معاملات مسکن در پاییز به نصف رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، روند ماهانه جریان های نقدی بازار مسکن شهر تهران از سال ۹۵ تا پایان مهرماه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت و مقایسه این روند و تعدیل آن با نرخ تورم نشان می دهد که به طور سنتی در ماه های آوریل و اکتبر. هر ساله بازار مسکن با کاهش جریان نقدینگی مواجه می شود

به گزارش پایگاه خبری اختازنانیوز، محاسبات بانک مرکزی نشان می‌دهد که ارزش معاملات مسکن در ابتدای پاییز امسال نسبت به پایان بهار تقریباً به نصف کاهش یافته است. آماری که حاکی از کاهش ورود پول به بازار املاک است. اما راه دیگر برای نظارت بر فشار نقدینگی در بازار مسکن، تعدیل اعداد برای تورم است. اگر ارزش معاملات انجام شده در بازار مسکن تهران از فروردین ۹۵ به بعد را بر اساس قیمت های ۱۴۰۱ تنظیم کنیم، میانگین رقم ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

این نمودار نشان می دهد که میزان ورودی پول از میانگین هر ماه چقدر فاصله داشته است.

مسکن

در این روش محاسبه مشاهده می شود که از سال ۱۳۹۴ ورود نقدینگی به بازار مسکن در ماه های فروردین و مهر افت سنتی را تجربه کرده است. تنها استثنا سال ۲۰۱۹ بود که با توجه به افزایش شدید سرعت نقدینگی از ابتدای سال و رشد قیمت در اکثر بازارها، بازار مسکن مهر ماه را بدشانس گذاشت.

با این حساب برخی کارشناسان بر این باورند که رفتار مهرماه سنتی است و ماه های بعد تصویر واضح تری از جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاران نشان می دهد.

برخی معتقدند در ادامه سال در بازارهای رقابتی مانند بورس، پول کلانی وارد بازار مسکن خواهد شد، اما اکوایران از یک منبع آگاه شنیده است که نسبت دلار در بازارهای مرزی ارز با بازار تهران وجود دارد. نشانه تشنگی ورود سرمایه است.

اگر این تشنگی ادامه یابد، خانه از ابتدای پاییز به خواب زمستانی رفته است.