معرفی اوکراین و مولداوی به عنوان نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش رویترز، اتحادیه اروپا روز جمعه توصیه کرد که اوکراین و مولداوی نامزدهای عضویت در این اتحادیه در نظر گرفته شوند.

توصیه اتحادیه اروپا نشان دهنده نقطه عطفی در مسیر احتمالی این کشورها به عنوان بخشی از جمهوری های شوروی سابق برای پیوستن به بزرگترین بلوک تجاری در جهان است.

اگر تصمیم و پیشنهاد کمیسیون اروپا در نشست هفته آینده تصویب شود، چنین تصمیمی بر آینده جنگ و درگیری در اوکراین تأثیر خواهد گذاشت.

در همین حال، مسیر اوکراین و مولداوی برای عضویت کامل در بلوک ۲۷ کشور اروپایی ممکن است سال‌ها طول بکشد، زیرا این کشورها برای انطباق با استانداردهای ضد فساد اتحادیه اروپا به اصلاحاتی نیاز دارند.

در این رابطه نیزاورسولا تلفن رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اوکراینی ها آماده هستند. و برای چشم سبک اروپایی ها قربانی شدند. ما از آنها می خواهیم در همبستگی با رهبران غربی، رویای اروپایی را با ما در میان بگذارند.

در حالی که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا توسعه اتحادیه اروپا را زیر سوال می برند، جاه طلبی رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی حمایت فرانسه، آلمان، ایتالیا و رومانی برای عضویت در اتحادیه اروپا.

زلنسکی وی در یک سخنرانی ویدئویی گفت: ارزش های اوکراین ارزش های اروپایی است. عادات دموکراتیک اوکراین همچنان قوی است و اوکراین سزاوار این پیشرفت مثبت است. روابط ما با اتحادیه اروپا نه تنها برای ما مثبت است، بلکه بزرگترین کمک به آینده اروپا در سال های متمادی است.