چه خودروهایی جایگزین سمند و تایبا می شوند؟


امید قالیباف افزود: گزارش‌های مالی شرکت‌های خودروسازی نشان می‌دهد که این صنعت با رشد ۱۸ درصدی در خرداد ماه، رکورددار رشد اقتصادی در بخش تولید بوده است.

وی افزود: همزمان با افزایش اندک تولید، به ابتکار وزیر صمت و با هماهنگی سازمان ملی استاندارد، تولید خودروهای تایبا، سمند و سینا از ابتدای مردادماه متوقف می شود. و شاهین CVT، آریا، رانا AMT، هایما ۸ اس و آریسان ۲ جایگزین خواهند شد که تراکنش های بالایی دارد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نتایج اقدامات کمی و کیفی این وزارتخانه را در صنعت خودرو روشن دانست و گفت: بر اساس ماده ۸ ابلاغیه رئیس جمهور، این صنعت از حالت سنتی به مدرن در حال حرکت است. پلت فرم و با توجه به سند تحول خودرو، مسیر بهبود کیفیت در سال آینده شتاب خواهد گرفت.

وی درباره تعهدات خودروسازان برای سه خودروی تولید نشده، گفت: مجموع این تعهدات کمتر از ۵۰ هزار دستگاه است و با هماهنگی سازمان استاندارد شماره گذاری می شود.

امید قالیباف با اشاره به خروج ۱۵ طرح خودرو از قرعه کشی در مرحله اول سفارشی سازی یکپارچه، گفت: در مرحله دوم سفارشی سازی یکپارچه (در حال انجام) با افزایش رشد تولید، ۵۰ درصد طرح های فروش خارج از محدوده ارائه می شود. قرعه کشی و این روند تا زمان لغو کامل قرعه کشی ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امنیت گفت: هدف گذاری امسال ایجاد جریان پایدار تولید، تنظیم عرضه و مدیریت آلودگی های بازار خودرو است و رصد قیمت ها در بازار نشان می دهد که شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار هستیم. وی افزود: ماه آینده خبرهای خوب صنعت خودرو به اطلاع عموم خواهد رسید.