مدارس فوتبال؛ صنعت ستاره یا صنعت پول؟ لزوم نظارت جدی بر مسائل اخلاقی، فنی و اقتصادی در فوتبال مردمی


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تابستان فصل توپ سواری بچه ها، فصل گرم رقابت در مسابقات گل یا کاشت دو قطعه به نام دروازه و دویدن بچه ها پشت توپ های پلاستیکی در کوچه پس کوچه های شهر بود. به عشق ستاره ها و بزرگان فوتبال، از آن زمان، سال ها گذشت و اکنون همه چیز مد و مد شده است، زمین یک موجود فانتزی دیگر است! در عوض ساختمان های چند طبقه و مجتمع های تجاری در شهرهای مختلف کشور ساخته شد. بچه ها و نوجوانان امروزی حتی تصور دویدن با پای برهنه برای توپ روی آسفالت داغ خیابان را هم ندارند. حالا همه فوتبالدوستان به مدارس فوتبال و روی چمن طبیعی می روند یا فوتبال مصنوعی بازی می کنند و رختکن، مربی، شهریه گران قیمت و…

در چنین شرایطی، ما باید فوتبالیست های باکیفیت تری را کشف و پرورش دهیم، اما دیدن این که کیلومترها با تولد ستارگان روی زمین فاصله داریم، شگفت انگیز است. استعدادهای استثنایی دیگری مانند علی پروین، ناصر هگزی، مرتضی کرمانی مقدم، فرشاد بیوس، مجید نامجو مطلق و… در فوتبال ما کمتر دیده می شوند. همانطور که بچه ها فوتبال را در مدارس منظم و در چمن یاد می گیرند، ما باید هر سال حداقل ۲۰ ستاره ملی را کشف کنیم.

بسیاری از کارشناسان دلیل این افت را کشف و شکوفایی استعدادها در فوتبال تنها به دلیل شرایط اقتصادی می دانند. در گذشته هر هوادار فوتبال با کفش های کهنه یا حتی پاره پشت توپ می دوید، بهترین هواداران فوتبال و اکثر آنها به سطح بالاتری می رسیدند، اما امروزه برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باید چندین میلیون هزینه پرداخت کنید. در واقع اولین نامزد شهریه های گران است که بسیاری از نوجوانان و جوانان را به فوتبال علاقه مند می کند.

اما داستان وقتی غم انگیزتر می شود که می دانیم در برخی از این مدارس فوتبال، برخی از مربیان استعدادهای آینده تیم ها را از ماشین پدر شناسایی می کنند و هر بازیکنی که پدر ثروتمندتری داشته باشد قطعاً نسبت به بازیکن با استعداد بیشتر اولویت دارد. . توسعه یافته! این وضعیت استعدادهای فوتبال را در کشور ما از بین می برد. در این شرایط هدف و وجود این مدارس فوتبال زیر سوال می رود که آیا واقعاً این مدارس قرار است فوتبالیست ها را کشف و پرورش دهند یا تنها در چند ماه بهار و تابستان ایجاد می شوند تا صاحبان این مدارس شهریه دریافت کنند. کارمزد از چند صد هزار تا چند میلیون تومان. آیا خانواده ها باید جیب خود را پر کنند؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان، مدارس فوتبال امروزی بیشتر شبیه یک فروشگاه پولساز هستند تا یک کارخانه یا مدرسه فوتبال سازی! تابستان در حالی که برخی از این شخصیت های فوتبال شاید ۶ بار در طول فصل به این مدارس و آکادمی ها سر بزنند! در بین باشگاه های لیگ برتر انگلیس می توان به باشگاه هایی مانند فولاد خوزستان، ذوب آهن، سپاهان اصفهان و نساجی مازندران اشاره کرد که اولین هدف آنها شکوفایی استعدادهای فوتبالی است و تنها به درآمد و جنبه اقتصادی آنها اهمیت نمی دهند.

امیدوارم مسئولان فدراسیون فوتبال پس از فارغ التحصیلی از ماجراجویی های فدراسیون و انتخاب رئیس جدید فدراسیون، وضعیت مدارس فوتبال را سامان دهند تا مدارس و آکادمی های فوتبال ما به زودی قانونی و هدفمند شوند. ، در این صورت می توان مهدی طارمی های زیادی را به فوتبال ایران و جهان معرفی کرد. در مواجهه با آن بچه ها و نوجوانانی که حالا با عشق پشت توپ در مدارس فوتبال می دوند طعم علی دایی شدن، پرتاب شدن، جهانی شدن و… را می بینیم. با مدیریت صحیح می توانیم این اشتیاق و علاقه را به واقعیت تبدیل کنیم تا فوتبال ما از رشد و توسعه کیفی بهتری برخوردار شود.

متأسفانه در سال های اخیر برخی افراد فعال در مدارس فوتبال باعث بروز آفت های اخلاقی و جنسی در این مدارس شده اند و مدیران فوتبال با این متخلفان اخلاقی برخورد قاطع و قانونی کرده اند. به قصد اخاذی از خانواده ها به تصویر کشیدند و… به نظر می رسد نظارت جدی تری بر مدارس فوتبال کشور از لحاظ فنی، اخلاقی و اقتصادی صورت گیرد تا تخلفات مدارس فوتبال کاهش یابد، به ویژه اجازه دهید. در مدارس فوتبال بدون مجوز باشد تا این مدارس به مکانی امن و مطمئن تبدیل شوند. برای آینده سازان فوتبال در کشور. برخی از مربیان و اساتید فوتبال در مدارس فوتبال علاوه بر داشتن صلاحیت های آموزشی لازم، باید از آزمون های سلامت روان نیز برخوردار باشند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید