پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به ما کمک می کند تا بدن خود را با تعدادی از عملکردهای مهم ، از جمله رشد عضلات، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و ، بیایید با آن روبرو شویم با گزینه های بی پایان برای میله های پروتئینی ، پودرها و میان وعده ها ، هیچ کمبود پروتئین در چشم نیست. اما آیا همه منابع پروتئین ایجاد شده برابر هستند؟ راستش نه! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مرتبط با: 6 نشانه که نشان می دهد شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین کامل در مقابل ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینو اسیدهای خاص خود (عناصر تشکیل دهنده پروتئین ها) طبقه بندی می شوند. هر بار که غذاهای غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه تجزیه می شود و سپس برای عملکردهای مهم مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​تغذیه سایر فرایندها مورد استفاده قرار می گیرد.

20 نوع مختلف اسید آمینه برای تولید پروتئین در بدن وجود دارد. در حالی که برخی از آمینو اسیدها را بدن می تواند تولید کند (اسیدهای آمینه غیر ضروری) ، برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از طریق رژیم غذایی به دست آید.

اما چه غذاهایی اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و یکی از دیگری بهتر است؟

برای آگاهی از همه چیز درباره پروتئین کامل و ناقص و اینکه چگونه این دو منبع پروتئین می توانند بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارند ، ادامه مطلب را بخوانید.

پروتئین های کامل چیست؟

بنابراین پروتئین های کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، که به عنوان پروتئین کامل نیز شناخته می شوند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. از بیست آمینو اسید ذکر شده ، 9 مورد توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 تکه در نظر بگیرید. بدن از قبل حاوی یازده قطعه (آمینو اسیدهای غیر ضروری) است ، فقط کافی است نه قطعه مفقود شده (آمینو اسیدهای ضروری) را کامل بیابید! بنابراین ، منابع پروتئینی که حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

سازگار بهداشت هاروارد، همه غذاهای حیوانی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بeef ، صروغن ، fاو استggs ، جهیس ، ماولین.

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و همچنین می توانند منابع کامل پروتئین محسوب شوند.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sتخم مرغ ، حseed emp.

پروتئین های ناقص چیست؟

وقتی صحبت از پروتئین های کامل در مقابل پروتئین های ناقص می شود ، پروتئین های ناقص فاقد یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری هستند یا حاوی مقادیر بسیار کمی از برخی آمینو اسیدهای ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی اغلب منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی نیز تا حد زیادی پروتئین های ناقص هستند. گفته می شود ، پروتئین های گیاهی ناقص می توانند در بدن ترکیب شوند! از مصرف کنندگان گیاه نترسید – تا زمانی که همه نه اسید آمینه در یک گلدان وجود دارد ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای ایجاد یک پروتئین کامل تأمین کنید.

برخی منابع پروتئین ناقص عبارتند از: Vegetables ، legumele، nuts ، seeds ، wدانه های سوراخ

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی شما بسیار مهم است. از رشد بافت تا عملکرد سیستم ایمنی تا جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش های کلیدی زیادی در بدن ایفا می کنند. اما برای اطمینان از دریافت همه 9 اسید آمینه ضروری ، نیازی نیست آنچه می خورید ثبت کنید و هر قسمت از رژیم غذایی خود را پیگیری کنید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید تمام اسیدهای آمینه را دریافت می کنید این است که انواع مختلفی از آنها را بخورید غذاهای غنی از مواد مغذیبه البته ، مصرف پروتئین کامل یا ناقص به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که نیازهای شما برآورده شده است. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، هنوز می توانید نیازهای آمینواسید ضروری خود را با ترکیب برخی از غذاها (که گاهی اوقات ترکیب پروتئین نامیده می شود) برای انتخاب کامل پروتئین تامین کنید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش معمول برای ترکیب پروتئین ها برای ایجاد پروتئین کامل از منابع پروتئین ناقص است.

برخی از نمونه های ترکیب کامل پروتئین های گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان گندم کامل و کره گردو

برای تامین نیازهای ضروری اسید آمینه خود از منابع مناسب پروتئین استفاده کنید

گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن ضروری است. اما خوردن پروتئین کافی تنها چیزی نیست که باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان از مصرف هر 9 اسید آمینه ضروری نیز کلید سلامت کلی شما است! اگر به طور منظم غذاهایی مانند گوشت ، لبنیات ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر پروتئین کامل و در نتیجه اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن خود را از رژیم غذایی خود مصرف می کنید. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات به شما در تامین نیازهای اسید آمینه کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای کلی پروتئین و آمینو اسید آسان است. هنگامی که واقعاً بر این مأموریت تمرکز کردید ، قادر خواهید بود تعیین کنید که بدن شما در کوتاه ترین زمان به چه غذاهایی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید