محسن رضایی بازداشت شد


دولت آرژانتین از قطر خواسته است که محسن رضایی را که به این کشور سفر کرده دستگیر و تحویل دهد.

به گزارش سایت عصر ایران، محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در سفری رسمی به قطر رفت و هم اکنون در این کشور به سر می برد.

هدف از این سفر افتتاحیه نمایشگاه ایران در دوحه قطر است که از ۲۵ تا ۲۸ مهرماه برگزار می شود. محسن رضایی همچنین با مقامات قطری از جمله شیخ تمیم امیر قطر دیدار کرد.
دیدار محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور با شیخ تمیم امیر قطر در دوحه پایتخت قطر
درخواست آرژانتین از قطر: دستگیری محسن رضایی

آرژانتین محسن رضایی را به ارتباط وی با انفجار سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) در پایتخت این کشور متهم می کند و به همین دلیل خواهان دستگیری وی است.

محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۳ بود.

دادستان آرژانتینی محسن رضایی را به مشارکت در برنامه ریزی بمب گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ متهم کرد که در این انفجار ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

دادستانی آرژانتین با ارسال درخواستی به وزارت امور خارجه این کشور از وی خواستند تا «از تمامی ابزارهای دیپلماتیک برای دستگیری محسن رضایی استفاده کند». این درخواست حاوی اعلان قرمز اینترپل (پلیس بین‌الملل) برای دستگیری محسن رضایی و گزیده‌ای از روزنامه‌ها درباره خبر سفر محسن رضایی به قطر بود.
انفجار در مرکز یهودیان اموی در پایتخت آرژانتین در سال ۱۳۷۳
درخواست آرژانتین از قطر: دستگیری محسن رضایی

این خبر در خبرگزاری رسمی آرژانتین Telam منتشر شده است.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت: وزارت خارجه آرژانتین حضور محسن رضایی در قطر را تایید کرد. او با درخواست دادستان موافقت کرد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: وزارت خارجه آرژانتین برای دستگیری محسن رضایی از اینترپل درخواست همکاری کرده است.

وزیر امور خارجه آرژانتین (سانتاگو کافایرو) نیز از سفیر این کشور در قطر خواست فورا با وزارت امور خارجه قطر تماس گرفته و موضوع را مطرح کند.

در ژانویه ۱۴۰۰ دولت آرژانتین به سفر محسن رضایی به نیکاراگوئه اعتراض کرد و نارضایتی خود را از این سفر اعلام کرد. محسن رضایی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه دوره جدید ریاست جمهوری دانیل اورتگا شرکت کرد.

در شهریور ۱۴۰۰، دولت آرژانتین نیز انتصاب محسن رضایی به عنوان معاون رئیس جمهور ایران را محکوم کرد.

دولت آرژانتین تعدادی از مقامات ارشد ایرانی را به دست داشتن در انفجار آمیا متهم می کند و از طریق پلیس بین الملل حکم بازداشت قرمز را صادر کرده است.

پلیس بین‌الملل علاوه بر محسن رضایی، حکم دستگیری این مقامات ایرانی مظنون به ارتباط با بمب‌گذاری اموی را صادر کرد: علی فلاحیان، وزیر وقت اطلاعات، احمد وحیدی، فرمانده وقت سپاه قدس در سپاه پاسداران، محسن. ربانی رایزن فرهنگی سفارت ایران در آرژانتین و احمدرضا عسگری دبیر سوم سفارت ایران.

بزرگترین جامعه یهودی در آمریکای جنوبی در آرژانتین زندگی می کند، تعداد آنها به ۳۰۰۰۰۰ می رسد.