اعتراضات خشونت آمیز در بیروت شش کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت


در پی بروز اعتراضات خونین با درگیری های مسلحانه و درگیری شدید در خیابان های پایتخت لبنان ، روز پنجشنبه در بیروت دست کم 6 نفر کشته و بیش از 30 نفر زخمی شدند.

این خشونت صبح پنجشنبه در جریان اعتراض گروه شبه نظامی حزب الله و متحدان شیعه آن رخ داد که در آن آنها خواستار حذف قاضی ارشد تحقیق کننده انفجار بزرگ سال گذشته در بندر این شهر به دلیل ادعاهای جانبداری شدند.

خشونت ها بعد از ظهر ادامه یافت و بسام مولوی وزیر کشور لبنان گفت که تک تیراندازان در ساختمان ها به سر مردم شلیک می کنند و نارنجک اندازها منفجر می شوند.

مولوی به خبرنگاران گفت: “این یک نشانه بسیار خطرناک است.” “هیچ کس نمی تواند آن را تحمل کند.”

به گفته صلیب سرخ لبنان ، تاکنون 6 نفر کشته شده اند. یک منبع نظامی به رویترز گفت یکی از کشته شدگان زنی بود که در خانه اش مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

سربازان ارتش لبنان با خودروی زرهی خود در حال نگهبانی هستند در حالی که طرفداران گروه های شیعه حزب الله و امل ظروف زباله را می سوزانند تا راه را در اعتراض امروز در بیروت لبنان ببندند.
عکس AP / بلال حسین

در صحنه هایی که یادآور جنگ داخلی لبنان است ، رسانه های محلی تصاویری از گلوله هایی که از ساختمان ها بالا می رفت و افرادی که برای پوشش فرار می کردند ، پخش کردند ، در حالی که صدای تیراندازی در خیابان ها بلند شد و آمبولانس ها برای جمع آوری تعداد بیشتری از قربانیان شتافتند.

دود همچنین محله را پوشانده بود ، جایی که آتش سوزی و انفجارها ساعت ها ادامه داشت.

نیروهای امنیتی لبنان امروز یک خیابان در بیروت را مسدود کرده اند.
نیروهای امنیتی لبنان امروز یک خیابان در بیروت را مسدود کرده اند.
عکس AP / حسین ملا

دانش آموزان مدارس مجاور در راهروها جمع شده یا رو به روی زمین ایستاده بودند و پنجره ها باز بودند تا از ضربه شدید جلوگیری شود.

ارتش به شدت در منطقه مستقر شد و تهدید کرد که به هر کسی که در جاده مسلح باشد شلیک می کند.

    اعضای پدافند غیرنظامی لبنان و دیگران شخصی را که در میانه درگیری ها در منطقه تایونه در حومه جنوبی بیروت پایتخت سقوط کرده بود ، تخلیه می کنند.
دست کم 30 نفر در بیروت زخمی شدند.
خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

هنوز مشخص نیست که چگونه درگیری ها برای اولین بار رخ داده است ، اما معترضان می گویند هنگام حرکت به سمت کاخ عدالت شهر در منطقه ای که محله های شیعه نشین و مسلمان را تقسیم می کند ، توسط تک تیراندازان روی پشت بام کشیده شده اند.

حزب الله مدعی شد که تک تیراندازها سر تظاهرکنندگان را در حمله ای هدف قرار داده اند که به گفته آنها با هدف شلیک لبنان به درگیری صورت گرفته است.

طرفداران حزب الله در اعتراض به اخراج دادستان طارق بیطار ، که وی را به تعصب متهم کرده اند ، مقابل کاخ عدالت تظاهرات کردند.
طرفداران حزب الله در اعتراض به اخراج دادستان طارق بیطار ، که وی را به تعصب متهم کرده اند ، مقابل کاخ عدالت تظاهرات کردند.
نبیل مونزر / EPA

تنش های سیاسی بر سر چاه در انفجار بزرگ بندر در آگوست 2020 ایجاد شده است که ناشی از مقدار زیادی نیترات آمونیوم است که بیش از 200 نفر را کشت و بخشهای بزرگی از شهر را ویران کرد.

حزب الله و متحدانش خواستار برکناری قاضی تارک بی تار هستند که تحقیقات را رهبری می کند.

در بخشی از تحقیقات ، قاضی سعی کرد از سیاستمداران ارشد و مقامات امنیتی – از جمله متحدان حزب الله – که مشکوک به سهل انگاری هستند که می تواند باعث انفجار شود ، سوال کند.

معلمان لبنانی هنگام فرار از مدرسه تحت حمایت سربازان لبنانی به صداهای درگیری های مسلحانه در مجاورت آن واکنش نشان می دهند
معلمان لبنانی هنگام فرار از مدرسه تحت حمایت سربازان لبنانی به صداهای درگیری های مسلحانه در مجاورت آن واکنش نشان می دهند.
عکس AP / حسین ملا

همه آنها این کار خلاف را انکار کردند و حزب الله قاضی را متهم به جانبداری کرد.

تنش بر سر این تحقیقات توجه دولت تازه تشکیل شده را برای رسیدگی به بحران عمیق اقتصادی لبنان جلب می کند.

نخست وزیر نجیب میکاتی در بیانیه ای روز پنجشنبه خواستار آرامش در میان خونریزی شد و از مردم خواست “به درگیری های داخلی کشانده نشوند”.

طرفداران حزب الله عکس هایی را با قاضی طارق بیتار می سوزانند
طرفداران حزب الله عکس هایی را با قاضی طارق بیتار می سوزانند.
نبیل مونزر / EPA
حامیان یک گروه شیعه متحد با حزب الله در حال کمک به رفیقی هستند که در جریان درگیری های مسلحانه ای که در جریان اعتراضات امروز در بیروت رخ داد ، مجروح شده است.
حامیان یک گروه شیعه متحد با حزب الله در حال کمک به رفیقی هستند که در جریان درگیری های مسلحانه ای که در جریان اعتراضات امروز در بیروت رخ داد ، زخمی شده است.
عکس AP / حسن عمار

میکاتی بعداً به وزارت دفاع رفت تا خشونت های آنجا را زیر نظر داشته باشد.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: “ارتش به اقدامات خود برای رسیدگی به وضعیت ، بازگرداندن امنیت ، از بین بردن عناصر نقض کننده امنیت و دستگیری افراد درگیر برای راهنمایی آنها به قوه قضائیه به اقدامات خود در محل ادامه می دهد.”

با موضوعات ارسال

دیدگاهتان را بنویسید