مهم ترین کالاهای ایرانی که چین از آنها استقبال می کند چیست؟


عمده ترین محصولات ایرانی مورد استقبال چینی ها متانول، پلی اتیلن، پروپان مایع، کاتد مس و صفحات ضخیم فولادی است.

مهم ترین کالاهای ایرانی که چین از آنها استقبال می کند چیست؟

گزارش کردن زمان خبریاقتصاد چین با تولید ناخالص داخلی حدود ۱۸ تریلیون دلار، دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده است. بر این اساس چین در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۳۶۲ میلیارد دلار صادرات و ۲۶۷۵ میلیارد دلار واردات خواهد داشت و از این رو این کشور بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ جهان محسوب می شود.

در سال‌های گذشته، چین شریک اصلی تجاری ایران بوده است و علیرغم رشد ثبت شده توسط آمار صادرات و واردات به امارات، چین همچنان بزرگترین شریک ایران در کل آمار است. بررسی آمارهای تجاری مشترک دو کشور در پنج ماهه نخست سال جاری مؤید این موضوع است.

ایران یکی از شرکای مهم تجاری چین در خاورمیانه است و در سال های اخیر دو کشور با امضای تفاهم نامه های مختلف در زمینه های تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری و بانکی سعی در تقویت این روابط داشته اند. با توجه به اینکه ایران جزء کلیدی پروژه کمربند و جاده چین است و نقش مهمی در تامین نفت چین ایفا می کند، روابط دو کشور حتی پس از خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ ادامه یافت.

اگرچه تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تأثیر منفی بر تجارت این کشور با چین گذاشت، اما چین یکی از سه شریک تجاری بزرگ ایران و بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در این کشور باقی ماند. بر اساس اعلام وزارت بازرگانی چین، تنها در سال ۲۰۱۹ قراردادهایی به ارزش ۳.۴۱ میلیارد دلار توسط دو طرف برای سرمایه گذاری شرکت های چینی در ایران امضا شده است.

اوج فعالیت در روابط اقتصادی دو کشور را می توان در امضای تفاهم نامه همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین مشاهده کرد که در چارچوب آن چین متعهد شد در مدت مذکور ۴۰۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کند. حجم روابط تجاری دو کشور در سال های اخیر حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده که دو طرف تلاش می کنند این رقم را به ۵۰ میلیارد دلار برسانند.

چین بزرگترین تامین کننده تجهیزات الکتریکی، سمعی و بصری، شیمیایی و صنعتی ایران است. از سوی دیگر، ایران هفتمین صادرکننده نفت به چین است و واردات نفت از ایران حدود ۶.۵ درصد از کل واردات نفت چین را تشکیل می دهد.

در نتیجه تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، اخیراً اقتصاد ایران دچار مشکلات زیادی شده است، اما روابط اقتصادی دو کشور در حال گسترش است. در نهایت، اگرچه هر دو کشور به طور کلی با سیاست های ایالات متحده مخالف هستند، احیای برجام تأثیر بسزایی در جهت گیری آینده روابط اقتصادی خواهد داشت.

بر اساس برآوردهای انجام شده، ایران تا پایان مردادماه حدود ۱۲.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۶.۷ میلیارد دلار به چین صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه از نظر ارزش نیم درصد کاهش و از نظر ارزش بیش از ۲۲ درصد رشد داشته است. . دوره سال گذشته درصد ثبت شده است.

در این مدت متانول، پلی اتیلن، پروپان مایع، کاتد مس و ورق های فولادی ضخیم اصلی ترین کالاهای ایرانی مورد استقبال چینی ها بودند.

همچنین آمارها حاکی از آن است که ایران در پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار از چین وارد کرده که نسبت به مدت مشابه از نظر کمی ۲۴ درصد و از نظر ارزشی ۴۳ درصد رشد داشته است. سال گذشته. .

واکسن های پزشکی، قطعات خودرو، قطعات تراکتور، ویترین و ماشین های ریخته گری نیز عمده ترین کالاهای وارداتی ایران از چین بودند.

به این ترتیب و با مقایسه آمار واردات و صادرات کشور با چین، ایران در سال جاری تراز تجاری مثبت ۱.۲ میلیارد دلاری با چین را به ثبت رساند.