مرد شوالیه | ثبت نام نهضت ملی مسکن در سال آینده ادامه دارد


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت نظرسنجی با عنوان «فعال شدن مجدد ثبت نام طرح جهش مسکن در خرداد ۱۴۰۱» خواستار بررسی این موضوع از سوی خبرگزاری فارس شدند.

بر این اساس موضوع ثبت نام در نهضت ملی مسکن یکی از نقاط قوت وزارت راه و شهرسازی است. در این راستا و در مقابل بحث آب و برق و زمین، وزارت راه و شهرسازی به گونه ای عمل کرده است که سرعت ثبت نام متقاضیان در دولت سیزدهم از هر دولتی بیشتر است. اما روند ثبت نام متقاضیان در آخرین روز سال ۱۴۰۰ در حالی بسته شد که کارشناسان معتقد بودند سامانه ملی ثبت نام نهضت مسکن تا پایان تخصیص چهار میلیون واحد مسکونی نباید بسته شود.

بر اساس آخرین اطلاعات، تاکنون بیش از ۵ میلیون متقاضی در سامانه ملی مسکن ثبت نام کرده اند و به گفته وزیر راه و شهرسازی، ۴ میلیون متقاضی در مرحله پالایشگاه به عنوان متقاضیان واجد شرایط شناسایی خواهند شد.

در همین راستا روند ثبت نام افراد در نهضت ملی مسکن بسته شده و بسیاری از مردم به این موضوع معترض هستند.

حامد بهزادی کارشناس مسکن در این خصوص می گوید: در صورتی که علت عدم تمدید ثبت نام از سوی وزارت راه و شهرسازی، جمع آوری اطلاعات متقاضیان باشد، این موضوع همزمان با باز بودن زمان ثبت نام و عدم تداخل فنی، در فازهایی قابل انجام است.»

بهزادی جریان مستمر ثبت نام را عاملی در تعیین وزن مسکن در میان مشکلات مردم دانست و ادامه داد: نیاز مردم به سرپناه از طریق ثبت نام طولانی مدت مشخص می شود و جریان مستمر این موضوع از طریق سامانه قابل پیگیری است.

* ثبت نام نهضت ملی مسکن در سال آینده ادامه دارد

خلیل محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در پاسخ به این مطالبه در خصوص درخواست مردم برای بازگشایی درب ثبت نام نهضت ملی مسکن گفت: تا پایان سال تعدادی از واحدهای NHM در شهرهای مختلف به بهره برداری می رسد و در سال آینده سایت NHM برای ثبت نام باز خواهد شد.»

ماهاباتا با اشاره به آمار دقیق ثبت نام در نهضت ملی مسکن گفت: در مرحله اول ثبت نام نهضت ملی مسکن ۵ و نیم میلیون نفر ثبت نام کردند که از این تعداد بیش از ۴ میلیون نفر واجد شرایط هستند.»

سالانه ۱.۲ میلیون زوج جوان درخواست ساخت خانه می کنند

به گزارش فارس، استقبال بی نظیر نهضت ملی مسکن در حالی صورت می گیرد که وزیر اسبق راه و شهرسازی در دولت روحانی معتقد بود در پروژه های انبوه مسکن، تقاضای خانه دار شدن مردم وجود ندارد.

در این راستا، تنها یک تحلیل منبع از تقاضای مسکن حاکی از تعداد زیاد متقاضیانی است که برای رفع نیازهای اولیه خود به کمک دولت نیاز دارند.

بر این اساس، بررسی آمار تقاضای جدید مورد نیاز برای تامین نیاز مسکن تازه دامادها دو رویکرد کلی را نشان می دهد.

در همین راستا و برای اطلاع از آمار تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز برای تامین نیاز جدید به سراغ ابوالفضل نوروزی کارشناس مسکن رفتیم.

وی ادامه داد: بازار مسکن همواره با تقاضاهای جدیدی مواجه است که مهم ترین آنها ازدواج است که دو راه برای سنجش این نیاز وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از تعداد ازدواج در سال های اخیر و تخمین زدن با استفاده از این داده ها است. ” او گفت.

بر این اساس و با توجه به اینکه در ۱۰ سال گذشته به طور میانگین ۷۸۳ هزار ازدواج رخ داده است، می توان ادعا کرد که بازار مسکن باید پاسخگوی این تعداد تقاضای جدید باشد.

نوروزی تاکید کرد: نسبت ازدواج در کشور تا حد زیادی به شرایط اقتصادی خانواده بستگی دارد و در این بین تامین مسکن نقش بسیار اساسی دارد. این بدان معناست که اگر تامین مسکن به راحتی و با هزینه کمتر انجام شود، بدون شک آمار ازدواج در کشور رشد چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: یکی دیگر از روش های محاسبه مسکن مورد نیاز برای تامین تقاضای ازدواج، در نظر گرفتن تعداد ازدواج های احتمالی در کشور است. بر این اساس، طبق سرشماری سال ۹۵ با احتساب آمار کشته شدگان، حدود ۱۲ میلیون مرد در کشور ۱۰ ساله یا بیشتر ازدواج نکرده اند که تا سال ۱۴۰۵ به سن ۲۰ سالگی می رسند. خانواده و تامین مسکن برای آن ۱۲ میلیون نفر، انتظارات لازم و ایجاد ۱۲ میلیون واحد مسکونی باید تا پایان سال ۱۴۰۵ در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به استدلالی که در هر دو رویکرد مطرح شد، مشخص می‌شود که رویکرد اول نمی‌تواند برآورد خوبی از تقاضای جدید در بازار مسکن ارائه کند، زیرا با افزایش عرضه واحدهای مسکونی و بهبود بازار این کالا، شرایط بهبود یافته است. تعداد ازدواج ها را ایجاد می کند.

در واقع شرایط بازار مسکن و آمار ازدواج بک به هم پیوسته است و افزایش عرضه منجر به افزایش تعداد ازدواج می شود. بنابراین استناد به آمار ازدواج قبلی نمی تواند تصویر درستی از نظم جدید ارائه دهد.

در این راستا بررسی رویکرد صحیح برآورد نیاز جوانان به ساخت و ساز مسکن حاکی از آن است که در بازه زمانی ۹۵ تا ۱۴۰۵، ساخت سالانه تنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای پاسخگویی به نیازهای جدید کشور بوده است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید