پیش بینی می شود ۱۸۷ هزار تن گندم از مزارع خراسان شمالی برداشت شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، وحید صباغ مدیر امور کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عصر امروز در گفت وگو با اصحاب رسانه اظهار داشت: در نیمه نخست امسال انتظارات برای برداشت و تولید محصول وجود دارد. پیش بینی می شود گندم استان به ۱۸۷ هزار تن برسد و پیش بینی می شود در نیمه نخست امسال ۱۰۲ هزار تن از این محصول به صورت تضمینی توسط مراکز جمع آوری گندم استانداری خریداری شد.

وی گفت: تا پایان هفته گذشته ۵۵ هزار تن گندم برداشت شده در استانداری از طریق مراکز جمع آوری گندم به صورت تضمینی خریداری شد که خرید این گندم همچنان ادامه دارد.

مدیر امور کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: در نیمه نخست سال گذشته تنها ۱۹ هزار تن گندم تولیدی استان به صورت خرید تضمینی به مراکز جمع آوری گندم تحویل شد و در صورت در نیمه اول سال جاری قیمت خرید گندم تضمینی باید به موقع به گندمکاران پرداخت شود.

الصباغ ادامه داد: قیمت نهاده های کشت گندم نیز ثابت می ماند و پیش بینی می شود ۱۰۲ هزار تن گندم تولیدی استان به صورت خرید تضمینی توسط مراکز جمع آوری گندم خریداری شود.

وی گفت: پیش بینی می شود در نیمه نخست امسال ۹۲ هزار و ۷۰۰ تن جو از مزارع استانداری برداشت شود.

الصباغ افزود: هم اکنون خرید توافقی این محصول در حال انجام است، البته پیش بینی می شود بخشی از این محصول توسط دامداران که دامدار نیز هستند ذخیره سازی شود تا خوراک دام های خود را تامین کنند.

مدیر امور کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پیش بینی تولید کلزا در استان در نیمه نخست امسال یک هزار و ۵۰۰ تن بوده و تا پایان هفته گذشته ۷۵۰ تن کلزا برداشت شده است. در استان فرم تدارکات تضمینی به کارخانه های روغن کشی و تعاونی های روستایی استانداری تحویل داده شده است

وی گفت: در پاییز سال ۱۴۰۰ شمسی برای سومین بار محصول روغنی کاملینا در زمینی به مساحت ۳۵۰ هکتار از مزارع آبی و دیم این فرمانداری کشت شد.

الصباغ گفت: پیش بینی می شود در نیمه نخست امسال ۴۵۰ تن دانه روغنی کاملینا از این سطح زیر کشت برداشت شود و این محصول توسط یک شرکت خصوصی مستقر در شهرک صنعتی بیدک بجنورد خریداری می شود. .

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید