ارمنستان در دادگاه سازمان ملل آذربایجان را متهم به نفرت قومی می کندهاگ ، هلند (PA) – ارمنستان آذربایجان همسایه را متهم کرده است که به طور سیستماتیک نفرت قومی علیه شهروندان ارمنی را ترویج می کند زیرا این دو …

هاگ ، هلند (PA) – ارمنستان جمهوری آذربایجان را متهم کرده است که به طور سیستماتیک نفرت قومی را علیه شهروندان ارمنی ترویج می دهد ، زیرا دو ملتی که سال گذشته جنگ شش هفته ای را آغاز کردند روز پنجشنبه در دادگاه سازمان ملل درگیر شدند.

یگیشه کیراکوسیان نماینده ارمنستان در پی جلسه علنی دادگاه بین المللی دادگستری در خواست ارمنستان از قضات مبنی بر اعمال اقدامات موقت فوری برای جلوگیری از نقض کنوانسیون بین المللی از بین بردن تبعیض قومی توسط جمهوری آذربایجان ، این اتهام را مطرح کرد.

این پرونده از دشمنی طولانی مدت ناشی می شود که در جنگ سال گذشته بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ رخ داد و بیش از 6،600 کشته برجای گذاشت. این منطقه در جمهوری آذربایجان است ، اما از پایان جنگ جدایی طلبانه 1994 در کنترل نیروهای قومی ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است.

کیراکوسیان گفت ارمنستان از دادگاه درخواست نمی کند تا در مورد علل اصلی جنگ تصمیم گیری کند ، بلکه “در تلاش است تا از چرخه خشونت و نفرت علیه ارمنیان قومی جلوگیری و آنها را درمان کند.”

وکلای نماینده آذربایجان قرار بود روز پنجشنبه در دادگاه حاضر شوند. آذربایجان نیز پرونده مشابهی را به اتهام تبعیض علیه شهروندانش از سوی ارمنستان تشکیل داده و از دادگاه جهانی خواسته است تا اقدامات موقت را اعمال کند. قرار است ماه آینده جلسه رسیدگی به پرونده آذربایجان آغاز شود. تصمیمات مربوط به هر دو برنامه در هفته های آینده صادر می شود.

پرونده های هر دو کشور که مدعی نقض کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی هستند سالها طول می کشد تا به نتیجه برسند.

درگیری سال گذشته هنگامی پایان یافت که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان توافق نامه آتش بس با میانجیگری روسیه را امضا کرد که بر آذربایجان کنترل بخش هایی از قره باغ و همچنین مناطق تحت اشغال ارمنیان را می دهد.

ارمنستان می گوید بیش از 3700 ارمنی و ساکن قره باغ در جنگ کشته شده اند. آذربایجان می گوید که 2900 نفر را از دست داده است.

کیراکوسیان به دادگاه گفت که علی رغم توافقنامه ای که درگیری سال گذشته را پایان داد ، “آذربایجان همچنان به طور فعال از نفرت قومی علیه ارامنه حمایت و ترویج می کند.”

وی گفت که جمهوری آذربایجان “خودسرانه تعداد زیادی از نیروهای مسلح ارمنستان و غیرنظامیان با قوم ارمنی را دستگیر ، شکنجه و بازداشت کرده است” و “تخریب میراث فرهنگی و اماکن مذهبی ارمنی یا لغو ویژگی های ارمنی و کنترل اقتصادی قلمرو همچنان ادامه دارد. “

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید