۳۰۰ هزار پرنده به تالاب های آذربایجان مهاجرت کردند


مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هر ساله با شروع فصل پاییز ۳۰۰ هزار پرنده مهاجر به این استان مهاجرت می کنند که تالاب ها آماده میزبانی از این امر هستند.

300 هزار پرنده به تالاب های آذربایجان مهاجرت کردند

به گزارش خبرداغ، سعید شاهند گفت: با توجه به شرایط فعلی دریاچه ارومیه و اهمیت بارندگی های پاییزی برای حضور پرندگان در استان، تلاش های لازم برای زهکشی تالاب های دریاچه ارومیه در جنوب صورت گرفته است. همچنین تالاب های شمال استان و حاشیه رودخانه ارس.

وی با اشاره به اینکه پرندگان از عرض های شمالی و سیبری به این منطقه مهاجرت می کنند، ادامه داد: مهاجرت پرندگان آبزی، آبزی و شکار به استان بستگی به شرایط تالاب و دریاچه ارومیه دارد و فراهم بودن شرایط می تواند بستر مناسبی برای پذیرش این پرندگان باشد. .

شاهند با بیان اینکه سرشماری این پرندگان همزمان با سرشماری جهانی پرندگان از آذر تا بهمن ماه انجام می شود، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی حفاظت از پرندگان و مراقبت از شوری پرهای آنها در حاشیه دریاچه ارمیا امری ضروری است. موضوع جدی نگران محیط بانان

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: اولین گروه از پرندگان مهاجر به استان شامل پرندگان شکاری از جمله عقاب، شاهین، شاهین، کاستر کوچک و معمولی، عقاب و درنا در سری بعدی است.

وی افزود: مهاجرت پرندگان آبزی و نزدیک به آبزیان در مراحل بعدی شامل خانواده اردک می شود که از ۲۴ شهریور تا دی ماه در تالاب های استانداری مستقر می شوند.

پرندگان آبزی و آبزی از انواع پلیکان گرفته تا قو، پلیکان، قو، غاز و فلامینگو از جمله ساکنان تالاب های آذربایجان غربی هستند و دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان در این استان است.

در دریاچه ارومیه که زمانی یکی از بزرگترین مراکز تخم ریزی در غرب آسیا و خاورمیانه بود، پرندگان بومی زیادی زندگی می کنند. فلامینگوها، پلیکان های سفید، میخ مرغ، مینا، انواع حواصیل و اردک از گذشته های دور در این مکان پرورش می یابند.