نرخ تورم در شهریورماه ۴۲.۱ درصد بود – تگارت نیوز


به گزارش پایگاه خبری تیجارا، بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم میانگین سالانه تغییر اعداد شاخص قیمت در سال منتهی به شهریورماه نسبت به مدت مشابه در ماه قبل ۴۲.۱ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش نشان می دهد.

به گفته خبرنگاران جوان، نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۱.۵ و ۴۵.۳ درصد است و برای خانوارهای شهری ۰.۶ درصد و خانوارهای روستایی ۰.۹ درصد افزایش داشته است.

کاهش ۲.۵ درصدی نرخ تورم

نرخ تورم نقطه ای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل در شهریور ماه سال جاری به ۴۹.۷ درصد رسید. یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​۷/۴۹ درصد بیشتر از شهریور ۱۴۰۰ برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

نرخ تورم نقطه ای شهریور ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» ۷۵.۴ درصد کاهش پنج واحد درصد و نرخ تورم نقطه ای گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳۵.۴ درصد کاهش ۱.۵ درصدی بوده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۴۸.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی نیز به ۵۶.۳ درصد رسیده و نسبت به ماه قبل ۲.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم ماهانه ۲.۲ درصد بود

تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه شهریور ماه ۱۴۰۱ ۲.۲ درصد بوده که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲.۱ درصد و ۲.۲ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری ۲.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی نیز ۲.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش داشته است.