تنش در تایوان نگرانی از درگیری آمریکا و چین در آسیا را افزایش می دهدبانکوک (AP) – پس از ارسال تعداد بی سابقه هواپیماهای نظامی برای آزار و اذیت تایوان در تعطیلات روز ملی چین ، پکن …

بانکوک (AP) – پس از ارسال تعداد بی سابقه هواپیمای نظامی برای آزار و اذیت تایوان در تعطیلات روز ملی چین ، پکن صدای شمشیر را کاهش داده است ، اما تنش ها همچنان ادامه دارد و بلاغت و استدلال پشت تغییرات تغییر نکرده است.

کارشناسان بر این عقیده اند که درگیری فعلی بعید است ، اما با توجه به اینکه آینده تایوان خود کامیون پودر می شود ، تصادف یا محاسبه اشتباه می تواند منجر به رویارویی شود ، در حالی که جاه طلبی های چینی و آمریکایی در تناقض است.

چین در تلاش است تا جزیره مهم استراتژیک و نمادین را دوباره تحت کنترل درآورد و ایالات متحده تایوان را در چارچوب چالش های گسترده تر چین می بیند.

هنری بوید ، تحلیلگر دفاعی مقیم بریتانیا در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک ، می گوید: “از دیدگاه ایالات متحده ، مفهوم رقابت قدرت اصلی با چین باعث شده است که این برنامه از برنامه حمایت کند.”

“نیاز به مقابله با چین یک عامل انگیزشی قوی است که عدم شرکت در این جنگ را خیانت به منافع ملی آمریکا تلقی می کند.”

چین مدعی است که تایوان متعلق به خود است و کنترل جزیره یکی از اجزای کلیدی تفکر سیاسی و نظامی پکن است. در پایان تعطیلات آخر هفته ، رهبر شی جین پینگ تأکید کرد که “اتحاد مجدد ملت باید محقق شود و مطمئناً محقق خواهد شد” – یک هدف واقع بینانه تر با پیشرفت های گسترده در نیروهای مسلح چین در دو دهه گذشته.

در پاسخ ، ایالات متحده حمایت خود را از تایوان افزایش داد و عموماً بر منطقه هند و اقیانوس آرام تمرکز کرد. ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت حمایت آمریکا از تایوان “محکم” است و گفت: “ما همچنین بسیار واضح بودیم که متعهد به تعمیق روابط خود با تایوان هستیم”.

سیاست دیرینه واشنگتن حمایت سیاسی و نظامی از تایوان بوده است ، بدون اینکه صراحتا قول دهد که از آن در برابر حمله چین محافظت می کند.

دو طرف احتمالاً نزدیکترین ضربه ها به ضربات سال 1996 بودند ، زمانی که چین با خشم خود از آنچه که به عنوان حمایت روزافزون آمریکا از تایوان می دید ، عصبانی شد ، تصمیم گرفت با تمریناتی که شامل پرتاب موشک به آب در حدود 30 کیلومتری (20 مایل) بود ، عضلات خود را خم کند. در سواحل تایوان قبل از اولین انتخابات ریاست جمهوری محبوب تایوان.

آمریکا با نشان دادن نیروی خود ، دو گروه ناو هواپیمابر را به منطقه اعزام کرد. در آن زمان ، چین ناوهای هواپیمابر و وسایل کوچک برای تهدید کشتی های آمریکایی نداشت و پس داد.

چین که از این حادثه سخت شده بود ، تعمیرات گسترده ای در ارتش خود انجام داد و 25 سال بعد ، به طور قابل توجهی سیستم های دفاع موشکی را بهبود بخشید که به راحتی می توانست ناوهای هواپیمابر خود را دفع و مجهز یا مجهز کند.

گزارش اخیر وزارت دفاع ایالات متحده به کنگره اشاره کرد که در سال 2000 ، نیروهای مسلح چین را “ارتش قابل توجه اما عمدتا کهنسال” ارزیابی کرد ، اما امروز این رقیب است که در برخی مناطق ، از جمله کشتی سازی ، از ارتش آمریکا پیشی گرفته است. جایی که اکنون بزرگترین نیروی دریایی جهان را دارد.

شمارش کشتی ها بهترین روش برای مقایسه قابلیت ها نیست – به عنوان مثال نیروی دریایی ایالات متحده دارای 11 ناو هواپیمابر در هر دو در چین است – اما در صورت درگیری بر سر تایوان ، چین می تواند تقریباً کل نیروی دریایی خود را مستقر کند ، و همچنین ضد بوید ، یکی از نویسندگان ارزیابی سالانه موازنه نظامی IISS در مورد نیروهای مسلح جهانی ، می گوید:-موشک ها را روی زمین بفرستید تا به جنگ اضافه شود.

“مفهوم عملیات چین در رابطه با تایوان این است که اگر آنها بتوانند حضور آمریکا در جنگ را به تأخیر بیندازند یا تعداد آنها را در جنگ کاهش دهند ، زیرا ما می توانیم دارایی های خود را در سطح مشخصی از خطر حفظ کنیم ، آنها می توانند تا تایوانی ها را شکست دهید. قبل از اینکه آمریکایی ها به اندازه کافی قوی ظاهر شوند تا در این زمینه کاری انجام دهند. “

استراتژی خود تایوان تصویر آینه است – چین را به اندازه کافی به تاخیر انداخت تا ایالات متحده و متحدانش در قدرت ظاهر شوند. او دارای نیروهای نظامی قابل توجهی است و مزیت آن این است که در زمین چمن خود بجنگد. یک مقاله سیاسی اخیر نیز به ضرورت اقدامات نامتقارن اشاره کرده است که می تواند شامل مواردی مانند حمله موشکی به مهمات و انبارهای سوخت سرزمین اصلی چین باشد.

ارزیابی وزارت دفاع تایوان از قابلیت های چین که در ماه آگوست توسط آسوشیتدپرس به پارلمان ارائه شد ، می گوید چین در حال حاضر ظرفیت بستن بنادر و فرودگاه های تایوان را دارد ، اما در حال حاضر فاقد پشتیبانی لجستیکی و حمل و نقل برای عملیات فرود است. روز

کارلوس دل تورو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، هفته گذشته در سیاست جدید جهت گیری سیاست ، چین را “مهمترین” چالش بلند مدت معرفی کرد.

این روزنامه می گوید: “برای اولین بار در حداقل یک نسل ، ما یک رقیب استراتژیک با قابلیت های دریایی داریم که با نیروی دریایی ما رقابت می کند و تلاش می کند تا نیروهای خود را به طور متجاوزانه برای به چالش کشیدن اصول ، مشارکت و رفاه ایالات متحده درگیر کند.”

چین ، آخر هفته روز ملی در اوایل ماه جاری ، 149 هواپیمای نظامی رکورددار را در جنوب غربی تایوان در قالب گروه های ضربتی – به حریم هوایی بین المللی اما به منطقه حائل جزیره ارسال کرد ، که تایوان را مجبور به دفاع و پرتاب کرد.

روز دوشنبه ، چین اعلام کرد که در حال انجام تمرینات فرود و ساحل در استان اصلی ، درست روبروی تایوان است.

ما شیائوگوانگ ، سخنگوی دفتر امور تایوان دولت سرزمین اصلی ، این اقدامات را ضروری توصیف کرد و روز چهارشنبه گفت که آنها توسط “نیروهای استقلال تایوان” که با “نیروهای خارجی” همکاری کرده اند ، تحریک شده اند.

هو تیانگ بون ، هماهنگ کننده برنامه برای چین در دانشکده مطالعات بین المللی S. Rajaratnam در سنگاپور ، می گوید: “با هر قدم ، چینی ها سعی می کنند وضعیت موجود را تغییر داده و وضعیت را با این تکه سالامی عادی کنند.” “من می دانم که تایوان نمی تواند در این مورد کاری انجام دهد و خطر این است که احتمال محاسبه اشتباه یا ناراحتی وجود دارد.”

تایوان و چین در سال 1949 در بحبوحه جنگ داخلی از هم جدا شدند و ناسیونالیست های چیانگ کای شک از جزیره فرار کردند و کمونیست های مائو تسه تونگ به قدرت رسیدند.

در یک سند سفید دفاعی در سال 2019 ، پکن گفت که از “اتحاد مسالمت آمیز کشور” حمایت می کند – عبارتی که شی در آخر هفته تکرار کرد – اما در اهداف خود نیز بی چون و چرا است.

این روزنامه می گوید: “چین باید و دوباره متحد خواهد شد.” ما قول نمی دهیم که از زور دست بکشیم و این حق را برای خود محفوظ می داریم که تمام اقدامات لازم را انجام دهیم. ”

در همین حال ، تسای اینگ ون ، رئیس جمهور تایوان از حمایت جهانی بیشتری پشتیبانی می کند و در آخرین شماره مجله امور خارجه می نویسد که “اگر تایوان سقوط کند ، پیامدها برای صلح منطقه ای و سیستم اتحاد دموکراتیک فاجعه بار خواهد بود. ”

او نوشت: “شکست در دفاع از تایوان نه تنها برای تایوانی ها فاجعه بار خواهد بود.” این یک معماری امنیتی را که به مدت هفت دهه اجازه صلح و توسعه اقتصادی فوق العاده در منطقه را داده بود ، از بین خواهد برد. “

قوانین ایالات متحده این کشور را ملزم می کند تا به تایوان در حفظ توانایی دفاعی خود کمک کند و تهدیدات مربوط به جزیره را به عنوان “نگرانی جدی” در نظر بگیرد.

واشنگتن به تازگی اذعان کرده است که نیروهای ویژه آمریکایی در حال آموزش در این جزیره هستند و مانورهای چند ملیتی را در منطقه به عنوان بخشی از تعهد اعلام شده برای “هند و اقیانوس آرام آزاد و باز” افزایش داده است. آنها شامل یک رزمایش شامل 17 کشتی از 6 ناوگان – ایالات متحده ، انگلیس ، ژاپن ، هلند ، کانادا و نیوزلند در جزیره ژاپنی اوکیناوا در اوایل این ماه بودند.

گروه موسوم به چهار کشور – ایالات متحده ، استرالیا ، هند و ژاپن – روز پنجشنبه تمرینات مشترکی را در خلیج بنگال به پایان رساندند ، که وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد عزم خود را برای حمایت از “ارزشهای اساسی مانند دموکراسی” اعلام کرده است. و حاکمیت قانون. “

واشنگتن همچنین ماه گذشته موافقت نامه ای مشترک با بریتانیا برای تامین زیردریایی های هسته ای استرالیا امضا کرد که به گفته چین “صلح و ثبات منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد”.

هوو گفت: “آمریکایی ها در تلاش هستند تا متفقین را به جبهه متحد برسانند.” در حال افزایش بین المللی شدن مسئله تایوان است. “

بوید گفت ، در حال حاضر ، نیروهای مسلح هیچ یک از طرفین آمادگی کامل برای درگیری بر سر تایوان را ندارند ، اما در نهایت ممکن است تصمیم آنها نباشد.

وی گفت: “این بستگی به ارتش ندارد.” “این امر به اختیار سیاستمداران باقی خواهد ماند.”

_____

متیو لی نویسندگان آسوشیتدپرس از واشنگتن و هویژونگ وو از تایپه ، تایوان ، در این گزارش مشارکت داشتند.

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید