۱۶۰ شهروند بر اثر آنفولانزا جان باختند


رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افراد بالای ۶۰ سال باید تا پایان اپیدمی آنفلوانزا واکسینه شوند. زیرا این گروه سنی بیش از سایرین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

160 شهروند بر اثر آنفولانزا جان باختند

به گزارش تایم نیوز، دکتر بهنام آرچی رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ابتدای شیوع آنفلوآنزا در کشور در سال جاری تاکنون حدود ۱۶۰ نفر بر اثر آنفولانزا جان خود را از دست داده اند و بهترین ها از آنها راه مقابله با این بیماری تزریق واکسن است که هم اکنون در داروخانه ها موجود است و به سالمندان توصیه می شود در اسرع وقت نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

وی بیان کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا اواخر شهریور و مهرماه است اما با توجه به موج این بیماری همچنان زمان مناسب برای تزریق واکسن به افراد واجد شرایط به ویژه سالمندان و کودکان است. زیرا هنوز همه گیری تمام نشده است.

آرشی ادامه داد: از ۴۵۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزای توزیع شده در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان های کشور، بیش از ۲۵۰ هزار دوز و در مجموع سالانه ۵۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها و حدود سه تا چهار واکسن تزریق شده است. میلیون دوز نیز در داروخانه ها توزیع می شود.

آرشی گفت: ۵۰ درصد سرماخوردگی های شدید با آنفولانزا تشخیص داده می شود و سالانه حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ مورد آنفولانزا را حتی در گرم ترین فصول سال نمونه برداری می کنیم، البته از افرادی که علائم سرماخوردگی را نشان می دهند.

وی ادامه داد: امسال روند مبتلایان به آنفولانزا زودتر گسترش یافت و به همین دلیل مشاهده می شود که مراجعه مردم به مراکز درمانی نیز افزایش یافته است.

ایجاد مقاومت باکتریایی در بدن کودکان و ابتلا به پنوموکوک

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص اظهارات روسای برخی بیمارستان‌های اطفال در خصوص افزایش عفونت پنوموکوکی در کشور افزود: بیمارستان و آنچه مربوط به کودکان مبتلا به آنفلوآنزا به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی است. و استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها بهبود نیافت و منجر به عفونت ریه قابل درمان شد.

آرشی خاطرنشان کرد: پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه، استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ، شستن مکرر و مکرر دست‌ها، نوشیدن آب و مایعات کافی و استراحت، استفاده از داروهای ضد ویروسی به تشخیص و تجویز پزشک (در صورت داشتن ضعف). سیستم ایمنی بدن) و عدم استفاده از داروها خودسرانه آنتی بیوتیک ها از آنفولانزا جلوگیری می کنند.