مالکیت اسلحه در ایالات متحده؛ آمار و ارقام – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر، گروه بین الملل: آزادی اسلحه در ایالات متحده موضوعی با ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی است. از نظر سیاسی، از جمله موضوعات و محورهای چالشی میان احزاب دموکرات و جمهوری خواه که در جریان انتخابات به شکل برجسته تری مطرح می شود، این است که آیا با محدودیت آزادی حمل سلاح موافقت می کنیم یا نه.

از منظر اجتماعی، تیراندازی هایی که در مکان های عمومی مانند مدارس رخ می دهد، گاهی جامعه آمریکا را با یک سری آسیب های اجتماعی مواجه می کند. اگرچه آزادی حمل اسلحه در ایالات متحده منجر به حوادث و فجایع وحشتناکی شده است، اما تلاش ها برای محدود کردن این آزادی نتوانسته منافع اقتصادی شرکت های بزرگ اسلحه سازی و حمایت آنها از احزاب و افراد سیاسی را برطرف کند. در نهایت، اگرچه یکی از توجیه‌های جابه‌جایی آزاد اسلحه، حفظ امنیت شهروندان این کشور است، اما حرکت آزاد اسلحه چهره ناامنی را برای ایالات متحده به‌ویژه در سطح جهانی ترسیم کرده است. همانطور که گفته شد، یکی از مواقعی که بحث آزادی اسلحه در ایالات متحده در جریان انتخابات و مناظره ها بالا می گیرد. این یادداشت به دنبال بررسی واقعیت های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی مالکیت اسلحه در ایالات متحده است.

“سیاست تسلیحات” در ایالات متحده

تضاد موضوع اسلحه و مسائل اجتماعی و نقش آن در مناظرات و مناظره های سیاسی منجر به شکل گیری مفهومی به نام «سیاست تسلیحاتی» در آمریکا شد. متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده به شهروندان اجازه می دهد آزادانه اسلحه حمل کنند و طبق برخی گزارش ها، یک سوم بزرگسالان آمریکایی اعلام می کنند که اسلحه شخصی خود را دارند. اقدامات متعددی از سوی سیاستمداران آمریکایی در رابطه با سیاست تسلیحاتی در مقاطع مختلف صورت گرفته است، اما آخرین اقدام توسط دولت دموکرات بایدن هریس در ۷ آوریل ۲۰۲۱ انجام شد.

دولت دموکرات بایدن هریس بخشنامه ای را منتشر کرده است که در آن شش ابتکار برای کاهش محدودیت ها در جرایم مرتبط با سلاح گرم پیشنهاد شده است. از جمله، وزارت دادگستری موظف است قانون پیشنهادی را برای محدود کردن گسترش سلاح های کشنده ارائه کند. این اقدام احتمالاً آغازی برای تجدید بحث های سیاسی و اجتماعی در مورد سیاست تسلیحاتی در ایالات متحده خواهد بود و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، موافقان و مخالفان را افزایش خواهد داد.

حقایقی در مورد مالکیت اسلحه

مالکیت و آزادی حمل اسلحه یک واقعیت جامعه آمریکاست. اگرچه دموکرات ها به طور سنتی تمایل به محدود کردن محموله های اسلحه به ویژه در مکان های عمومی دارند و اقدامات متعددی را در این زمینه انجام داده اند، اما حکم اخیر دادگاه عالی ایالات متحده مبنی بر مجوز ارسال اسلحه در مکان های عمومی این امر را نشان می دهد. و ریشه های اجتماعی و اقتصادی. اگرچه دیوان عالی آمریکا بر اساس قانون اساسی آمریکا حق حمل سلاح را در قانون اساسی به رسمیت شناخته است، اما خارج از چارچوب قانونی، حقایق مربوط به این پدیده قابل بررسی است. شامل؛

  • چهار نفر از هر ۱۰ آمریکایی اسلحه را در خانه نگه می دارند و ۳۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی اسلحه خود را دارند. مالکیت اسلحه بسته به عواملی مانند جنسیت و محل زندگی متفاوت است، اما جالب ترین عامل «گرایش سیاسی» افراد است. بر اساس گزارش های منتشر شده، ۴۴ درصد از حامیان یا حامیان حزب جمهوری خواه سلاح شخصی دارند. در میان حامیان دموکرات این رقم ۲۰ درصد است.
  • دفاع شخصی در صدر فهرست دلایلی است که مردم برای توجیه داشتن یا حمل سلاح بیان کرده اند. بر اساس نظرسنجی گالوپ در سال ۲۰۱۹، ۶۳ درصد گفتند که “امنیت شخصی” مهم ترین انگیزه برای داشتن اسلحه است. این به فرهنگ آمریکایی از یک سو و ماهیت ناامن جامعه در ایالات متحده از سوی دیگر مربوط می شود. به عبارت دیگر آزادی حمل سلاح باعث ایجاد احساس ناامنی می شود و احساس ناامنی آزادی حمل سلاح را توجیه می کند.
  • علیرغم همه استدلال‌ها برای آزادی حمل اسلحه، حدود نیمی از شهروندان آمریکایی بر این باورند که جنایات مرتبط با اسلحه، از جمله تیراندازی‌های دسته جمعی، «مشکلات بزرگ» برای ایالات متحده است. به عبارت دیگر، جرایم مربوط به حمل اسلحه در کنار مشکلات عمده ای مانند «کسری بودجه»، «جرایم خشن» و «مهاجرت غیرقانونی» قرار می گیرد.
  • نوع برخورد با پدیده جرایم ناشی از آزادی حمل اسلحه بر حسب نژاد، قومیت و گرایش سیاسی متفاوت است. بیش از ۸۰ درصد از سیاهپوستان آمریکایی معتقدند که جنایات علیه آزادی حمل اسلحه یک مشکل بسیار جدی است. همانطور که انتظار می رفت، ۷۳ درصد از دموکرات ها و ۱۸ درصد از جمهوری خواهان معتقدند که جرایم علیه آزادی اسلحه باید به عنوان یک مشکل پیچیده تلقی شود.
  • حدود ۵۳ درصد از آمریکایی‌ها از اقدامات ریاضتی حمایت می‌کنند که آزادی حمل اسلحه را محدود می‌کند، در مقایسه با حدود ۶۰ درصد در سال ۲۰۱۹. دلیل این کاهش در توضیحات موجود، تغییر جهت برخی از شهروندان به سمت حزب جمهوری‌خواه است. جمهوری خواهان موضوع انتقال آزاد اسلحه را موضوعی مرتبط با حقوق شهروندان می دانند.
  • در میان نخبگان و عموم مردم اتفاق نظر وجود ندارد که سیاست ها و مقررات سختگیرانه جرایم مالکیت و آزادی حمل سلاح را کاهش دهد. به عبارت دیگر، تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها مطمئن نیستند که اصلاحات قانونی میزان تیراندازی‌های فاجعه‌بار را کاهش دهد. این امر باعث ایجاد نوعی سردرگمی در میان نخبگان و عموم مردم در مورد رویکردی شده است که می تواند بیشترین تأثیر را در کنترل جرایم مربوط به نگهداری و رهاسازی سلاح داشته باشد.
  • موضوع مالکیت تسلیحات و در نتیجه خرید و فروش آنها به طور مستقیم با منافع اقتصادی شرکت های بزرگ تسلیحاتی مرتبط است. این شرکت‌ها که صاحب بناهای تاریخی انتخاباتی هستند و از نامزدهای خاص حمایت می‌کنند، طبیعتاً از بخش مهمی از مخالفان برای محدود کردن مالکیت و حمل رایگان اسلحه حمایت می‌کنند.

در اختیار داشتن سلاح گرم در آمریکا و حمل و نقل رایگان حتی در ملاء عام، موضوعی چندوجهی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی است که به شدت سیاسی و دوقطبی است و ثانیاً به دلیل عدم اجماع نخبگان و عمومی پیرامون آن است. هیچ اقدام روشنی برای مدیریت پیامدهای آن، مانند تیراندازی فاجعه بار وجود ندارد. بنابراین مالکیت اسلحه و آزادی اسلحه احتمالاً در لیست مشکلات عمده ایالات متحده باقی می ماند.

* نویسنده: سالار نامدار وندایی، کارشناس مسائل اروپا و آمریکا