نوه هایی که از پزشکی به دامپزشکی رفتند/ ۳۰۰۰ خاص خوار دندانپزشک شدند!


خبرگزاری فارس – گروه سلامت: فروش صندلی کلیدواژه ای است که اخیرا پس از جنجال بر سر شناسایی دانشجوی تقلبی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح شد. این ماجرا اگرچه خیلی زود به پایان رسید و چندان مهم به نظر نمی رسید، اما محملی شد برای گفت و گوهای مختلف درباره شناسایی سوء استفاده ها و کلاهبرداری ها در انتقال دانشجویان به دانشگاه های علوم پزشکی!

حجت الاسلام شجاعی نماینده مجلس چندی پیش با توجه به افزایش پذیرش دندانپزشکی به موضوع پذیرش بدون کنکور دانشجوی دندانپزشکی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در دانشگاه ها، این موضوع در حال بررسی است.متأسفانه در جلسه ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، بین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت و کارشناسان وزارت بهداشت، کمتر از ۳۰۰۰ دانشجو از نظر تعداد دانشجو تفاوت وجود ندارد. شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت بهداشت باید به دو سوال بزرگ پاسخ دهد، اول اینکه این تفاوت هزار نفری چگونه وارد دانشکده های دندانپزشکی شده است و دوم اینکه اگر ظرفیت تربیت دانشجو وجود دارد چرا وزارت بهداشت تا این حد در برابر افزایش ظرفیت پذیرش از طریق آن مقاومت می کند. کنکور سراسری؟

همانطور که بهروز بندیدی، نماینده وقت مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای گفت: اکنون ۱۳۴ نفر از فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد که در رشته دامپزشکی پذیرفته شده اند به صورت غیرقانونی در رشته پزشکی تحصیل می کنند.

بنیادی گفت: در سال ۹۶ اتفاق عجیبی در دانشگاه آزاد اسلامی برای تغییر رشته تخصصی گروه خاصی از دانشجویان رخ داد تا پسران اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد بتوانند به انتخاب خود تغییر رشته دهند اما با شرایطی به عنوان مثال فرزند یکی از اعضای ویژه هیئت مدیره دانشگاه آزاد در رشته دامپزشکی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی پذیرفته شد. شرط این تغییر رشته این بود که در همان رشته و رشته های همتراز انجام شود، دانشجو نیز باید به دانشگاهی که والدین آن هیئت علمی هستند منتقل شود و اگر پس از دو ترم متوالی معدل بالاتری کسب کند. . ۱۵، امکان ادامه تحصیل در رشته جدید وجود دارد.

این داستان را می توان پایه یک مثلث متساوی الساقین متشکل از حمل و نقل دانشجویان پزشکی از خارج از کشور به ایران با استفاده از سهمیه بندی و فروش صندلی دانست که ساق های دیگر اهمیت بیشتری دارد. و اگرچه این موضوع به موضوع مناقشه وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد تبدیل شد اما در نهایت وزارت بهداشت زیر بار فروش صندلی ها نرفت. با گسترش بیشتر ویروس کرونا، گران شدن ارز و شروع جنگ در اوکراین، دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تصمیم به بازگشت گرفتند و از سوی دیگر شرایط را برای فعالیت بیشتر دانشجویان فراهم کرد. ارسال موسسات

* ۳۲۲ – درخواست انتقال دانشجویان ایرانی به اوکراین

مدیر خدمات آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به درخواست انتقال دانشجویان اوکراینی به کشور گفت: تاکنون دو درخواست برای انتقال دانشجویان ایرانی به اوکراین در سامانه ثبت شده و از این تعداد ۱۶۰ نفر واجد شرایط هستند. برای شرکت در آزمون سنجش امسال.”

قهرمان زاده گفت: در مورد آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر تحصیل می کنند و واجد شرایط انتقال هستند و به هر دلیلی تاکنون درخواست انتقال نداده اند، پس از ارسال درخواست، ضوابط رعایت خواهد شد. آزمون مصوب شورای عالی ارزشیابی علمی تعداد دانشجویان در آذرماه ۹۴ برگزار خواهد شد. حد نصاب قبولی در این آزمون از سوی دانشگاه های داخلی الزامی است.

در این راستا با با دکتر هامون سبتی، دبیر کمیسیون شفافیت و عدالت گفت و گو کردیم qمشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

در جلسه ای که دو سال پیش با دکتر خدایی داشتیم، من و همکارانم در سازمان شفافیت بین الملل حضور داشتیم و دکتر خدایی اعلام کردند که همه دانشگاه ها را موظف می کند خروجی های خود را با ورودی های سنجش مطابقت دهند، یعنی داوطلب به ثبت نام خود ادامه دهد. در دانشگاه باید مدرک معتبر از سازمان سنجش به دانشگاه ارائه شود، در زمان فارغ التحصیلی دانشجو موظف است مدرکی از سازمان سنجش به دانشگاه ارائه کند و سازمان سنجش تایید کند که فرد در آن دانشگاه پذیرفته شده است. و این رشته

* از کار انداختن و انحراف مسیر آموزش

در آن زمان دکتر خدایی اعلام می کرد که در مقابل این مطالبه مقاومت شده و هنوز این اتفاق نیفتاده است. این یک راه حل بسیار ساده و کم هزینه است که در صورت اجرا از بسیاری از سوء استفاده ها جلوگیری می کند، اما به نظر می رسد حق با مردم است. مالکانی که روند سالم آموزش و پرورش کشور را مختل می کنند و مسیر آموزش را منحرف می کنند به نظر نمی رسد اجازه دهند. متأسفانه اینها ذینفع هستند و منافع برخی از آنها برای ما مشخص شده است.

* تخلفات منحصر به وزارت بهداشت نیست

این تخلفات نه تنها در وزارت بهداشت مشهود است، بلکه رتبه کنکور رشته کامپیوتر دانشگاه شریف نیز گواه آن است. با توجه به رتبه کنکور سال های اخیر تعداد دانشجویان رشته کامپیوتر ۲۱ نفر بیشتر از ظرفیت رسمی پذیرش دانشگاه است.

* راه های قبولی در کنکور

بعد از کنکور راه های زیادی وجود دارد که ثروتمندان و قدرتمندان به راحتی حقوق نخبگان را پایمال کنند. همانطور که یکی از نمایندگان اشاره کرد، بین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و سازمان سنجش تفاوت زیادی وجود دارد که حاکی از آن است که بخشی از این سه هزار نفر خاص خواران هستند و این افراد قانونی و نیمه قانونی هستند. . و بعد از کنکور صندلی های دانشگاه های خوب را غصب کردند!

* کلاس های رنگارنگ برای نشستن روی صندلی پزشکی

روش های قانونی مانند استفاده نادرست از سهمیه رنگی برای نشستن بر روی صندلی های پزشکی و دندانپزشکی و روش های نیمه قانونی مانند اخذ تابعیت سایر کشورها و ورود به دانشگاه های ایران و یا رفتن به دانشگاه های خارج از کشور و ورود به کشور و قبولی در کنکور و یا حتی مستندسازی بهانه. تحصیل در دانشگاه های خارجی در صورتی که فرد اصلا در این دانشگاه ها تحصیل نکرده باشد. روش های کاملا غیرقانونی مانند مراجعه به افراد شناخته شده ای که در فضای مجازی تبلیغات عمومی می کنند و اعلام می کنند که ۵۰۰ میلیون تومان یا یک میلیارد تومان به ما می دهید تا گواهینامه معتبر به شما ارائه کنیم.

همه این موارد باعث می شود آمار وزارت بهداشت با آمارهای سازمان سنجش متفاوت باشد، چرا که با بسیاری از دانشگاه هایش تفاوتی ندارد.

مسئولان باید دست به دست هم بدهند تا این اتفاق نیفتد و نباید کاری کنیم که دنیا به یک ایرانی تحصیلکرده به چشم کسی که مدرکش را از راه های غیرقانونی گرفته نگاه کند. جریان از ارزش گواهینامه های کشورمان می کاهد. این جریان باید شناسایی و متوقف شود.

* شفافیت پذیرش دانشجوی ایرانی در اوکراین

برای دانش‌آموزان اوکراینی، ابتدا باید بفهمیم که آیا امتحان گرفته شده است یا خیر. ترس از محاسبه تهاتر حساب چیست؟ اگر دانشجویی در هر کشور دیگری ادعا می کند که صلاحیت تحصیل در دانشگاه های ایران را دارد، نیازی به نگرانی در مورد امتحان ندارد و اگر وزارت بهداشت ادعا می کند که در این آزمون قبول شده است، باید گزارش دهد تا همه واقف است، این افراد نه از راه های غیرعلمی وارد دانشگاه شده اند و نه درمان خود را به افراد غیر متخصص سپردند.

* سیستم آموزشی چشم نیازی به کسب درآمد از طریق آزمون ندارد

ناهماهنگی ها بارها گزارش شده است، خلاصه اگر بودجه وزارت بهداشت و آموزش و پرورش مشمول بررسی و پذیرش شود، زمینه فساد ایجاد می شود و راهی برای جلوگیری از تخلفات کلان نخواهیم داشت. اصولا وزارت علوم، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش نباید از نظر مالی وابسته به افرادی باشند که می خواهند از طریق آزمون درس بخوانند و مدرک بگیرند.

از لحظه ای که چرخ اقتصاد را در دانشگاه یا مدرسه به دست کسانی می دهیم که مایل به تحصیل در آنجا هستند، اعتبار آموزش ما زیر سوال رفته است. توجه به این نکته ضروری است که اکنون اگر می‌توانیم با این شرایط پیچیده کنار بیاییم، دلیلش متخصصانی است که از طریق کنکور و محدودیت‌های تحصیلی وارد دانشگاه شده‌اند و اگر برای جذب دانشجو از اختصار استفاده می‌کنیم، نباید از متخصصان خود انتظار داشته باشیم. جبهه مقاومت در آینده نیز ادامه خواهد داشت زیرا اکثر آنها دیگر کوشا و متخصص نیستند.

* لزوم اخراج دانش آموزان متخلف

گزارش های زیادی از تخلفات گزارش شده است و رصد پرونده چند صد نفری ۱۳۴ نفر حائز اهمیت است و منتظر برخورد عاجل مراجع نظارتی و مراجع ذی صلاح برای رسیدگی به این تخلفات هستیم. انتقال داده شده است و امیدواریم این افراد به عنوان درس عبرت برای جنایتکارانی که کرسی های نخبگان را غصب کردند، اخراج شوند. ابتدا بسیاری از دانشجویان دامپزشکی تحت تاثیر بسیاری از مسئولان وارد رشته پزشکی شدند. سپس افراد دیگری به این شکل فرزندان خود را به رشته های پزشکی و دندانپزشکی معرفی کردند و با افزایش تعداد متخلفان، قانونی شبه قانونی در دانشگاه آزاد برای قانونی شدن خوردن این حقوق نوشته شد که به تصویب پستی رسید. شورا. – هیئت ارزیابی افشاگری سانسور را لغو کرد.

آنها به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و پس از رد شکایت دیوان عدالت اداری به نهاد ریاست جمهوری شکایت کردند که در آنجا نیز شکایت آنها رد شد و در جریان این موضوع قرار گرفتند. دادگاه هم برای بار دوم اعتراض آنها را رد کرد و فرقی نمی کند که اینها مرد باشند، مثلاً وزیر یا دختر سفیر فلانی، نه، باید دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند.

* گزارش های مداوم از رفتار نادرست دانش آموزان

بعد از سال ۱۳۹۸ نیز گزارش هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه افرادی از دانشگاه های خارجی بدون تایید مدارک علمی جای نخبگان را در دانشگاه های معتبر داخلی گرفتند و امسال نیز این گزارش ها را بررسی کرده و در صورت وقوع جرم شکایت کیفری خواهیم کرد. آنها متخلفان تحقیقات از سوی مرکز سنجش و آموزش وزارت بهداشت آغاز شده و مقدمات آن آماده شده و به زودی به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/