۴۴ باور غلط درباره اعتیاد با الهام از «راننده حرفه ای» – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، عنوان «راننده حرفه ای» اگرچه حال و هوای یک بازی مهیج مانند اتومبیل رانی را تداعی می کند; اما این عنوان بهانه ای است برای درگیر شدن ذهن در طول بازی با مضامینی که محرک اصلی خلق آن بودند. موضوعات مرتبط با موضوع آموزشی در مورد مفاهیم پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر برای نوجوانان، که بر اساس بازی راننده حرفه‌ای یا مسابقه‌دهنده «Pro» است.

همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر، نگاهی به سیر تکاملی این بازی انداخته‌ایم که توسط استودیو Noagimes با پشتیبانی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و ستاد مبارزه با مواد مخدر توسعه یافته و در آخرین روزهای دهه ۱۴۰۰ منتشر شده است.

داستان بازی راننده حرفه ای بر اساس محتوای کتاب پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر برای نوجوانان دبیرستانی می باشد و در ژانر اتومبیل رانی و برای پلتفرم موبایل (اندروید) طراحی و ساخته شده است.

به گفته حمید نعیمی، مدیرعامل استودیو نواگیمز، این بازی به منظور ارائه غیر مستقیم پیام های آموزشی در مورد پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای مخاطره آمیز در نوجوانان در قالب مسابقات اتومبیل رانی طراحی شده است: رویکرد بازی از ابتدا به این صورت است: آشنایی غیر مستقیم کاربران با پیام های آموزشی. و مفاهیم در زمینه پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر.

در هر قسمت از ساختار اولیه داستان بازی، بازیکن با سوالاتی روبرو می شود که هر کدام با توجه به پیشرفت او در بازی پاسخ داده می شود. سوالاتی در مورد اعتماد به قانون، توانایی رد پیشنهادات پرخطر و غیراخلاقی، قرض گرفتن پول غیرقانونی برای ارتقاء خودرو، آسیب رساندن به خودروی رقیب و مشورت با بزرگسالان در مورد مسائل مهم، محور بودند.

با رتبه ۱۵+، “راننده حرفه ای” یک بازی مسابقه ای آنلاین درگ است که در آن دو ماشین در یک خط مستقیم با هم مسابقه می دهند تا از حریف پیشی بگیرند و به شماره خط پایان برسند. به این ترتیب، برای اینکه خودرو پیشرفت کند، باید دنده را در زمان مناسب عوض کنیم. برای انجام این کار، بازیکن باید روی دکمه shift با سرعت موتور مناسب کلیک کند.

النعیمی می گوید: بازی در ۵ فصل داستانی با گزیده ای از کتاب «۴۴ تصور غلط جوانان درباره اعتیاد» نوشته حمید رضا سعیدی طراحی و روایت شده است و ناخودآگاه مهارت «نه گفتن» را فرا می گیرد. قسمت داستانی بازی با ۲۵ شخصیت و در ۲۶ مرحله روایت می شود که جذابیت بازی را برای مخاطبان بیشتر کرده است.

داستان بازی در یک تعمیرگاه خودرو که شخصیت اصلی داستان «فرهاد» در آنجا کار می کند آغاز می شود. یک روز آقای دیبا، مشتری متمولی، با ماشین گران قیمتش به تعمیرگاه می آید. در همین حین دوست فرهاد برای مسابقه با ماشین خوب پیغام می دهد. فرهاد هم وارد این مسابقه می شود و ماجراهای بازی از اینجا شروع می شود.

هنگام طراحی یک بازی راننده حرفه ای، بخش مشوق های روزانه و مسابقه گام به گام برای کاربران نیز ایجاد شده است. در مسابقات روزانه که هر ۴ ساعت یکبار برگزار می شود، کاربر در یک وسیله نقلیه از پیش انتخاب شده به او مسابقه می دهد. برای هر مسابقه جایزه متفاوتی که کاربر با برنده شدن در مسابقه به دست می آورد در نظر گرفته می شود.