۴۷ درصد مردم کردستان کم‌تحرک هستند


نیلی رئیس دبیرخانه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: طبق ارزیابی‌های مجمع سلامت استان، ۴۷ درصد مردم استان کم تحرک و فاقد فعالیت بدنی هستند.

رئیس دبیرخانه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: ۱۷ درصد کودکان دچار اضافه وزن و ۲ درصد چاق هستند.

به گفته نیلی، برخی شهرستان‌های تابعه استان کردستان با مشکل شیوع دیابت و فشار خون مواجه هستند.

وی با اشاره به مقایسه حوادث ترافیکی استان با کشور تصریح کرد: بالاترین مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی مربوط به شهرستان‌های کامیاران، دیواندره و بانه است در این راستا بمنظور پیشگیری از آمار حوادث ترافیکی شناسایی نقاط حادثه‌خیز و کاهش آسیب‌های آن ضروری است.

این مسوول با اشاره به تهدید امنیت غذایی و محیطی در سال گذشته اظهار کرد: مجمع سلامت دانشگاه در راستای توسعه پایدار استان و اهداف سلامت‌محور و مشارکت و همکاری‌های فرابخشی با تاکید بر سیاست‌های کلان سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای ارتقای مولفه‌های سلامت تلاش می‌کند.

ارتقاء سطح سواد سلامت جامعه از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری می‌کند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان نیز به خبرنگار فارس گفت: ارتقاء سطح سواد و آگاهی‌های مردم در حوزه سلامت از گسترش ابتلا مردم به بسیاری بیماری‌های غیرواگیر در جامعه پیشگیری می‌کند.

فرازام بیدارپور با اشاره به موضوعات مورد بررسی در مجمع سلامت گفت: در این مجمع ۱۱۰ عامل از جمله مساله آب شرب، حوادث ترافیکی و چاقی به عنوان علل بروز بیماری‌ها شناخته شده است.

وی بر حل مشکل آب شرب استان و رفع حوادث ترافیکی از سوی مسولین ذیربط تاکید کرد و گفت: کاهش آمار مرگ و میر بیماری‌های واگیر نیازمند فرهنگ‌سازی، ارتقا سواد سلامت و خودمراقبتی از سوی افراد جامعه است.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۵
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید