ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از فروش پهپادهای ایرانی به روسیه انجام خواهیم داد


وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای کانادایی خود در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بار دیگر بر ادعای فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به کانادا سفر کرد و در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ملانی جولی همتای کانادایی خود که جزئیات آن در سایت وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، در پاسخ به سوالی درباره ادعای فروش پهپادها دیدار کرد. ایرانی ها به روسیه دستور دادند در جنگ اوکراین از آنها استفاده کند: قبل از تجاوز روسیه به اوکراین به سراغ شبکه های پهپادی ایران رفتیم. ما یک سال پیش آن را ممنوع کردیم. چند هفته پیش دوباره آنها را مسدود کردیم. ما تلاش می کنیم این شبکه ها را بشکنیم. ما در حال بررسی هر کاری هستیم، نه فقط تحریم ها، تا این تجارت را مختل کنیم و به اوکراینی ها کمک کنیم تا دفاع خود را تقویت کنند.

بلینکن در ادامه مدعی شد: من فکر می‌کنم کاری که ایران انجام می‌دهد کاری است که تمام دنیا با آن مخالفت خواهند کرد. این موضوع همچنین ثابت می‌کند که تحریم‌هایی که ما علیه روسیه اعمال کرده‌ایم و اقدامات کنترل صادراتی که علیه آن انجام داده‌ایم تأثیر زیادی داشته است. زیرا روسیه قادر به تولید قطعات برای ساخت تجهیزات خود نیست و مجبور است برای ادامه این تجاوزات به هر گوشه دنیا مراجعه کند تا تدارکات مورد نیاز خود را تامین کند.

بنابراین ما در تلاشیم تا ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا جلوی این را بگیریم، اما اولین چیز این است که همه دنیا آن را ببینند. من فکر می کنم که جهان با این رابطه و تامین این سلاح ها به روسیه برخورد نخواهد کرد.
ملانی جولی نیز با تایید ادعای بلینکن در این زمینه گفت: امیدواریم با آمریکا همکاری کنیم تا حقایق دخالت ایران در اوکراین آشکار شود و از پاسخگویی آنها اطمینان حاصل شود.
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه آمریکا و کانادا درباره رویدادها و ناآرامی های اخیر در ایران گفتگو کردند.
ادعای بلینکن در مورد فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین پس از آن مطرح شد که واشنگتن چند ماه پیش ادعا کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران قصد دارد صدها پهپاد را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه بفروشد و قرار است مقامات روسی از آن استفاده کنند. برای دریافت آموزش های لازم در مورد نحوه استفاده از این پهپادها در ایران. علاوه بر این، دولت آمریکا پیش از این مدعی شده بود که پهپادهای ایرانی در یمن و اتیوپی استفاده شده است.
اخیرا اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی مدعی شده اند که روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده کرده است.

مقامات روسی این ادعا را “بی اساس” دانستند و گفتند روسیه از پهپادهای ساخت داخل در جنگ اوکراین استفاده می کند.