مهمترین دستاوردهای سفر پوتین به تهران


اهداف و دستاوردهای پوتین

اما این سفر از نظر ایران و روسیه مهم بود. هر طرف به دنبال زوایای مختلف در پشت همکاری دوجانبه بود. برای پوتین، این سفر بیش از هر چیز دیگری نشانه عدم انزوای روسیه در مجامع بین المللی است. این بدان معناست که در صورت مواجه شدن روسیه و مقامات این کشور با تحریم های گسترده بین المللی، رهبر این کشور در یک نشست منطقه ای در ایران شرکت کرده و با دو قدرت خاورمیانه یعنی ایران و ترکیه پای میز مذاکره خواهد نشست.

در همین رابطه، عبدالرسول دوسلار، استاد دانشگاه کاتولیک میلان به یورونیوز فارسی گفت: حقیقت این است که روسیه اکنون در موضع ضعف و انزوای بین‌المللی قرار دارد. تصویری مبنی بر عدم حضور پوتین در خارج از طبقه در حال حاضر برای مسکو مهم است که نمایشی از عدم انزوا در صحنه جهانی فیلمبرداری کند، به خصوص که این سفر چند روز پس از سفر جو بایدن به عربستان سعودی و اسرائیل انجام می شود.

دومین چیزی که می توان با توجه به سفر رئیس جمهور روسیه به عنوان یک دستاورد برای کرملین ارزیابی کرد، اعتماد به نفسی است که رهبران روسیه در تهران به آن دست یافتند. این اعتماد سازی زمانی ایجاد شد که رهبران ایران در دیدار با پوتین جملاتی را در توضیح سیاست های روسیه در منطقه خاورمیانه بیان کردند. دو مثال در این زمینه می تواند این رویکرد را بهتر توصیف کند.

ایران چه امتیازاتی از روسیه گرفت؟

اگرچه سفر پوتین به تهران می تواند امتیازاتی را برای روسیه به همراه داشته باشد، اما وضعیت از سوی ایران چندان مشابه به نظر نمی رسد. مقامات دولت ریاست جمهوری در مورد امضای قرارداد سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری گازپروم در ایران اطلاعیه های گسترده ای ارائه کردند. اما یکی از سوالات اساسی در میان آنها این است که این قرارداد چگونه از طرف روسیه تامین می شود؟ با توجه به فشارهای اقتصادی بر مسکو و اقتصاد روسیه در ماه های اخیر پس از تحریم ها، تردیدهای زیادی در مورد توانایی گازپروم برای انجام تعهدات خود در این پروژه وجود دارد.

از سوی دیگر، حتی با فرض توانایی روسیه برای اجرای این پروژه، کارشناسان انرژی معتقدند که این قرارداد حتی در صورت اجرایی شدن می تواند به ضرر ایران تمام شود. چرا که تهران و مسکو در زمینه انرژی رقیب هستند و هر دو فروشنده یکسان در بازار انرژی هستند. در چنین شرایطی وابستگی ایران به رقابت چه مزیت اقتصادی در این زمینه می تواند به همراه داشته باشد؟

اما نباید از نظر دور داشت که منابع امنیتی مبتنی بر امتیازات اقتصادی بخش بزرگی از سیاست گذاران و تصمیم گیران جمهوری اسلامی است. به عبارت دیگر، تهران بیش از آنکه بسته های اقتصادی ارائه دهد، در سوریه امتیازات عمده دریافت می کند.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه از ایجاد سامانه تبادل ارز مشترک بین ایران و روسیه خبر داد.

موضوعی که پیش از این علی الصلح آبادی رئیس کل بانک مرکزی گفته بود ارزهای محلی و پیمان های پولی دوجانبه و چندجانبه ابزار و راهکار مناسبی برای خنثی کردن ابزارهای سیاسی و تسلط بر ارزهای جهانی خواهد بود و در این زمینه شهادت داد. گام اول و بسیار مهم در حوزه ما، انعقاد پیمان پولی دوجانبه بین ایران و روسیه است.

البته از زمانی که خبر حضور روبل به جای دلار در مبادلات دو کشور منتشر شد. بسیاری از ایجاد سیاهی در امان نیستند. صحبت هایی که باعث شد به سراغ روح الله دوبار، کارشناس مسائل اوراسیا برویم و درباره چرایی و چگونگی این اتفاق بیشتر بپرسیم.

در مجموع حضور روبل روسیه در مبادلات بین دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید و چه دستاوردهایی برای کشورمان دارد؟

یکی از دستاوردهای مهم اجلاس آستانه و سفر ولادیمیر پوتین به تهران به ویژه در دیدار با رهبر معظم انقلاب، تمرکز بر مبادلات مالی مشترک بر اساس واحد پول مشترک ایران و فدراسیون روسیه است که بر اساس سیاست های ضد تحریمی اجرا می شود.

از سال ۲۰۱۴ و پس از وضعیتی که پس از ابتکار نظامی روسیه در اوکراین و با وجود همه تحریم های غرب علیه روسیه رخ داد، شاهدیم که روسیه ارزش پول ملی خود را محکم حفظ کرده و هر روز بر ارزش آن افزوده می شود. از پول ملی خود پول ملی روسیه به معنای افزودن روبل است.

روس ها آماده جنگ با ناتو بودند و سیاست ملی خود را بر مبنای پول ملی قرار دادند

امروز، هر دلار آمریکا معادل ۵۳ روبل است، اگرچه قبل از شروع عملیات علیه اوکراین ارزش پول روسیه بسیار بالا بود. روس‌ها سال‌ها پیش‌بینی می‌کردند که آمریکا شرایط تحریم‌های متفاوتی را برای آنها وضع خواهد کرد و آماده جنگ بین روسیه و ناتو بودند. لذا سیاست مبادله مالی با کشورهای دوست را بر مبنای پول ملی اجرا کردند.

اکنون نرخ مبادله یوان به روبل بین روسیه و چین بالای ۵۰ درصد است و این بدان معناست که سیاست دلاری شدن بالای ۵۰ درصد بین روسیه و چین شکل گرفته است و برخی از کشورهای اتحادیه اوراسیا با روسیه مبادله می کنند. اساس پول ملی، این اتحادیه نیز در حوزه شکستن تحریم ها قرار دارد. و هم در سهولت مبادلات ایران و روسیه و هم در اشتیاق تجار ایرانی و روسی برای انجام مبادلات بالاتر از شرایط فعلی ما که مهم نیست. شکل.

همانطور که می دانید ما یک نقشه راه داریم که مبادلات مالی ما با روسیه بر اساس آن بیش از ۱۰ میلیارد دلار است. البته من از کلمه دلار استفاده می کنم چون باید معادل ریال باشد.

معادل آن به معنای ۱۰ میلیارد دلار ضرب در ۵۳ است. طبیعتاً وقتی مبادلات خود را بر اساس پول ملی انجام می دهیم، اشتیاق تجار برای تسهیل معاملات بیشتر می شود.

به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا، امکان دریافت و انتقال پول به دلار از طریق خدمات مختلف بانکی را نداشتیم که فرصتی اساسی برای ما ایجاد می کرد. ناگفته نماند که این موضوع در حوزه تجارت ما با روسیه و البته تجارت ما با تمامی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عضویت و ورود ما به شبکه بانکی روسیه می تواند در تقویت و توانمندی ما موثر باشد. بخش بانکی.

ما سال ها به دنبال اتصال شبکه شتاب خود به شبکه MIR در روسیه هستیم

ما سال ها تلاش کرده ایم تا شبکه شتاب خود را به شبکه میر روسیه متصل کنیم و ارتباط بین بانکی ما با فدراسیون روسیه نه تنها برای دانشجویان ما بسیار مفید است، بلکه برای تجارت ما نیز بسیار ارزشمند است و می تواند دستاورد مفیدی در گردشگری باشد. .

ورود گردشگران روسی یا ایرانیان به فدراسیون روسیه، به هر حال این اقدام ارزشمندی است، مقام معظم رهبری و پوتین نیز بر این موضوع تاکید کرده و گفته اند که مقدمات در حال انجام است و امیدواریم در آینده بسیار نزدیک شاهد تحقق کامل آن باشیم. • مبادلات مالی ایران و روسیه باید بر اساس پول ملی باشد.

نمی دانم چرا در کشور ما عده ای هستند که حرف هایی می زنند که ربطی به واقعیت ندارد، هر اتفاقی در چارچوب روابط ما با روسیه رخ می دهد.

روسیه اکنون با ۵۰۰۰ مجازات و بی سابقه ترین تحریم ها در تاریخ سازمان ملل مواجه است، اما هیچ تاثیری بر اقتصاد روسیه نداشته است و ارزش پول ملی این کشور بسیار بالاتر از ارزش پول ملی این کشور است. شروع عملیات نظامی خود نکته دوم این است که مبادله ملی بین ما و روسیه بین ما صورت می گیرد و ربطی به کشورهای دیگر ندارد.

این تله غربی هاست که شایعه پراکنی می کنند تا بخواهیم به روسیه نزدیک شویم

دلار ما قبلا تحریم شده و این تله ای است برای غربی ها که بخواهند به روسیه نزدیک شوند، غربی ها شایعاتی را مطرح می کنند که بین ما و روابط ما اختلال ایجاد می کند، یعنی این موضوع به ما ربطی ندارد. نرخ ارز بر اساس دلار است و این مبادلات فقط بر اساس پول ملی است.

چین، کرجستان، امارات، ترکمنستان و عربستان سعودی این مبادلات را بر اساس پول ملی انجام می دهند. بنابراین اعتباری ندارد و در راستای همان پروژه روس هراسی و تفاوت روابط ایران و روسیه تلقی می شود.

آیا قیمت خرید کالا در تحقق این امر تأثیر دارد؟

هیچ تفاوتی وجود ندارد و ما باید همان قیمت را بپردازیم. ضمناً وقتی پول برعکس پول ملی است باید درصد بیشتری بپردازیم وگرنه پول مساوی با پول است اما وقتی به جای پول دو کشور دلار باشد نیازی به پرداخت بیشتر نیست.

هر چقدر که تلاش می کنیم روابط خود را با روسیه افزایش دهیم، جریان کینه توزی در داخل کشور وابسته به غرب برای ایجاد اختلاف می آید و این موارد اعتباری ندارد و افکار عمومی باید در جهتی حرکت کنند. آگاهی از توسعه روابط با ایران. روسیه در شرایط کنونی در راستای منافع ما بوده و با شکست تحریم ها و سیاست های غیرقانونی آمریکا که علیه جمهوری اسلامی انجام می دهد، سازگار است. ایران بیش از ۴۰ سال است.

منبع: باشگاه خبرنگاران