کاهش دما در ۱۰ استان کشور


سازمان هواشناسی نسبت به کاهش بارندگی و دما در ۱۰ استان، وزش باد شدید در ۵ استان و افزایش ارتفاع موج تا دو متر در خلیج فارس هشدار داد.

کاهش دما در 10 استان کشور

به گزارش تایمز نیوز، سازمان هواشناسی نسبت به رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی، بارش باران و رعد و برق در مناطق در معرض تگرگ و وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و غبار بالا و دمای پایین هشدار داد. . از ابتدای هفته در نیمه شمالی کشور به ویژه در مناطق شمال شرق از چهارشنبه تا یکشنبه (۱۵ تا ۱۹ مهرماه) گزارش شده است.

این شرایط جوی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب و جنوب غرب کرمان، جمعه در هرمزگان، جنوب و غرب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان شمالی رضوی، سمنان است. ارتفاعات و شرق تهران شنبه در هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان شمالی رضوی، سمنان، تهران و یکشنبه در هرمزگان، فارس جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، سمنان و تهران.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در تردد جاده ها، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال آبگرفتگی جاده ها، رعد و برق، احتمال ریزش کوه، احتمال آسیب به سازه های موقت و خسارت وجود دارد. به صنعت کشاورزی انتظار می رود.

برای کاهش خسارات ناشی از این شرایط جوی باید در تردد به ویژه در حاشیه جاده ها، عدم توقف در اطراف رودخانه ها، عبور احتیاط از گردنه های کوهستانی، کنترل رواناب و جلوگیری از ورود به باغ ها و مزارع و حمل و نقل احتیاط کرد. محصولات برداشت شده به انبارها مکان‌های مسقف، کنترل استحکام تاسیسات کشاورزی، گلخانه‌ها و سایر سازه‌های موقت در برابر بادهای شدید و پناه دادن به کشاورزان و دامداران در مکان‌های امن هنگام برخورد صاعقه توصیه می‌شود.

این سازمان در ادامه این هشدار از افزایش فشار و وزش باد شدید در مناطق مستعد خیزش گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار طی روزهای شنبه و یکشنبه (۹ و ۱۰ مهرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان و شرق کرمان پیش بینی می شود.

در نتیجه این خطر، بادهای شدید، کاهش کیفیت هوا، کاهش دید، احتمال اختلال در ترافیک جاده‌ای، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و گلخانه‌ها و احتمال شکستن درختان قدیمی، وجود دارد. احتمال آسیب به سازه ها به گرد و غبار حساس باشد.

توصیه سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات ناشی از این خطر جوی، عدم پارک در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، مقاوم سازی سازه های موقت، پرهیز از فضای باز به ویژه گروه های حساس و پایش شاخص آلایندگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم بر اساس آن است. مقررات توصیه می کند هنگام انجام عملیات کشاورزی در باغ ها و مزارع احتیاط کنید.

سازمان هواشناسی از روز چهارشنبه نسبت به وزش باد همراه با افزایش موج در نواحی ساحلی، میانگین ۱ تا ۱.۵ متر در مناطق دریایی، میانگین ۱.۵ تا ۲ متر در خلیج فارس، در نواحی ساحلی و سواحل استان‌های بوشهر و هرمزگان هشدار داد. تا پنجشنبه (۶ و ۷ اکتبر).

در نتیجه این خطر احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس و تورهای ماهیگیری، اختلال در تردد دریایی و خطر آسیب به شناورهای کوچک، سبک و تفریحی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی به منظور جلوگیری از خسارات ناشی از این خطر، محدودیت و احتیاط در فعالیت‌های دریایی از جمله فعالیت‌های تفریحی، تردد شناورهای سبک و قایق‌های ماهیگیری و اتخاذ تدابیر احتیاطی در برابر خسارات احتمالی را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی، افزایش ارتفاع موج با فعالیت سامانه بارشی و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی از ۱ به ۱.۵ متر و در مناطق دریایی از ۱.۵ به ۲ متر از روز جمعه وجود دارد. تا شنبه ۸ و ۹ مهرماه) در دریای خزر در نواحی ساحلی و دور از سواحل مازندران، گلستان، گیلان.

در نتیجه این خطر، خطرات غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس و تورهای ماهیگیری، اختلال در تردد دریایی و خطر آسیب به شناورهای کوچک، سبک و تفریحی دور از انتظار نیست.

بنا به توصیه سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات ناشی از این خطر، پرهیز از شنا، محصور شدن و احتیاط در فعالیت‌های دریایی اعم از تفریحی، مسافرت با قایق‌های سبک و قایق‌های ماهیگیری و اقدامات پیشگیرانه در این خصوص انجام شود. آسیب احتمالی در دستور کار قرار گیرد.

هشدار زرد نشان دهنده یک پدیده آب و هوایی است که ممکن است سفر و فعالیت های روزانه را مختل کند. این هشدار به آگاهی مردم داده می شود تا برای مواجهه با پدیده جوی کمی شدیدتر از حد معمول آماده شوند. از سوی دیگر این هشدارها به مسئولان ابلاغ می شود تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند.