نقش فرش افغانی در ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، تاثیر فرش افغانستان در ایران مشخص نیست.

به نقل از روزنامه جام جم، وی با این مقدمه نوشت: اکثر کسانی که این فرش ها را می فروشند هرگز به ایرانی نبودن و بی کیفیت بودن فرش ها اشاره نمی کنند، زیرا سود بالای آن ها وسوسه انگیز است، اگر آن قسمت از بازار را کنار بگذاریم. که فروشنده معمولی است، برخی از فروشندگان این قالی‌ها دارای سمت‌های قانونی مانند بازرس، رئیس اتحادیه‌ها و غیره هستند. پاسخ آنها تهدید یا وسوسه است!

یکی از فروشندگان فرش درباره این قانون شکنی می گوید: فرش هایی که در مغازه خود داریم متعلق به ترکمن های افغان یا ازبک های افغان است که ما این فرش ها را برای همنوع خود می آوریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا به عنوان یک مقام مسئول تشویق به قاچاق قالین می کند، پاسخ داد: ما هم مثل بقیه قالی های افغانستان را می فروشیم، اگر قاچاق را متوقف کنند و دیگر فرش از افغانستان نیاید، فرش افغانستان را نمی فروشیم. یا.”

آزاد مانند استثمارگران

البته در این میان می توان به کم کاری و شاید بی اطلاعی برخی نهادهای مسئول مانند سازمان تعزیرات و کمیته مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اشاره کرد که این فرصت را برای برخی از ذینفعان برای قاچاق کالا و ارز فراهم کرد. فروش قالین بی کیفیت افغانی برای تولید ملی که دغدغه اصلی رهبر است انقلاب اعتصابی است.

رهبر معظم انقلاب در پیامی به مناسبت عید نوروز در حمایت از تولید داخلی فرمودند: در اقتصاد بحث اصلی تولید ملی است که به اختصار به آن پرداختیم و در گذشته هم بحث تولید را تکرار کردم. سه ربع سالها در شعار سال بود و البته دولتها و مسئولان با توجه به زحمات و شرایط بین المللی در حد توانشان کارها را انجام دادند و تا جایی که توانستند تلاش هایی کردند. اما به نظر من مشکل اصلی امروز ما، مشکل اصلی مجریان کشور و کسانی که به نوعی درگیر این مسائل در مدیریت کشور هستند، اقتصاد است.

روزهای بد برای فرش ترکمن

فرش های ترکمن در آستانه فراموشی و نابودی است. زیرا قاچاق قالین بافته شده افغانی، تولید را به شدت مختل کرد. تولیدکنندگان فرش دستباف ترکمن، کسانی که اجدادشان در استان‌های خراسان شمالی و گلستان در قرون گذشته دستباف یموت، تیکی، درناگل، بازوبندی، عیناگل و ماریگل می‌بافند و اکنون وضعیت آنها به گونه‌ای است که دیگر آمادگی بافتن آن را ندارند. تولید کنند یا واردکننده قالین باشند که از افغانستان قاچاق شده و مزرعه را برای آنها آزار داده اند.

یکی از تولیدکنندگان فرش ترکمن که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود در این باره می گوید: ما از هر چه در چنته داشتیم استفاده کردیم تا صدایمان را به بالاترین مقام دولتی برسانیم، وقتی آقای رئیسی به استان ما سفر کرد مشکلاتمان را به او گفتیم و پیغام دادیم، حراست استانداری که از موضوع فرش قاچاق مطلع بود، بررسی شد، اما چیزی به دست نیامد!

وی ادامه می دهد: به نظر می رسد مافیای قاچاق قالی از افغانستان نفوذ زیادی دارد و تلاش تولیدکنندگان خرد برای بی نتیجه ماندن.

قالی‌های ایرانی روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند، قاچاق قالی‌های افغانستان و هجوم خزنده به این قالی‌ها در بازارهای داخلی باعث کاهش تولید فرش در مناطق مختلف ایران شده است.