مراقبت از گوش با 10 ترفند م effectiveثر روزانه


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها اندامهای مهمی برای ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنیدن (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با جهان نیز اهمیت ویژه ای دارد. اطراف ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما نمی دانند که چنین تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند ، به طوری که موم اضافی داخل گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این به شما امکان می دهد با یک پارچه مرطوب به آرامی پاک کنید. در گوش باقی مانده است

در واقع استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچانده می شود ، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، از جمله این که در نتیجه آن گوش می تواند آسیب ببیند. گوش پاک کن می تواند قسمتی از آسمان را برداشته ، اما عمدتا موم را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این کار ، برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ، بهتر است روی گوش خارجی تمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن با آب گرم استفاده کنید. اگر احساس می کنید گوش شما آسیب دیده است ، با پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود تماس بگیرید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت زخم ها را بردارید. شما همچنین می توانید از قطره های بدون نسخه استفاده کنید که به فرآیند روانکاری طبیعی گوش برای دفع جرم کمک می کند ، با توصیه داروساز.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که می توانند اجسام خارجی را از گوش به گوش وارد کنند. برخی از این اجسام می توانند وظیفه مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا عمیق باشند تا وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی در مورد این اجسام این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید بیش از حد بزرگ باشد تا در گوش نفوذ کند. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر صدمات ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: نام 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها و عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

جوانان دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای حفظ سلامت هرچه بیشتر این بافت های گوش ، مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. تعریق و پلاک ایجاد شده در مجاری گوش می تواند با سمعک شما تداخل داشته باشد و همچنین به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک را به گوش وارد می کنید ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه کار دشواری نیست ، اما در صورت نیاز به نظافت کامل ، سمعک خود را به متخصص سمعک نشان دهید.

5- محافظت در برابر آفتاب و جلوگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را روی گوش خود قرار دادید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن آنها در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب هایی به پوست وارد کند. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

علیرغم مفید بودن توصیه هایی که برای مراقبت سالانه گوش ارائه می شود ، ما نباید مراجعه به پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته لازم نیست این ملاقات هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان برای بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل سنی کوتاهتر انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. شش نکته زیر ، اگر رعایت شود ، به شما کمک می کند گوش های خود را سالم و طولانی مدت نگه دارید ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، ورود اجسام مختلف به آن می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل گوشگیر است. علاوه بر آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش ها وارد کند ، این خطر وجود دارد که موم گوش را بیشتر به سمت داخل هل دهند.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و موم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش های خود ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را حمام نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که یک توده بزرگ میز در گوش جمع شده و توسط متخصص کاملاً تمیز شود. معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از صدای بیرون استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. هر زمان که در محیط پر سر و صدا هستید ، مانند یک کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، حتماً از هدست استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار دارید ، اطمینان حاصل کنید که گوش های شما هر از گاهی استراحت می کنند تا بتوانند از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمه یا هنگامی که دیگران با شما صحبت می کنند ، کم شنوایی دارید ، برخی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید مدام از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، ممکن است کم شنوایی تدریجی داشته باشید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) وضعیت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا برای انجام آزمایشات بیشتر باید با متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی شناس مشورت کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی ، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.

10 راه آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، صدا در گوش می تواند منجر به عوارض جانبی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی شود. اگر صدا در گوش شما بیش از حد شنیده می شود ، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن به محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. اگر این عارضه به طور مکرر رخ می دهد ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید