وزیر امور خارجه امارات در گفت و گو با امیر عبدالله: اجازه خرابکاری از سرزمین خود علیه همسایگان خود را نمی دهیم.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه (۷ خرداد) در گفتگو با شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات متحده عربی. ال. نهیان درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی. پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرلند با اشاره به اولویت‌های همسایگان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش دیدارها و رایزنی‌های دوجانبه بین مقامات دو کشور تاکید کرد و آن‌ها را زمینه‌ساز ارزیابی کرد. توسعه و گسترش روابط دو کشور.

شایان ذکر است شاهزاده عبدالله اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و در پی درگذشت رئیس جمهور فقید امارات متحده عربی به این کشور سفر کرد و در دیدار با همتای اماراتی خود با رئیس جدید این کشور نیز دیدار و گفتگو کرد. حالت.

و حسین امیر عبداللهیان پس از این سفر در توئیتی نوشت: صفحه جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات باز شد. به گرمی با همسایه ها دست می دهیم. گرمی روابط همسایگان، دشمنان منطقه را ناامید می کند.

این اولین سفر امیر عبدالله پس از تصدی مسئولیت بود.

* سیاست همسایگی دولت سیزدهم

امیر عبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان حفظ امنیت و پیشرفت برای همسایگان و منطقه است و می بیند که ورود و حضور بیگانگان به امنیت منطقه آسیب می زند.

امیرعبداللهیان حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه را عامل بی ثباتی و ناامنی و عامل تروریسم و ​​خرابکاری در کل منطقه عنوان کرد.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات نیز از رایزنی های منظم مقامات ایرانی و اماراتی با اشاره به منافع مشترک دو کشور در توسعه روابط دو کشور استقبال کرد.

وزیر امور خارجه امارات تاکید کرد که امارات اجازه هرگونه اقدام خرابکارانه از خاک خود علیه کشورهای همسایه امارات را نخواهد داد و همیشه امنیت همسایگان خود را در نظر خواهد گرفت.

وزرای خارجه دو کشور بر تداوم تماس ها و رایزنی ها بین دو کشور تاکید کردند و همچنین آخرین تحولات مذاکرات در مورد لغو تحریم ها را مورد بررسی قرار دادند.

شاهزاده عبداللهیان همچنین از همتای اماراتی خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

به گزارش فارس، امیر عبدالله روز شنبه با جوزپ بورل هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت وگو کرد. وی همچنین در روزهای اخیر رایزنی های تلفنی با وزرای خارجه عراق و سلطان نشین عمان داشته است. وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی خود با اشاره به سفر بایدن به منطقه، بر اهمیت گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: ملت‌های منطقه باید برای آینده منطقه تصمیم‌گیری کنند.

وزرای خارجه ایران و امارات پیش از این چندین بار تلفنی گفتگو کرده اند. امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با همتای اماراتی خود با اشاره به بحران یمن، حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را خطری برای همه کشورها و منطقه توصیف کرد و گفت: ادامه جنگ و گسترش درگیری ها نیست. به نفع هر دو طرف یا منطقه است.” وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نهم آذرماه سال گذشته در گفت و گوی تلفنی با همتای اماراتی خود از وی برای سفر به تهران دعوت و بر لزوم رایزنی مستمر بین دو کشور تاکید کرد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید