۳۸ درصد کانال آشوراد حفر شد – خبرگزاری مهر ایران و جهان خبربه گزارش خبرنگار مهر ، علی محمد زنگنه شامگاه شنبه در نشست اصلاحی خلیج گرگان اظهار داشت: لایروبی کانال آشوراده در بهبود کیفیت آب خلیج فارس، حرکت کشتی ها و بسترسازی سرمایه گذاری و اقتصادی بسیار موثر است. فعالیت در منطقه

استاندار گلستان افزود: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان از پروژه لایروبی ۲۸۴ میلیارد تومانی کانال آشوراد خلیج گرگان جذب شده است و خوشبختانه لایروبی به خوبی پیش می رود.

وی گفت: تاکنون ۳۸ درصد از مسیر ۷.۵ کیلومتری به عمق ۱.۵ کیلومتر لایروبی شده است و به گفته مجری طرح قرارگاه خاتم الانبیاء ۷ درصد از زمان بندی اجرای پروژه جلوتر هستیم.

زنگنه ادامه داد: لایروبی خلیج گرگان و کانال های منتهی به آن مستلزم تخصیص اعتبار ثابت با ردیف اعتباری است و مطالعات لایروبی کانال چپگلی و خوزینی نیز انجام شده است.

ولی گلستان گفت: سازمان بنادر باید با اخذ مجوز ماده ۲۳ زمینه را برای گنجاندن ردیف پایدار لایروبی خلیج فارس و مجاری آن در لایحه قانونی سال آینده فراهم کند.

وی گفت: لایروبی و اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراد می تواند زمینه ارتباط با بندر ترکمنستان و ترکمن باشی را فراهم کند.

زنگنه افزود: نیاز آبی خلیج گرگان و اطراف آن باید در مدت زمان کوتاهی با پیگیری آب های منطقه تامین شود و همکاری با محیط زیست انجام شود.

فرماندار با بیان اینکه اولویت زهکشی تکمیل زهکشی فعلی و عدم شناسایی فاضلاب جدید است، تصریح کرد: ۱۳۵ سد غیرمجاز در فرمانداری فعالیت می کنند که مشکلات خاصی ایجاد می کند و باید در اسرع وقت تخریب شود.