کروی لرستانی دو اختراع بین المللی در زمینه مهندسی به ثبت رساند / محصولات بدون نمونه خارجی و ایده آل برای مبادله


خبرگزاری فارس لرستان- نسرین صفر بیرانوند انعکاس موفقیت جوانان فروتنی که با دست خالی توانستند اختراعات مهم و کاربردی را در روستاهای دورافتاده انجام دهند، اتفاقی مثبت در میان این همه خبر تلخ و ناگوار است.

عباس قبادی که از نوجوانی به کار هنری علاقه داشت و در سال سوم راهنمایی و دبیرستان پروژه های متعددی را به جشنواره خوارزمی فرستاده بود به دلیل مشکلات مالی آن را رها کرد اما پس از حدود یازده سال توانست کسب درآمد کند. پول: سال های نوجوانی خود را دنبال می کند، به طوری که علاوه بر اجرای ده ها پروژه مهندسی معکوس، دو اختراع جهانی نیز دریافت کرد.

وی گفت: برخورداری از مدرک نخبه و اهتمام به جوانان نخبه که مورد تایید مقام معظم رهبری نیز بوده می تواند در رفع و تولید نیازهای کشور موثر باشد.

این مخترع جوان رمز موفقیت خود را اعتماد به نفس و اعتماد به نفس می داند و می گوید: اعتماد به نفس و اعتماد به نفسی که برای من که در روستایی به دنیا آمده ام ساخته اید در این زمینه حرفی برای گفتن دارد. . اختراع

با این جوان نخبه و مخترع گپ کوتاهی داشتیم که در ادامه می خوانید.

آیا به کار هنری که شما را به اختراع در زمینه برق و مکانیک سوق داد علاقه داشتید؟

بله، از نوجوانی و جوانی به هنر علاقه داشتم به همین دلیل در سال سوم راهنمایی و اول دبیرستان چندین پروژه را برای جشنواره خوارزمی ارائه کردم.

گفتی از نوجوانی مراقبت می کردی، پس چرا آن موقع ادامه ندادی؟

حقیقت این است که به دلیل مشکلات مالی نتوانستم ادامه دهم، چون پدرم کارگر بود و توان اجرای پروژه ها را نداشتم و هیچکس از من حمایت نکرد.

چگونه به این فکر افتادید که دوباره برنامه های خود را اجرا کنید؟

همانطور که گفتم کمبود منابع مالی باعث شد نتوانم به کارم ادامه دهم اما بعد از حدود ۱۱ سال که توانستم درآمد کسب کنم به دلیل علاقه زیاد به اجرا و ساخت پروژه ها ادامه دادم.

میشه کمی بیشتر توضیح بدی؟

در ابتدا حدود دوازده پروژه مهندسی معکوس انجام دادم، یعنی گران ترین دستگاه های موجود در بازار را با قیمت پایین تولید کردم.

در چه زمینه ای بیشترین مهندسی معکوس را انجام داده اید؟

برق و مکانیک تاکنون حدود ده پروژه انجام داده ام. مثلاً دو سال پیش که کرونا شیوع پیدا کرد، یک دستگاه دستکش ۷۰ هزار تومانی ساختم که ۵ میلیون تومان قیمت داشت و به بسیج تحویل دادم.

اختراعات شما که در سراسر جهان به ثبت رسیده است؟
بله، من توانستم دو طرح پلاتینیوم از موتورهای دوار دو حالته و یک دستگاه محافظ موتور الکتریکی بسازم که هر دو ثبت اختراع جهانی هستند.

در مورد اختراعات خود بیشتر توضیح دهید.

بله در مورد طراحی Pt باید بگم که تونستم یه قطعه ساده از پلاتین که برای موتورهای تک فاز استفاده میشد رو طوری طراحی کنم که برای همه موتورها قابل استفاده باشه.

در گذشته راه اندازی موتور یک کاربرد داشت اما اکنون با اختراع من علاوه بر راه اندازی موتور کاربردهای دیگری نیز دارد. در واقع استفاده از قطعات دیگر را حذف می کند که به نفع مصرف کننده است.

به عنوان مثال وقتی پمپ خنک کننده موتور روشن می شود، پمپ نیز روشن می شود و نیازی به دست زدن به کلید پمپ نیست. اما در مورد اختراع دیگری یعنی وسیله محافظ، کارشناسان می دانند که موتورهای الکتریکی به دلیل گیر افتادن سیم پیچ می سوزند، اما در طراحی جدید، موتور کمتر از پنج ثانیه گیر می کند.

آیا از این طرح استقبال می شود؟

متأسفانه از ایده های جدید و تکنولوژیک استقبال نمی شود و این مشکلی است که باید برای ساخت این قطعات هزینه کنید. قبل از ثبت جهانی اختراعاتم، چندین بار با پارک علم و فناوری تماس گرفتم و پیگیری کردم. از او خواسته شد که طرح را در فضای مجازی ارائه کند که من در آنجا طراحی شده ام اما Elite اصلا حمایت نمی شود.

آیا توانستید طرح را تجاری سازی کنید؟

بازاریابی هم مشکلاتی دارد، هر جا می رویم فرم ها را پر می کنیم اما فعلاً کار نمی کند و سرمایه گذار هم کار نمی کند.

اکثر دلال ها می خواهند پروژه ها را بخرند، اما از آنجایی که من بیست سال است که مالک پروژه ها هستم، اگر سرمایه گذار خصوصی یا دولتی از آنها حمایت کند، می توانیم با راه اندازی کارخانه و حتی صادرات، شغل خوبی ایجاد کنیم.

در زمینه تولید و بازاریابی می توانیم هر دو قطعه را صادر کنیم، دانش و ظرفیت تولید را داریم، برای فعالیت فقط به سرمایه گذار نیاز داریم، در واقع بازار فروش تضمینی است.

اختراع شما در کجا کاربرد دارد؟

اختراع من در تمام موتورهای صنعتی بزرگ و کوچک و حتی موتورهایی که توسط جرثقیل به حرکت در می آیند استفاده می شود. اختراع به معنای آسان کردن کار جدی برای ما بود و من این را در برنامه هایم لحاظ کرده ام.

آیا پلاتین معادل خارجی دارد؟

بله متاسفانه این قطعه کاملا وارداتی است اما ما این قطعه را ارتقا داده ایم و برای اولین بار روی موتورهای ۳ فاز انجام می شود، یک وسیله حفاظتی که اصلا شبیه خارجی نیست.

برای انجام دو اختراع چقدر سرمایه گذاری لازم است؟

برای ساخت هر دو اختراع حدود دو میلیارد تومان هزینه می شود که رقم بالایی نیست اما برای ما که درآمد چندانی نداریم بالاست.

چگونه به فکر ساخت این قطعات افتادید؟

من اغلب از نقاط ضعف بازار استفاده می‌کنم، چون فنی هستم و ایده‌هایی را تدوین می‌کنم، برخی به صورت اختراع و برخی در مهندسی معکوس.

کدام یک از اختراعات شما کاربرد بیشتری دارد؟

من بیشتر روی پلاتین تمرکز می کنم زیرا ساده و همه کاره است، در واقع چند قطعه را حذف می کند، از واردات برخی از قطعات جلوگیری می کند و همچنین برای کارخانه ها بسیار مقرون به صرفه است.

آیا به عوامل موفقیت خود اشاره می کنید؟

واقعیت این است که اعتماد به نفس و اعتماد به نفس در این مسیر توانست به من کمک کند تا با وجود سختی ها و سختی ها، از یک روستا و شهرستان کوچک کاری انجام دهم تا رکورد جهانی را ثبت کنم.

آیا تاکنون مسئولان منطقه از نخبگان حمایت کرده اند؟

خیر، متأسفانه مسئولان حتی در قالب نامه و درخواست برای ایجاد انگیزه از ما حمایت نکردند، این حمایت همیشه مادی نیست. نکات پایانی، در صورت وجود.

مسئولان نخبگان باید توجه داشته باشند که محوریت حضرت آقا بر حمایت از نخبگان جوان است.

اگر فضا و بستر برای جوانان فراهم شود می توانند بسیاری از نیازهای کشور را برطرف کنند. از طرفی استعداد از بین نخواهد رفت. آرزو دارم بستری برای نوجوانان و جوانان فراهم کنم. بسیاری از آنها طرح و ایده دارند اما معلوم نیست کجا دنبال می شوند.

در انتهای پیام/