کاهش سودآوری شرکت های سهامی با دخالت دولت


گزارش کردن زمان خبری، بازار سرمایه که شامل بازار سهام و بازار بدهی است در مقابل بازار پول (شامل بانک ها و موسسات اعتباری) تعریف می شود. در بازار سرمایه موضوع سپرده گذاری وجود ندارد و اوراق بهادار در آنجا معامله می شود. بازاری که در آن می توان سهام شرکت و اوراق قرضه را خرید و فروش کرد، بازار بورس نامیده می شود و در ایران دو نوع بازار بورس وجود دارد، بازار بورس و بازار کالا. در این مقاله بیشتر به بورس می پردازیم، بورس کالا نیز ارائه شده است که توضیحات کامل آن در مقالات دیگر سایت کلینیک پایتخت موجود است. صرافی یکی دیگر از انواع مبادلاتی است که در ایران فعال نیست، اما تعداد ایرانیان فعال در بازارهای جهانی ارز مانند فارکس کم نیست.

بازار سهام به دو دسته بازار سهام و بازار بدهی تقسیم می شود.

بازار سهام

بسیاری این بازار را معادل بورس می دانند. در این بازار سهام شرکت ها با همان قیمت به واحدها تقسیم شده و به عنوان عرضه اولیه وارد بورس می شوند. سپس این سهام در بازار ثانویه خرید و فروش می شود و بر اساس عوامل بسیاری قیمت بالا و پایین می شود.

بازار الدین

اوراق قرضه در بازار بدهی معامله می شود. این اوراق معمولاً دارای نرخ بهره مشخصی هستند و شرکت ها از طریق فروش اوراق تأمین مالی می شوند. در این موارد، به جای تامین مالی ناشر اوراق از یک ناشر (بانک)، این کار را با افزایش سرمایه از خریدار اوراق انجام می دهید.

در همین رابطه علیرضا مهدی زاده حکاک، کارشناس بازار سرمایه گفت: ناشران (شرکت های بورسی و غیر بورسی) در سال های اخیر تحت فشار سیاست های غلط دولت نتوانسته اند مطالبات سهامداران را برآورده کنند، چرا که اقدامات دولت مانند قیمت گذاری اجباری باعث افزایش سود، کاهش درآمد شرکت های بورسی و در برخی موارد متحمل زیان شد. مهدی زاده حک افزود: تا پیش از این دست ناشران برای مقابله با برخی سیاست های ضد تولیدی دولت کوتاه بود که نمی توانستند دولت را برای دریافت مطالبات برحق خود از دولت تحت فشار قرار دهند.

این کارشناس اقتصادی اذعان داشت: با توجه به اینکه ناشران توان تحمل فشار بی پایان برخی دولتمردان را ندارند، لازم است اصحاب رسانه به کمک مشارکت کنندگان و ناشران و مطالبه حقوق ناشران و دست اندرکاران از دولت ها بپردازند.

وی ادامه داد: هرچه اطلاع رسانی رسانه ها در این حوزه بیشتر باشد و مردم و سرمایه گذاران بیشتر در جریان باشند، می توان نفوذ قوی تری برای دولت ایجاد کرد تا از دخالت های خود در شرکت های بورسی و در کل بازار سرمایه بکاهد. این مشکل در نهایت منجر به عدم پرداخت هزینه های نادرست ناشران به دولت می شود.

مهدی زاده در پایان یادآور شد: یکی از مزیت های رسانه این است که روشنگری هایی که در مردم و مسئولان ایجاد می کنید، خود به خود جلوی تصمیمات شبانه دولت را می گیرد تا دولت شوکی به اقتصاد و بازار سرمایه وارد نکند. رسانه ها در اقتصاد، دولت را وادار به تصمیم گیری درست می کنند.

منبع: فارس