گازرسانی جزیره قشم به روشی بی نظیر در دنیا – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، حسین سلیمی از سی امین پروژه بازدید کرد. اینچ بندرعباس – قابل توجهجرزین با فاطمه هلسیرئیس روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و احسان سیدآبادی مجری این پروژه، این خط لوله را از نظر راهبردی بسیار حائز اهمیت توصیف کردند و گفتند: با توجه به فوریت و اولویت پروژه در تحقق برنامه های کلان کشور، در تلاش هستیم تا از آن استفاده کنیم. برای بسیج همه جانبه امکانات.تحقق برنامه پیش بینی شده.

وی تاکید کرد که این پروژه به دلیل خاص بودن منطقه و مشکلات آن است اجرایی فرح فهرسوت گفت: علاوه بر محدودیت های جغرافیایی، مسائل پیرامونی و اجتماعی نیز بر روند پروژه تاثیرگذار است.

اجرای پروژه خط لوله ششم سراسری گاز یکی از مزیت های آن است انحصاری وی از عبور این خط لوله از خلیج فارس به روش موسوم به HDD خبر داد و افزود: برای اولین بار در دنیا خط لوله ۳۰ اینچی گاز در مساحت ۳ کیلومتر از زیر آب عبور می کند. اندازه و قد بلند در جهان هرگز سابقه مشابهی نداشته است.

سلیمی همچنین درباره پروژه انشعاب ۱۶ اینچی توضیح داد: این انشعاب به طول ۱۳ کیلومتر و از خط لوله هفتم سراسری منشعب می شود و بهره برداری فوری آن برای تامین غذای شهر صنعتی خلیج فارس و تغذیه نیروگاهی است که قرار است برای پروژه انتقال آب برق تولید می کند و باید به آرامی کار کرد.

فاطمه هلسیرئیس روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز در این بازدید گفت: آنچه در پروژه «بندرعباس» وجود دارد قابل توجهجرزینوی ادامه داد: این طرح خارج از محدوده یک طرح سنتی اجرا می شود و با ابعاد منحصر به فرد تجاری و آموزشی یک افتخار ملی محسوب می شود و تلاش می کنیم جنبه های فنی و فناوری این دستاورد بزرگ را به تصویر بکشیم و آن را به یک دستاورد بزرگ تبدیل کنیم. دانش آن را برای متخصصان کشور قابل استفاده کنید.

احسان سیدآبادی مجری این پروژه با بیان اینکه بهره برداری از HDD نیازمند الزامات زیادی است، توضیح داد: اکنون جوشکاری، حفاری، پوششو جداسازی، رادیوگرافی و گره مغناطیس یک بار به صورت همزمان روشن می شود دسترسی سخت افزاری مربوطه، عملیات HDD انجام می شود.

* HDD: همانند حفاری جهت دار افقی برای نصب و خطوط ترانزیت لوله های گاز، برق و آب از رویا موارد زیر موانع عادی هستند.