چگونه بفهمیم کلسترول بالا داریم؟


اما مشکل اینجاست که اگرچه اندام ها به کلسترول نیاز دارند، اما مازاد آن صدمات جبران ناپذیری به بار می آورد. در این میان بسیاری از افراد هنوز از علائم کلسترول اضافی در بدن بی اطلاع هستند، زیرا این علائم به راحتی ظاهر نمی شوند و در نهایت منجر به فشار خون بالا، نارسایی کلیه و … خواهند شد.

علائم اصلی کلسترول در خون

یکی از علائم اولیه کلسترول بالا تورم و بی حسی است. این واکنش به این دلیل رخ می دهد که چربی انباشته شده مانع از گردش خون موثر و کاهش اکسیژن و مواد مغذی به عضلات می شود.

بوی بد دهان و بوی بد دهان از علائم بسیار شایع افراد مبتلا به کلسترول بالا هستند. کلسترول بالا باعث مشکلات جدی در روند هضم غذا می شود و این خود باعث بوی بد دهان می شود.

سطح کنترل نشده کلسترول بد یا LDL به عنوان عامل مهمی در آسیب جدی به سیستم گوارشی مانند سوء هاضمه و نفخ شناخته شده است. چربی های اضافی در خون و کبد متابولیسم را مختل کرده و از هضم موثر جلوگیری می کند. به خصوص زمانی که غذاهای سرشار از چربی مصرف کنید.

کلسترول موجود در رگ ها از گردش خون موثر جلوگیری می کند، اکسیژن خون را کاهش می دهد، باعث سردرد، سرگیجه، از دست دادن تعادل و غیره می شود.

کلسترول بالا در بدن منجر به مشکلات بینایی می شود. یکی از عوارض کلسترول بالا، سوزش چشم، تاری دید و زرد شدن چشم است.

تشکیل چربی های شریانی با تأثیر منفی بر فرآیند گوارش منجر به کاهش تحرک روده و یبوست می شود.

درد قفسه سینه همیشه دلیلی برای معاینه پزشکی فوری است. اگرچه بسیاری از بیماری ها مستقیماً با درد قفسه سینه مرتبط هستند، اما در بیشتر موارد این درد با کلسترول بالا همراه است. تجمع چربی در شریان ها جریان خون را محدود می کند و می تواند باعث فشار خون بالا و افزایش درد قفسه سینه شود.

احساس ضعف، خستگی و تمایل به خوابیدن در ساعات غیرعادی روز ناشی از رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی بیش از حد یا برخی بیماری ها. با این حال، کلسترول بالا نیز می تواند یک عامل کمک کننده باشد. با توجه به اینکه کلسترول بالا جریان خون را محدود می کند، می تواند منجر به مشکلات روحی و جسمی شود.

لکه های قرمز روی پوست، التهاب و احساس آزاردهنده خارش از علائم کلسترول کنترل نشده است.

تجمع بیش از حد چربی در شریان ها و کبد می تواند همراه با آلرژی های غذایی جدید برای برخی افراد باشد.