قرارداد مشارکت برای ساخت دو مجتمع بزرگ پالایش نفت در بندرعباس و جاسک امضا شد.


به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارکاران، در این مراسم که روز دوشنبه ۱۹ مردادماه با حضور دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، دکتر جواد اوجی وزیر نفت و دکتر سید برگزار شد. مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دکتر اسماعیل لقانی مدیرعامل بانک رفاه کارکاران و مدیران عامل بانک ها، شرکت ها و سایر مجموعه های مشارکت کننده در ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد، موافقت نامه تامین مالی ساخت نفت شهید سلیمانی. تصفیه خانه. بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور بین رافا کارکاران، بانک های ملی و تیجارا، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قراردادی با سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری منعقد کرد.

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور طی سخنانی در این مراسم، امضای موافقتنامه تامین اعتبار ساخت پالایشگاه نفت شهید سلیمانی و پالایشگاه مروید مکران را گامی موثر در تحقق اهداف کشور دانست. از نظر جذب سرمایه در راستای رونق تولید، خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از فروش و انحراف نفت خام، نفت زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر محصولات و اشتغال زایی عنوان شد.

وی ایجاد مجتمع‌ها و پالایشگاه‌های پتروشیمی را یکی از نیازها و ضرورت‌های دولت برشمرد و افزود: تحقق اهداف دولت در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این تبصره‌ها از جمله رویه‌ها و مبانی مؤثر است. جاذبه سرمایه های خرد و کلان در مسیر سازندگی و توسعه کشور قرار دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: این تفاهم نامه همچنین گامی موثر در جهت خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر و برآورده سازی است. نیاز کشور به فرآورده های نفتی و ایجاد ظرفیت های جدید صادراتی.

دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور طی سخنانی در این مراسم با اشاره به سرمایه گذاری فشرده پروژه های حرکت دهنده اقتصاد ملی گفت: هدایت نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی، ایجاد فرصت های شغلی و توسعه اقتصادی. . از نتایجی که می توان با سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی به دست آورد، میهن پرستی حاصل می شود.

وی با اشاره به مشارکت مردمی در اجرای این طرح ها ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح ها مردم طعم شیرین این سرمایه گذاری را بچشند.

معاون اول رئیس جمهور مشارکت و سرمایه گذاری مردمی را یکی از ویژگی های پروژه های پالایشگاه نفت شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم در ساخت این دو پروژه سرمایه گذاری و مشارکت جدی داشته اند و پس از اجرای آنها، آنها را به سرانجام رسانده اند. می توانند در این پروژه های بزرگ مشارکت کنند.”

مخبر همچنین به نحوه تامین مالی این دو پروژه اشاره کرد و گفت: با روشی که برای تامین مالی این دو پروژه انجام شد، موانع برطرف شده و روند شروع ساخت این دو پروژه تسریع زیادی یافته است.

دکتر جواد اوجی وزیر نفت در این مراسم با اشاره به چالش های فراوان پیش روی فروش نفت و میعانات گازی در دوران تحریم گفت: اجرای پالایشگاه نفت «شهید قاسم سلیمانی» و «مرورد مکران». پالایشگاه تحریم ها را بی اثر می کند

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز نزدیک شده است و با توجه به روند مصرف بنزین و گاز نفتی در کشور به ویژه با افزایش سفرها پس از محدود کردن شیوع کرونا، مصرف افزایش یافته است. تولید بیش از چند روز افزایش یافته و در صورت ادامه این روند، امنیت انرژی کشور به چالش کشیده خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه مدت هاست روی این پروژه ها کار شده است، افزود: مهمترین چالش این پروژه ها تامین منابع مالی است که به ابتکار آقای مخبر، هلدینگ های بزرگ اقتصادی و بانک ها هستند. : در این زمینه شرکت می کنند و مطمئن باشید که چهار تا پنج سال آینده راه اندازی می شود.

لازم به ذکر است: بانک رافع کارکاران ۱۵ درصد، گروه انرژی تدبیر ۱۵ درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۱۵ درصد، شرکت سرمایه گذاری الازال ۱۵ درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ۱۰ درصد، بانک ملی ۱۵ درصد. ، بانک ملت ۷ ۵.۵ درصد و بانک تجارت ۷.۵ درصد در قرارداد مشارکت و تامین مالی برای ساخت پالایشگاه نفت شهید قاسم سلیمانی.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید