کیف: هرگونه توافق روسیه و ترکیه در مورد غلات بدون منافع اوکراین مردود است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه اوکراین شامگاه سه شنبه اعلام کرد از تلاش های ترکیه برای رفع محاصره بنادر اوکراین قدردانی می کند، اما هرگونه توافقی که به نفع کیف نباشد را رد می کند.

به گفته وزارت خارجه اوکراین، کیف هرگونه توافق بین روسیه و ترکیه در مورد صادرات غلات را در صورتی که منافع اوکراین در نظر نگیرد، رد می کند.

وزارت خارجه اوکراین افزود: ما با سازمان ملل متحد و شرکای خود در زمینه امکان ایجاد پورتالی برای صادرات محصولات کشاورزی خود همکاری خواهیم کرد.

همچنین شامگاه سه شنبه، دفتر دبیرکل اعلام کرد که سازمان ملل هیچ اطلاعاتی برای حمایت از ادعاهای اوکراین مبنی بر سرقت غلات روسیه در اختیار ندارد.

ایالات متحده و متحدانش روسیه را به بستن بنادر اوکراین در سواحل دریای سیاه و ممانعت از صادرات مواد غذایی و غلات به بازارهای جهانی متهم کردند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که هیچ مشکلی در صادرات غلات از اوکراین وجود ندارد و مسکو دخالتی در این زمینه نداشته است. او گفت که اگر رژیم کیف آب های نزدیک بنادر خود را از مین های دریایی پاک کند، کشتی های حامل محصولات کشاورزی بدون هیچ مشکلی می توانند آنجا را ترک کنند.

پیش از این، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، غرب را مسئول بحران جهانی غذا و کمبود غلات دانسته و گفته بود که تحریم‌های غیرقانونی غرب باید لغو شود تا حمل و نقل مواد غذایی از سر گرفته شود (جزئیات بیشتر).

روسیه و اوکراین روی هم حدود یک سوم عرضه گندم جهان را تشکیل می دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کانولا است. روسیه و بلاروس نیز بیش از ۴۰ درصد از صادرات جهانی پتاس را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۳۶ کشور از جمله لبنان، سوریه، یمن، سومالی و کنگو بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می کنند.

انتهای پیام
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید