CNG گران می شود؟


افزایش کارمزد کارخانه های CNG قیمت این سوخت را برای مصرف کنندگان افزایش نمی دهد و دولت مابه التفاوت را پرداخت خواهد کرد.

CNG گران می شود؟

به گزارش تایم خبر، آنطور که اعضای انجمن CNG کشور اعلام کرده اند، افزایش عوارض جایگاه های CNG باعث افزایش قیمت این سوخت به مصرف کنندگان نمی شود و دولت مابه التفاوت آن را پرداخت خواهد کرد. .

محسن جوهری، عضو سندیکای کارگران CNG امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه سوخت CNG برای کشور از اهمیت راهبردی برخوردار است، افزود: ایران با توجه به اینکه ۱۸ درصد ذخایر قطعی گاز دنیا و شبکه دارای گاز هستند. یک مقیاس بزرگ استفاده از گاز طبیعی فشرده یک مزیت برای کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مجلس نمایندگان با افزایش سهمیه گاز طبیعی فشرده موافقت کرد اما اقدامات دولت قبل نتوانست مصرف این سوخت را افزایش دهد.

جوهری با اشاره به مشکلات حوزه تقاضای CNG گفت: مالک خودروی دوگانه سوز با محدودیت فضای صندوق عقب، وزن خودرو، راندمان و نگهداری خودرو مواجه است.

وی تاکید کرد: با توجه به این مشکلات جذابیت قیمت باید به گونه ای باشد که مردم به جای بنزین از CNG استفاده کنند در حالی که اکنون نیمی از این ظرفیت خالی است.

وی با بیان اینکه دولت در سمت تقاضا سیاست خوبی را اجرا نکرد، ادامه داد: به غیر از اوایل دهه ۸۰ در سایر مقاطع یارانه ای به بنزین داران تعلق نمی گرفت و تعداد خودروهای گازسوز کشور ثابت بود.

جوهری تاکید کرد: خودروسازان نیز در سال های گذشته موفق به تولید خودروهای دوگانه سوز نشده اند. در آخرین قرارداد ایران خودرو و وزارت نفت، تولید ۴۵ هزار دستگاه خودروی دوگانه سوز منعقد شد اما فروش خودروهای دوگانه سوز در برنامه های ایران خودرو وجود ندارد.

به گفته وی در سال های اخیر ممنوعیت واردات خودروهای خارجی دوگانه سوز وجود داشته است.

وی عدم تنظیم مقررات خودروهای دوگانه سوز در کشور را یکی دیگر از مشکلات دانست و افزود: خودروهای دوگانه سوز دو نوع هستند که شامل خودروهای کارخانه ای و کارگاهی می شود اما در دو دهه گذشته بازرسی دوره ای انجام نشده است. انجام شده. در خارج از کشور و الان این تصادفات زیاد شده است.

و جوهری ادامه داد: یکی از راهکارها هوشمندسازی جایگاه های گاز طبیعی فشرده بود که با وجود اینکه مصوبه دولت بود، این کار انجام نشد. کارخانه های CNG قرار بود تا پایان سال ۱۳۹۷ هوشمندسازی شوند که متاسفانه به دلیل اضافه شدن اهداف دیگری به این طرح، این طرح به نتیجه نرسید.