قاچاق ۴۰ درصد از بازار لوازم خانگی – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، اکبر بازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت و گو با رسانه ها مدعی شد بسیاری از سایت های فروش اینترنتی کالاهای قاچاق را نمایش می دهند.

بازوکی می گوید: «دولت بازار و صنعت لوازم خانگی را به رحمت خدا واگذار کرد؛ سایت های فروش اینترنتی لوازم خانگی قاچاقی را می فروشند که پنج سال است ورود آنها به کشور ممنوع شده است! سؤال من این است که این سایت ها برای محصولاتشان از کجا می آیند. ؟”

البته باید انبارها و مراکز عرضه را در نظر گرفت آفلاین آنلاین همچنین لوازم خانگی اصلا متهم به قاچاق کالا نیستند شواهد و مدارک مبتنی بر مشاهدات نیست و سهم بسزایی در این امر دارد; اما در این گزارش سعی می کنیم بررسی کنیم که آیا لوازم خانگی قاچاق واقعاً به راحتی در فروشگاه های اینترنتی به فروش می رسد؟

آیا فروشگاه های معروف لوازم خانگی قاچاق می فروشند؟

با به دنبال در یکی از سایت های محبوب فروش آنلاین، تلویزیون های مارک سامسونگ و ال جی وجود ندارد. اما در دسته یخچال فریزر برندهای کره ای به فروش می رسند. البته باید گفت که تمامی این کالاها دارای شناسه کالا بوده و اصالت آن در «سامانه جامع تجارت» قابل استعلام است.

سایر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شستناجاق ها، سرخ کن ها، جاروبرقی ها و … که با علامت های «سامسونگ»، «ال جی»، «بوش» و سایر برندهای خارجی در این فروشگاه ها مشخص شده اند، عموماً دارای شناسه کالا هستند و به نظر نمی رسد در دسته کالاهای قاچاق قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که شناسه کالا و درخواست آن در سیستم گردش انبوه در حال حاضر دو وسیله برای تشخیص کالای اصلی از تقلبی است. غیر اصلی او هست؛ به عبارت دیگر، اکنون می توان ادعا کرد که هر کالایی که شناسه و مشخصات آن با نتیجه استعلام در سامانه کلی تجارت مطابقت داشته باشد، به صورت قانونی تولید یا وارد کشور شده است.

اما چرا با وجود گذشت نزدیک به ۵ سال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی و همچنین خروج برندهای کره ای از ایران پس از خروج آمریکا از برجام، همچنان لوازم خانگی خارجی (چه کره ای و چه غیر کره ای) محصول دریافت می کنند. شناسایی در معروف ترین فروشگاه های کشور (آنلاین و آفلاین آنلاین) فروخته شد؟

پاسخ یک معمای عجیب چرا لوازم خانگی خارجی شناسه کالا دارند؟

به طور کلی، ۳ فرض در مورد چرایی وجود کالاهای خارجی با PID در این سایت ها وجود دارد. فرض اول این است که این کالاها از طریق مراحل کوله گرد و تاب خوردن با ورود قانونی به کشور، فروش این گونه کالاها فقط در استان های مرزی مجاز است و اغلب مجوزی برای صادرات و واردات آن به خارج از استان صادر نمی شود، اما متاسفانه هر از گاهی مجوزهایی از سوی دستگاه های اجرایی صادر می شود. سکوت استان‌های مرزی اعطا می‌شود که تحت آن می‌توان این محصولات را به صورت قانونی در استان‌های مرکزی ارسال و توزیع کرد.

دریافت شناسه کالا برای لوازم خانگی ورودی به کشور از طریق این مراحل امکان پذیر است و این محصولات ممکن است به شهرستان های مرکزی (با یا بدون مجوز قانونی) برسد. در این صورت تشخیص این گونه کالاها به عنوان کالای قاچاق مشکل است.

البته شایان ذکر است که از آذرماه سال گذشته هرگونه لوازم خانگی کره ای وارد کشور شده است تاب خوردن و کوله گرد همچنین ممنوع است و قاعدتاً از این تاریخ به بعد نباید به این کالاها شناسه اختصاص داده شود، اما ممکن است برخی کالاهای موجود با شناسه قبل از این تاریخ وارد کشور شده باشند. همچنین ممکن است لوازم خانگی خارجی غیر کره ای با این مراحل وارد کشور شود و شناسنامه بگیرد و در داخل کشور توزیع شود!

فرض دوم این است که محصولات مربوط به سالهای گذشته و انبارهای قدیمی است که به صورت قانونی وارد کشور شده یا تولید شده است. البته لازم به ذکر است که با وجود گذشت بیش از ۴ سال از ممنوعیت واردات و همچنین خروج رسمی برندهای کره ای از کشور، چنین مشکلی بعید به نظر می رسد.

برندهای کره ای برای حفظ حضور خود در بازار ایران تلاش می کنند!

فرض سومی نیز در این زمینه وجود دارد که البته عجیب و نگران کننده به نظر می رسد; مشخص است که قطعات مجزا مربوط به لوازم جانبی خارجی برندهای کره ای توسط عده ای وارد کشور می شود و پس از مونتاژ شناسه کالا با نام این برندها می گیرند و در داخل کشور توزیع می شوند! بنابراین، صاحبان این علائم تجاری موافق هستند جریمه ها آمریکا بی رحمانه بازار ایران را ترک کرده است و آنها به دنبال حفظ بازار خود در کشور به صورت کاملاً مخفیانه اما ظاهراً قانونی هستند. در این صورت انتظار می رود که وزارت سکوت در این زمینه و ابهام پیش آمده پاسخگو باشید!

قاچاق لوازم خانگی در جولان به فضای مجازی

اما صرف نظر از مطالب ذکر شده، در حال حاضر با یک جستجوی ساده در گوگل، سایت های زیادی با نام برخی از شهرهای مرزی کشور پیدا می شود که لوازم خانگی غیرمجاز و قاچاق در آنها به راحتی به فروش می رسد. با کمال تعجب، حتی برخی از این سایت ها نماد اعتماد الکترونیکی یا “این هست“ما هستیم.

خبرنگار مهر برای شفاف سازی به یکی از این سایت ها پیامی را در قالب خریدار تلویزیون ارسال کرد و پس از اعلام مشخصات و مشخصات تلویزیون توسط پشتیبانی سایت، فروشنده در پاسخ به این سوال که آیا این کار را انجام می دهد؟ شناسه محصول؟» و گفت: نه، این مدل تلویزیون قاچاق است، شناسه کالا ندارد.

متأسفانه برخی از لوازم خانگی قاچاق در سایت های قانونی که دارای مجوز فعالیت به عنوان فروشگاه اینترنتی هستند و کد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده اند به فروش می رسد. بنابراین می توان گفت یکی از مشکلات اصلی بازار لوازم خانگی در ایران، فعالیت قاچاقچیان در فروشگاه های اینترنتی کشور است.

در مورد سایت های «خرید و فروش اینترنتی بدون واسطه» بررسی های مهر نشان می دهد که محصولات قاچاق در این سایت ها به راحتی قابل شناسایی نیست. اما ناگفته نماند که این سایت ها قبلا از درج آگهی های مشکوک برای کالاهای ممنوعه منع شده اند.

۴۰ درصد بازار لوازم خانگی در دست قاچاقچیان است

شایان ذکر است که سهم کالاهای قاچاق در حوزه لوازم خانگی حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازار لوازم خانگی قاچاق است. این هست در حالی که مشخص است که آمار قاچاق تقریبی است و اعداد بالا می تواند بیشتر باشد.

به گفته محمدمهدی بردران، معاون وزیر صنایع عمومی، سکوتارزش کل بازار لوازم خانگی در کشور ۶ میلیارد دلار است و بر اساس بررسی های صورت گرفته حجم قاچاق در این بازار ۱.۷ میلیارد دلار برآورد شده است.

انبوه لوازم خانگی قاچاق در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که برخورد با عرضه‌کنندگان این محصولات آن‌طور که باید جدی گرفته نمی‌شود و این سایت‌ها تنها گهگاه هشدار داده می‌شوند یا به‌طور موقت مسدود می‌شوند. این اقدامات موقت چندان موثر نیستند. البته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، تنها لوازم خانگی قاچاق در فضای مجازی به فروش نمی رسد، فروشگاه های معتبر و مراکز فروش لوازم خانگی نیز به شدت در عرضه کالای قاچاق هستند.