واکنش تهران به اتهامات بایدن در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک و امنیت خاورمیانه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، ناصر کنانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به برخی مطالب مندرج در آخرین مقاله جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در روزنامه واشنگتن پست که در آستانه سفر وی به منطقه منتشر شده است. ، گفت: آقای درباره ایران برخلاف تمایل مستمر آمریکا برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ و در سیاست شکست خورده اعمال فشار حداکثری به دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دولت قبلی آمریکا با خروج یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک، هم اکنون آسیب جدی به راهبرد دیپلماسی چندجانبه برای حل اختلافات وارد کرده است و دولت کنونی آمریکا نیز علیرغم شعارها و خواسته های خود برای بازگشت برای توافق و جبران اشتباهات دولت قبل، آمریکا، متأسفانه با تداوم تحریم ها و فشارهای اقتصادی، عملاً همین رویکرد را دنبال می کند.

کنعانی به عنوان سازنده ترین فعال منطقه، توسل به چنین سیاست شکست خورده ای علیه جمهوری اسلامی ایران را مغایر با ادعای بایدن در همان مقاله مبنی بر تلاش برای ایجاد خاورمیانه ای باثبات و امن دانست و تاکید کرد: خاورمیانه با ثبات تر، تنها از طریق اقدام آمریکا برای پایان دادن به سیاست تفرقه بین کشورهای منطقه، توقف ورود سلاح به منطقه، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و کنار گذاشتن سیاست بی قید و شرط. حمایت از رژیم صهیونیستی و پایان دادن به سیاست ایران هراسی و تا زمانی که این سیاست های غلط و بحران زا اصلاح نشود، آمریکا مسئول اصلی بی ثباتی در منطقه غرب آسیا خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به رجزخوانی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نابودی داعش و کنترل تروریسم در منطقه اشاره کرد و افزود: اظهارات رئیس جمهور سابق و وزیر خارجه سابق آمریکا در خصوص منشاء داعش با اظهارات آقای بایدن مغایرت دارد، بنابراین کار دولت آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با داعش بود و تروریسم تکفیری بزرگترین کمک آمریکا به داعش و تروریست های تکفیری است.

الکنانی همچنین سیاست عملی دولت آمریکا در قبال مسئله فلسطین را مغایر با ادعای بایدن مبنی بر تلاش آمریکا برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا دانست و افزود: رژیم صهیونیستی بزرگترین منبع بی ثباتی و بی ثباتی است. گسترش تروریسم سازمان یافته در منطقه غرب آسیا و از حمایت کامل برخوردار است و ایالات متحده این سیستم بارزترین دلیل برای باطل کردن ادعای صلح طلبی دولت آمریکا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: نکاتی که در نوشته های آقای بایدن وجود دارد، روایتی یک طرفه و غیرواقعی از سیاست های دولت آمریکا در غرب آسیا است و اگر دولتمردان آمریکایی واقعا خواهان ثبات و امنیت در غرب آسیا هستند و در نتیجه، دنیایی که برای خود و دیگران امن باشد. بهتر است واقعیت های جدید جهان را درک کنیم و از تلاش برای تحمیل ارزش های آمریکایی و یکجانبه گرایی پرهیز کنیم و به کشورهای منطقه اجازه دهیم تا بر اساس ارزش ها، منافع و واقعیت خود و در چارچوب همکاری های منطقه ای برای تضمین کار کنند. امنیت و منافع جمعی آنها