پاسخ به سوالات داوطلبان کنکور در مورد انتخاب رشته


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی مختلف برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ از ۱۷ تا ۲۰ تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلب، کارنامه آزمون را از اینجا مشاهده کنند.

از مجموع داوطلبان شرکت کننده در کنکور، یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در رشته ها و رشته های با آزمون شدند.

این داوطلبان باید اطلاعات کاملی در مورد زمان و نحوه انتخاب رشته داشته باشند.

* جزئیات انتخاب رشته

نرخ ها: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

صاب عباس: گفتار انتخاب میدان پیک و سامانه انتخاب میدان مجازی از روز پنجشنبه ۲۲ مرداد در سایت مرجع سنجش فعال می شود.

دفترچه انتخاب رشته را می توانید از روز جمعه ۱۴ مرداد از طریق سایت سانسه دریافت کنید.

مهلت انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه ۲۶ مرداد آغاز و تا شنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد.

نایت: سیستم انتخاب دامنه پیش فرض چیست؟

بندرعباس: سامانه انتخاب رشته مجازی بنیاد ملی سنجش آموزش و پرورش از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن مجموعه آزمون، سهمیه، درصد و رتبه فهرست داوطلبان زیر ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. از رشته ها و دانشگاه های با پذیرش روزانه، شبانه و دولتی رایگان، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و غیرانتفاعی با جدیدترین داده های سال های اخیر برای انتخاب رشته خود.

البته داوطلبان علاوه بر این سامانه باید بدانند که مدارس، مراکز ترویجی آموزشی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان مشاوره با هزینه کم را فراهم کرده اند.

بنیاد شهید و امور ایثارگران و کمیته امداد نیز امکان مشاوره داوطلبان در کنکور را دارند.

فارس: برخی از داوطلبان در کنکور ثبت نام نکردند و اکنون تصمیم به ثبت نام برای ادامه تحصیل در رشته های فاقد آزمون (دارای سوابق تحصیلی) گرفته اند، پس این داوطلبان باید چه کنند؟

صاب عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در رشته های بدون آزمون اقدام کنند.

این مهلت تا ۲۳ آگوست ادامه دارد.

فارس: داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند و غیبت کردند چطور؟

صاب عباس: در صورتی که این داوطلبان تمایل به ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون داشته باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در این رشته ها ندارند و می توانند در رشته هایی که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی باشد، حداکثر تا ۱۵۰ رشته محل را از راهنمای انتخاب رشته انتخاب کنند. بدون آزمون).

فارس: معرفی شدگان دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی یا دانشگاه آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: داوطلبانی که در هنگام ثبت نام برای پذیرش در دانشگاه پیام نور، دانشگاه های غیرانتفاعی و موسسات آموزش عالی در این مرحله علاقه خود را اعلام نکرده اند، می توانند سود هر یک از این رشته ها را به صورت جداگانه به مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال پرداخت کنند. از طریق سامانه پرداخت الکترونیک سازمان سنسه نسبت به انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها اقدام نمایید.

داوطلبان علاقه مند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی تهران در صورت مجاز بودن انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی و تربیت معلم، در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه سود در رشته های این رشته ها. دانشگاه ها به مبلغ ۲۰۰ هزار ریال از طریق سامانه پرداخت آنلاین سازمان سنجش نیز می توانند رشته های مرتبط با این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

داوطلبان مایل به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد از ۲۷ مردادماه پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون جهت اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته به درگاه اطلاع رسانی مرکز آزمون، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند. رشته این دانشگاه

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته های با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر تنها از طریق رشته های دارای سوابق تحصیلی و نتایج نهایی پذیرفته می شوند. از امتحان کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید