یونان و آمریکا در برابر تنش های ترکیه پیمان دفاعی را تمدید می کنندواشنگتن (AP) – ایالات متحده و یونان روز پنجشنبه موافقت نامه ای امضا کردند که توافقنامه همکاری دفاعی خود را برای اعطای کمک به آمریکا تمدید کرد.

واشنگتن (AP) – ایالات متحده و یونان روز پنجشنبه موافقتنامه ای را تمدید کردند که توافقنامه همکاری دفاعی خود را برای استفاده بیشتر نیروهای آمریکایی از پایگاه های یونانی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار می دهد ، زیرا این کشور با تنش بین این کشور و ترکیه همسایه برخورد می کند.

دندیاس گفت ، این توافقنامه که توسط واشنگتن توسط آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان امضا شد ، به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد تا در چهار پایگاه دیگر در یونان “با تمام ظرفیت” آموزش ببینند و فعالیت کنند.

دندیاس پس از مراسم امضا در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: “این یک توافق نیست … علیه هیچ کس.” این توافق بین یونان و ایالات متحده است و هدف این توافق ثبات و رفاه هر دو کشور ما است. “

یونان بیشتر استراتژی دفاعی خود را در ارتباط با همکاری نظامی نزدیک با فرانسه و ایالات متحده تعیین می کند ، زیرا همچنان درگیر اختلافات بی ثبات با ترکیه بر سر مرزهای دریایی و حریم هوایی است. مقامات یونانی همچنین به طور فعال سایر توافقنامه های بین المللی را با شرکای خود در خاورمیانه ، اروپا و جاهای دیگر دنبال کرده اند.

در مراسم امضای پنجشنبه ، بلینکن ایالات متحده و یونان را “دو متحد سربلند و قوی ناتو ، هر دو متعهد عمیق به اتحاد ما” خواند. مقامات یونانی گفتند که توافق روز پنجشنبه ، بر اساس توافق موجود ، پنج سال با تمدید خودکار به طول خواهد انجامید.

ناتو – بلوک دفاعی آتلانتیک شمالی که شامل ایالات متحده ، ترکیه ، فرانسه و یونان می شود – بر اساس ایده دفاع جمعی بنا شده است ، بنابراین حمله به یک کشور عضو اصلاً حمله تلقی نمی شود.

به نظر می رسد ینس استولتنبرگ ، دبیرکل ناتو در اوایل ماه جاری بدون ذکر نام دو کشور از توافقنامه جدید دفاع متقابل یونان با فرانسه انتقاد کرد. استولتنبرگ در آن زمان گفت: “من به تلاش برای انجام کاری خارج از چارچوب ناتو یا رقابت با ناتو یا تکرار آن اعتقاد ندارم.”

یونان و ترکیه اعضای ناتو بر سر مرزهای دریایی و حقوق معدنی در شرق مدیترانه با هم اختلاف دارند و آتن را بر آن داشت تا برنامه جدیدی را برای نوسازی نیروهای مسلح خود آغاز کند.

این توافقنامه جدید بر اساس یک قرارداد دوسال پیش در آتن توسط مایک پمپئو ، سلف بلینکن امضا شده است و به ایالات متحده امکان دسترسی بیشتر به دو پایگاه در یونان مرکزی و دیگری در الکساندروپولیس ، نزدیک مرز یونان و ترکیه را می دهد. پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج سودا در جزیره کرت یونان نیز کلید روابط دفاعی است.

فشارهای یونان برای ایجاد اتحاد در حالی است که ایالات متحده به دنبال توجه بیشتر بین المللی به رقابت با چین و کاهش قدرت نظامی این کشور در سایر نقاط جهان است. در خاورمیانه ، یونان در توزیع مجدد با موافقت اخیر با قرار دادن باتری پاتریوت در عربستان سعودی کمک کرد.

—-

درک گاتوپولوس از آتن گزارش داد.

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید