ویروس ابولا جان یک نفر را گرفت


وزارت بهداشت اوگاندا از مرگ یک پزشک تانزانیایی شاغل در این کشور به عنوان اولین مرگ یک کارمند بهداشتی به دلیل شیوع اخیر خبر داد.

ویروس ابولا جان یک نفر را گرفت

بر اساس این گزارش، وزیر بهداشت اوگاندا از مرگ دکتر محمد علی، پزشک ۳۷ ساله تانزانیایی بر اثر شیوع ابولا خبر داد.

به گفته وزیر بهداشت، آزمایش ابولا در ۲۶ سپتامبر مثبت شد و هنگام درمان در بیمارستانی در فورت پورتال، شهری در حدود ۳۰۰ کیلومتری غرب کامپالا، پایتخت، درگذشت.

اعلامیه این کشور آفریقای شرقی در ۲۰ سپتامبر مبنی بر شیوع ابولا، بیماری تب دار کشنده، ترس از یک بحران بزرگ بهداشتی را در این کشور ۴۵ میلیون نفری افزایش داده است.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای ویروس ابولا “سودان” که باعث عفونت های اخیر در اوگاندا شده است وجود ندارد. وزارت بهداشت اوگاندا روز جمعه، قبل از اعلام مرگ علی، اعلام کرد که این بیماری ۳۵ نفر را در این کشور مبتلا کرده و هفت نفر از آنها را کشته است.

علی یکی از شش کارمند بهداشتی شامل پزشکان عمومی، متخصص بیهوشی و یک دانشجوی پزشکی بود که به ابولا مبتلا شد.

ویروس ابولا عمدتاً از طریق تماس با مایعات بدن یک فرد آلوده منتقل می شود. علائم این بیماری ویروسی شامل ضعف شدید، درد عضلانی، سردرد، گلودرد، استفراغ، اسهال و بثورات پوستی است.

اپیدمی ویروس ابولا بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ در کشورهای غرب آفریقا بیش از ۲۸۶۰۰ نفر را مبتلا کرد که از این تعداد ۱۱۳۱۰ نفر جان خود را از دست دادند که معادل ۴۰ درصد مرگ و میر است.