مسجد سطح اسلامی | ابوالقاسمی: جایگاه امامت نمازگزاران در مسجد از بین رفته است/ باید به نهادهای قانونگذاری ورود کرد


به گزارش خبرنگار مسجد و خبرگزاری فارس، مساجد کشور این روزها وضعیت خوبی ندارند و باعث نگرانی هستند.بهبودی یافتن دلسوزان دین و انقلاب زبان باید گلایه کنند که چرا این بستر تأثیرگذار و ظرفیت جامعه منفعل شد و از حرکت باز ماند؟

دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. مانند نبود یک نهاد مدیریتی مستقل برای تنظیم امور مسجد یا برخی از ائمه نمازگزاران.حالت مساجد را مقصر می دانند. با حجت الاسلام محمود ابوالقاسمی، سخنران مذهبی و امام جماعت مسجد زینبیه تهران در این باره به گفت وگو نشستیم.


حجت الاسلام محمود ابوالقاسمی، سخنران مذهبی و امام جماعت مسجد زینبیه تهران

باید به امام جماعت در مسجد احترام گذاشت

این روزها شاهد انتقادات زیادی از وضعیت و عملکرد مساجد هستیم و تیر انتقادات به سمت ائمه نمازگزاران است. موانع و فرصت های پیش روی امام جماعت به عنوان مدیر فطری مسجد چیست؟

خود مسجد محل رفت و آمد مردم عادی با سلیقه ها و عقاید و عقاید مختلف است. طبیعتاً مردم مراکز فرهنگی و بسیج را در مسجد، در جایگاه و فضای کار در قالب هیئت امنا پیدا می کنند. حضور عموم مردم با سلایق مختلف کار مدیر مسجد را سخت می کند. زیرا باید سلایق آنها را جهت دهد و در عین حال اطمینان حاصل کند که این سلیقه ها با یکدیگر تضاد نداشته و برای رسیدن به یک هدف هم افزایی داشته باشند. این تطبیق سلیقه ها کار سختی است.

کانون های فرهنگی هنری در مساجد و موسسات مشابه و بسیج در مساجد فعال هستند. اما ممکن است همینطور باشد اعضا گاهی با امام نمازگزاران اصطکاک دارند. مسئولان ارشد این نهادها همیشه سیستم و رویکردی دارند که با امام جماعت نمازگزاران کار کنند، اما گاهی می بینیم که این نهاد به صورت ناهماهنگ با امام جماعت کار می کند.

اگر نظر امام نمازگزاران مانند گذشته محترم باشد و سایر ادارات با ایشان محترمانه برخورد کنند و کلام ایشان باب است.سخنرانی همه گوش کنند چون ایشان طبق بیانات مقام معظم رهبری آخرین مدیر مسجد هستند و در این صورت می توانند عملکرد بهتری داشته باشند اما متاسفانه اینطور نیست. اگر بین این ارکان اختلاف باشد، مسجد را از رسیدن به اهداف باز می دارد.

امام نمازگزاران از پیر و جوان باید یار جوان باشد

آیا امام جماعت پیر است یا جوان، پس در حضور جوانان و نوجوانان تأثیری دارد؟

امام جماعت برای همراهی، همکاری و رشد جوانان باید همواره دو ساختار اساسی همدردی و دلسوزی نسبت به آنان اتخاذ کند. اگر می خواهیم برای حضور جوانانی که در مسجد نیستند برنامه ای داشته باشیم، ابتدا باید با همدلی همراهی کنیم و در این مسیر با آنها همفکری کنیم. امام نمازگزاران باید دوست جوانان باشد و رابطه عاشقانه داشته باشد.

با ایجاد این همدلی، باید به اجماع برویم. یعنی عموم مردم باید از افکار ما مطلع شوند و ما هم باید از افکار آنها مطلع شویم. به همین دلیل گفتلوگو گفتگو بین امام جماعت و جوان نباشد یک طرفه بله، اما باید به حرف جوانان هم گوش کند تا عقایدشان همخوانی داشته باشد.

در مسجد طبقات مختلف با سلایق مختلف وجود دارد که نمی توان به همه آنها پاسخ داد اما می توان گفتلوگو، ایجاد درجه ای از همدلی و تشابه در تفکر به نام قرآن و اهل بیت علیهم السلام به طوری که همگان بر آن اتفاق نظر داشته باشند. امام نمازگزاران باید خود را با قرآن و روایات تطبیق دهند و جوانان و عموم مردم باید خود را با آنها تطبیق دهند. این امر باعث افزایش قدرت امام جماعت با جوانان می شود تا بتوانند تعداد بیشتری از نمازگزاران را به مسجد جذب کنند.

ضعف امام جماعت و ستون های مسجد آن را نمازخانه می کند

چه چیزی باعث می شود مساجد به نمازخانه تبدیل شوند؟ چرا مساجد کشور دیگر مانند گذشته سنگر نیستند و فقط در مواقعی کارآمد هستند؟

اگر امروز مسجد تبدیل به نمازخانه می شود به دلیل عدم سازگاری و همدلی است و از سوی دیگر خصومت و اختلاف نظر و مواضع است. برای این رابطه خصمانه و وجود نفرت بین مردم دو دسته عوامل داخلی و خارجی است. یکی از عوامل درونی این است که امام نمازگزاران از روابط عمومی خوبی برخوردار نیستند. او فردی درونگرا است و توانایی برقراری ارتباط در تعاملات اجتماعی را ندارد. این مشکلات ممکن است در مسئول بسیج، هیأت امنا یا سایر عناصر مسجد نیز وجود داشته باشد و باعث ضعف عمومی در مسجد شود.

امام نمازگزاران باید خلق و خوی دلنشین و جذاب داشته باشد، گشاده رو و خلاق باشد و انرژی مثبت به درون بدهد. زیرا محور وحدت مسجد است. گاهی برخی از اعمال بیرونی و اشتباهات امام باعث دور شدن مردم از مسجد و ایجاد روابط خصمانه می شود.

با گذشت ۴۰ سال هنوز بر سر مالکیت و مدیریت مسجد اختلاف نظر داریم

مساجد امروز چه مشکلاتی دارند؟ آیا دلیل آن این است که هیچ اداره واحدی وجود ندارد که کل شبکه مساجد را در کشور یکپارچه کند؟

امام خمینی (ره) مسجد را سنگر می دانستند و مقام معظم رهبری نیز مساجد را یکی از زیرساخت های اصلی نظام اسلامی می دانستند که مردم باید در آن مستقر شوند; پس باید طرحی برای مسجد وجود داشته باشد. پس از گذشت ۴۰ سال، بحث مالکیت و مدیریت مسجد همچنان ادامه دارد که جای تاسف و تأسف دارد.

در نظامی که برای وجود مردم ارزش قائل است، مشکل بزرگ دست کم گرفتن اساس و مکان وجود مردم وجود دارد. اگر مردم مشکل اقتصادی دارند، دستیارشان مسجد است. در صورت وقوع سیل و زلزله، مساجد به آسیب دیدگان کمک می کنند. اگر در مقطعی مانند دفاع مقدس، بحث دفاع از آب و خاک و ناموس ایرانیان مطرح شود، مساجد حامی و پشتیبان آنها خواهند بود. بنابراین این توانایی بسیار مهمی است که باید مراقب آن بود.

فیلمی از خدمات مسجد زینبیه

وارد مجالس قانونگذاری شوند

راه حل برون رفت از این مشکلات چیست؟

مسجد برای نظام اسلامی ما بسیار مؤثر بود. بنابراین باید مورد توجه قرار گیرد. این روزها مسجد فاقد فضایی برای رفع مشکلات است. مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران با جدیت کار می کند، اما سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هیئت های مذهبی و … همگام با آن حرکت می کنند. در سطح ملی وضعیت بدتر است. این نیاز به ورود سریع و چه زمانی نهادهای قانونگذاری

مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این زمینه ها تصمیم گیری کنند و این در رأس کارشان است چون بسیار مهم است. فضای مدیریت و رهبری در سطح ملی و متناظر در سطح استانداری برای مساجد ایجاد شود تا همه این نهادهای فعال در مسجد و همه آنها با هم هماهنگ باشند.شوکه شدن بودن است.

خبرگزاری فارس پیش از این مطالبی از نزدیک شدن امام به محله های فعال سراسر کشور منتشر کرده بود که می توانید در اینجا بخوانید. سایر مطالب شماره «مسجد تراز اسلامی» خبرگزاری فارس را بخوانید:

مساجد گوشتی را قربانی می کنند که ندارند!

امام جماعتی که پول ندارد نمی تواند امورش را اداره کند

مسجد را نمی توان با هدایت اداره کرد

کار جزایر بلای مساجد است

پایان پیام/