چراغ سبز اردوغان به پوتین برای ایجاد مرکز گاز در ترکیه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، تاس به نقل از «رگاب خالص اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه گفت که ترکیه و روسیه در حال تلاش برای ایجاد آن هستند مرکز اصلی گازی که ممکن است در ترکیه ساخته شود، موثر هستند.

اردوغان در این خصوص گفت: پس از دیدار با آقای ولادیمیر پوتین، وزارت انرژی ما در حال حاضر در حال انجام تحقیقات جامع با شرکای روسی در خصوص این موضوع است. مرکز اصلی گازی است. بر اساس برآوردهای اولیه، ترکیه می تواند مکان مناسبی برای این پروژه باشد.

زودتر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رجب دیدار کرده است. خالص اردوغان، همتای ترک خود، پیشنهاد ایجاد این کشور را داد مرکز اصلی قاضی پیشنهاد توزیع گاز روسیه به کشورهای دیگر را داد. سخنگوی کرملین در مورد پیشنهاد پوتین برای ایجاد مرکز اصلی قاضی در ترکیه گفت: روسای جمهور روسیه و ترکیه خواستار بررسی سریع و دقیق این موضوع شدند.

پسکوف وی ادامه داد: واکنش طرف ترکیه ای به این پیشنهاد مثبت بود.

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ابراز اطمینان کرد که پس از تکمیل طرح ساخت و ساز مرکز اصلی گاز ترکیه و اروپا گاز روسیه را خریداری خواهند کرد. رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: “مرکز اصلی گاز در ترکیه یک پروژه کاملا محقق شده است بینش، بصیرت، درون بینی و ما می توانیم خیلی سریع این کار را انجام دهیم، و افراد زیادی مایل به قرارداد هستند. در این شکی نیست.”

رهبر روسیه افزود: من هیچ شکی ندارم که بسیاری از خریداران گاز در اروپا خواهند بود. خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد در این زمستان و آینده. من مطمئن هستم که قراردادها امضا خواهد شد.”

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی هفته گذشته خود در مجمع هفته انرژی روسیه پیشنهاد ایجاد بزرگترین شرکت را داد مرکز اصلی گاز اروپا در ترکیه داده شد. به گفته پوتین، زمانی که انتقال حجم گاز دیگر نمی گذرد متحرک قادر به جریان نیست، خط لوله به مرکز اصلی گاز در ترکیه می تواند جایگزین باشد. وی گفت: این امر ممکن است مستلزم ایجاد سیستم دیگری از خطوط لوله گاز و ایجاد یک مرکز اصلی باید در ترکیه باشد که از طریق آن گاز به کشورهای ثالث و عمدتاً به کشورهای اروپایی منتقل شود. این موضوع در حال مذاکره است سرها رؤسای جمهور روسیه و ترکیه نیز در ۱۳ اکتبر در آستانه گفتگو کردند.

همانطور که رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: “همیشه کسی وجود دارد که گاز طبیعی می خرد.” رئیس جمهور روسیه در واکنش به موضوع برقراری مذاکرات مرکز اصلی نحوه ارائه گاز در روسیه و خریداران احتمالی علاقه مند به خرید گاز از طریق آن مرکز اصلی او گفت: «همیشه یک نفر برای خرید گاز وجود دارد و تقاضای زیادی برای این محصول در سراسر جهان وجود دارد.