موانع توسعه صنایع دستی در اصفهان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر غلامعلی فیض الهی، عصر یکشنبه در اصفهان روز جهانی صنایع دستی گرامی داشته شد. آن را نشان می دهدآر کرد: چند سال پیش مقام معظم رهبری وارد همدان شدند و از نمایشگاه صنایع دستی بازدید کردند. وی گفت: من از این همه زیبایی و تنوع شگفت زده شده ام و مسئولان باید برنامه ریزی کنند تا این هنرها را که نماد فرهنگ و تمدن ما و همچنین ذوق و استعداد هنرمندان است به جهانیان نشان دهند.

وی افزود: این هنرها باید حفظ و حراست شوند. ما جامعه و مردمی هستیم که در دوران مغول و زمانی که کشور مورد حمله قرار گرفت، در اوج هنر بودیم. خود هنرمندان باید خود را از متولیان امر جدا کنند و نگذارند این هنرها از بین برود.

و این صنعتگر پیشکسوت ادامه داد: باید از خودمان شروع کنیم. شما هنرمندان هم باید با دغدغه ی نیاکان خود کنار بیایید تا این هنرها از بین نرود. اگر هنر نابود شود نمی توان کاری کرد زیرا بیشتر این هنرها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

فایز اللهی امنیت جان گردشگران و حقوق مالی آنها را از خواسته های مهم مسئولان دانست و گفت: اگر گردشگر ناراضی از کشور خارج شود ۲۸ نفر را از سفر به این کشور منصرف می کند. گردشگر را باید یک فرصت دانست نه تهدید.

فایز الالهالی گفت: «تبلیغات منظم و هماهنگ وزارت میراث و وزارت امور خارجه موضوع مهمی است. متاسفانه بسیاری از کشورهای دنیا اصفهان و ایران را نمی شناسند و دست ساز بودن این صنایع را نمی دانند.

وی بر موارد زیر تاکید کرد: پذیرش و استفاده از کارت های بین المللی، تسریع در صدور ویزای توریستی، تشویق بخش خصوصی برای حضور در حوزه صنایع دستی، امکان صادرات صنایع دستی و کاهش مالیات، تبلیغات فشرده در صنعت سینما، امکان اصفهان در شهرهای خواهرخوانده و پیوندهای بهتری با دانشگاه هنر در نظر گرفته شود.

و این هنرمند ادامه داد: همچنین عدم شناخت بازار هدف، نداشتن شناسنامه صنایع دستی، عدم حضور هیئت بدرقه در خارج از کشور، واردات کالاهای بی کیفیت به ایران، عدم استفاده از شبکه های خارجی برای معرفی. صنایع دستی و بی توجهی به بازسازی و بهسازی. از خانه های میراثی موانع دیگری در این منطقه وجود دارد که باید برطرف شود.