ماجرای درگیری چین و تایوان چیست؟


چین به عنوان بخشی از تمرینات نظامی خود به سمت شرق تنگه تایوان موشک شلیک کرد.

ماجرای درگیری چین و تایوان چیست؟

بر اساس این گزارش، آمریکا سه مورد «برنامه هسته ای ایران»، «جنگ روسیه و اوکراین» و «حاکمیت چین بر تایوان» را در درگیری با سه عنصر یاغی نظم جهانی به واشنگتن رسانده است. .

ایالات متحده در سال ۱۹۷۹ در سه بیانیه رسمی و مشترک با پکن، سیاست “چین واحد” را به رسمیت شناخت و روابط خود را با تایوان قطع کرد.

اصل “چین واحد” به این معنی است که جزیره تایوان بخشی از سرزمین مادری و حاکمیت پکن است. جزیره تایوان در ۱۳۰ کیلومتری استان فوجیان چین واقع شده است.

رویکرد آمریکا به پکن به دلیل عمیق شدن شکاف بین حزب کمونیست چین و حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده به تعهدات خود در قبال اصل چین واحد عمل کرد و روابط خود را با تایوان از سر گرفت.

نیویورک تایمز در ۲۲ می ۱۹۹۵ نوشت: «مقامات ارشد دولتی [آمریکا] آنها اعلام کردند که رئیس جمهور کلینتون تصمیم گرفته است [لی تنگ هوی] رئیس جمهور تایوان برای اعطای ویزا او افزود: “این اقدام یک سیاست ۱۶ ساله را نقض می کند… رئیس جمهور تایوان از سال ۱۹۷۹ اجازه بازدید از ایالات متحده را نداشته است.”

در همین رابطه، گروه بین المللی بحران نوشت: «چین در حال واکنش است [به سفر لی تنگ هوی] او سفیر خود را از آمریکا فراخواند و یک سری تمرینات نظامی بین جولای ۱۹۹۵ تا مارس ۱۹۹۶ انجام داد.

در پاسخ به این تمرینات نظامی، آمریکا بزرگترین نمایش قدرت را در شرق آسیا از زمان پایان جنگ ویتنام ارائه کرد. هدف واشنگتن این بود که به پکن نشان دهد که تنها ابرقدرت جهان است.

در گام بعدی، نیوت گینگریچ، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا، در سال ۱۹۹۷ به تایوان رفت. این اولین سفر یک مقام عالی رتبه دولت آمریکا به این منطقه و انحراف آشکار از این بود. سیاست چین». گسترش روابط آمریکا و تایوان به جایی رسیده است که فروش تسلیحات آمریکا در دوره ترامپ به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

از سوی دیگر، فرماندهی ارتش آمریکا در اقیانوس آرام و هند معروف به ایندوپاکام (INDOPACOM) بزرگترین فرماندهی ایالات متحده است. قابلیت های نظامی معمول ایندوپکام ۳۷۵۰۰۰ سرباز و ۲۰۰ کشتی نظامی شامل ۵ ناو هواپیمابر و ۱۱۰۰ هواپیما است.

لازم به ذکر است که ارتش آمریکا نیروهای خارجی خود را به ۶ فرمانده تقسیم کرد و هدف عملیاتی فرماندهی مرکزی آمریکا، یوروکام و اینداپکام به ترتیب مهار ایران، روسیه و چین است.

اکنون پس از ۲۷ سال، نانسی پلوسی در پوشش رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سفر خواهد کرد. سفر هنوز در هاله ای از رمز و راز است. و پلوسی در حساب توییتر خود نوشت که با هیئتی از کنگره آمریکا به سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن می رود و به تایوان اشاره ای نکرد.

اما CNN به نقل از یک مقام ارشد تایوانی و یک مقام آمریکایی گزارش داد که انتظار می رود پلوسی به تایوان سفر کند. خبری که سطح تنش در منطقه «هند آرام» را به اوج رساند.

نکته این است که ایالات متحده کریمه را در موضوع اوکراین بخشی جدایی ناپذیر از کیف می داند، اما در شرایط مشابه حاضر به پذیرش الحاق جزیره تایوان به حاکمیت پکن نیست.

بنابراین بحران در شرق آسیا به اوج خود رسیده است. چهار ناو هواپیمابر و رزمناو ارتش ایالات متحده به نام های رونالد ریگان، آبراهام لینکلن، یو اس اس تریپولی (LHA-7) و یو اس اس آمریکا (LHA-6) در اطراف جزیره تایوان تشکیلات رزمی تشکیل داده اند.

روزنامه چینی “ساوث چاینا مورنینگ پست” در گزارشی نوشت که یک ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا در راه تایوان است.

و این روزنامه چینی در این خصوص افزود: کشتی های جنگی در حالی به سمت این جزیره در حرکت هستند که احتمال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و افزایش نارضایتی چین از این موضوع وجود دارد.

بر اساس آنچه رسانه ها منتشر کردند، ناوگان هفتم آمریکا دو هفته پیش اعلام کرد که این گروه در دریای چین جنوبی فعالیت می کند و عملیات امنیتی دریایی را انجام می دهد.