ماریا رسا و دیمیتری موراتوف روزنامه نگاران برنده جایزه صلح نوبل در سال 2021 شدند


OSLO – دو روزنامه نگار که کار آنها باعث خشم مقامات روسیه و فیلیپین شده است ، روز جمعه با اهدای جایزه صلح نوبل ، از حق آزادی بیان ، که کمیته جوایز آن را تهدیدی در سراسر جهان توصیف کرد ، دریافت کردند.

بریت ریس اندرسن ، رئیس کمیته نوبل نروژ در یک کنفرانس خبری گفت: ماریا رسا و دیمیتری موراتوف این جایزه را “به خاطر مبارزه شجاعانه خود برای آزادی بیان در فیلیپین و روسیه” دریافت کردند.

وی افزود: “در عین حال ، آنها نمایندگان همه روزنامه نگاران هستند که از این آرمان در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات با شرایط نامساعد روبه رو هستند ، حمایت می کنند.”

این جایزه اولین جایزه برای روزنامه نگاران است پس از آنکه کارل فون اوسیتسکی آلمانی در سال 1935 به دلیل افشای برنامه مخفی تسلیحات کشورش پس از جنگ برنده این جایزه شد.

ریس اندرسن گفت: “روزنامه نگاری رایگان ، مستقل و مبتنی بر واقعیت برای محافظت در برابر سوء استفاده از قدرت ، دروغ و تبلیغات جنگی استفاده می شود.”

موراتوف سردبیر روزنامه تحقیقی روسیه “نوایا گازتا” است که با تحقیقات در مورد تخلفات و فساد ، کاخ کرملین را تحت رهبری ولادیمیر پوتین نادیده گرفت و درگیری ها در اوکراین را پوشش داد.

او اولین روس است که جایزه صلح نوبل را از میخائیل گورباچف ​​، رهبر اتحاد جماهیر شوروی دریافت کرد – که با پولی که از برنده شدن این جایزه در سال 1990 دریافت کرد ، به تأسیس نوایا گازتا کمک کرد.

ماریا رسا Rappler ، یک شرکت رسانه های دیجیتال را تأسیس کرد و اغلب از رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین انتقاد کرد.
آ؟

رسا Rappler را اداره می کند ، یک شرکت رسانه های دیجیتالی که او در سال 2012 تاسیس کرد و از طریق گزارش های تحقیقی ، از جمله قتل های گسترده در کمپین مواد مخدر پلیس ، به طور چشمگیری رشد کرده است.

رسا در پخش زنده Rappler گفت: “من در شوک هستم.”

در ماه اوت ، یک دادگاه فیلیپین پرونده افترا علیه رسا را ​​رد کرد ، یکی از چندین پرونده شکایت علیه روزنامه نگار که می گوید او به دلیل گزارش های انتقادی در سایت خبری خود در مورد رئیس جمهور رودریگو دوترته مورد هدف قرار گرفته است.

دیمیتری موراتوف اولین روسی است که برنده جایزه صلح نوبل در سال 1990 شد.
دیمیتری موراتوف اولین روسی است که برنده جایزه صلح نوبل در سال 1990 شد.
میخائیل متزل / TASS

وضعیت بد رزا ، یکی از چندین روزنامه نگار که در مجله تایم به عنوان شخصیت سال 2018 در مبارزه با زورگویی رسانه ای شناخته شد ، نگرانی بین المللی را در مورد آزار و اذیت رسانه ها در فیلیپین افزایش داده است ، کشوری که زمانی به عنوان حامل استانداردهای آزادی رسانه ها در آسیا شناخته می شد.

در مسکو ، نادژدا پروسنکووا ، روزنامه نگار در Novata Gazeta ، گفت که کارکنان رویترز شگفت زده و خوشحال شدند.

“ما شوکه شده ایم. من نمی دانستم ، “پروسنکووا گفت. “البته ما خوشحال هستیم و این عالی است.”

خود کرملین این جایزه را به موراتوف تبریک گفت.

دیمیتری پسکوف ، سخنگوی سخنگو گفت: “او مطابق ایده آل های خود پیوسته کار می کند ، به آنها متعهد است ، با استعداد است ، شجاع است.”

بریت ریس اندرسن ، رئیس کمیته جایزه صلح نوبل نروژ ، عکسی از روزنامه نگاران ماریا رسا و دیمیتری موراتوف را در موسسه نوبل در اسلو ، نروژ ، در 8 اکتبر 2021 نشان می دهد.
بریت ریس اندرسن ، رئیس کمیته جایزه صلح نوبل نروژ ، عکسی از روزنامه نگاران ماریا رسا و دیمیتری موراتوف را در موسسه نوبل در اسلو نروژ ارائه می دهد.
از طریق REUTERS

دان اسمیت ، مدیر م Instituteسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم ، گفت: این جایزه به بینندگان بینایی بیشتری می بخشد و می تواند نسل جدیدی از روزنامه نگاران را الهام بخشد.

وی به رویترز گفت: “به طور معمول ، ما انتظار داریم که دید بیشتر به معنای حفاظت بیشتر از حقوق و ایمنی افراد مربوطه باشد.”

جایزه صلح نوبل در 10 دسامبر ، سالروز درگذشت آلفرد نوبل ، صنعتگر سوئدی ، که در وصیتنامه خود در سال 1895 پایه گذاری کرده بود ، اهدا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید