قاچاق کالا و واردات غیرقانونی کمر اقتصاد را شکسته است


نکته ای که در تجارت خارجی کشور مطرح است، در کنار تجارت رسمی، قاچاق نیز وجود دارد.

قاچاق کالا و واردات غیرقانونی کمر اقتصاد را شکسته است

گزارش کردن زمان خبریاگرچه تجارت خارجی در سال جاری بهبود یافته است، اما توسعه معادلات بین المللی غیرنفتی روند جالبی را نشان می دهد، معضل قاچاق کالا مهم ترین مانع درآمد و رشد غیررسمی است.

توسعه پایدار اقتصادی هر کشور به مولفه های زیادی از جمله صادرات و واردات کالا بستگی دارد. میزان واردات و صادرات در یک کشور نشانه خوبی برای سنجش رونق اقتصادی آن کشور است. هیچ کشور پیشرفته ای قادر به تولید تمام کالاهای مورد نیاز خود در داخل نیست و مجبور به واردات آن است. اما نحوه و مقدار واردات و تزریق کالاهای وارداتی به بازار داخلی، همگی از عناصر مهمی هستند که واردات را به اهرمی برای توسعه و رشد اقتصادی یک کشور تبدیل می کنند.

واردات اغلب توسط شرکت های بازرگانی صادرات و واردات انجام می شود. این شرکت ها با اخذ مجوزهای لازم و شناخت نیاز بازارهای داخلی و خارجی، پل ارتباطی بین تولیدکننده تولیدکننده و مصرف کننده داخلی یا خارجی ایجاد کرده و تعادل در بازار ایجاد می کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با واردات، شرایط و نحوه انجام آن آشنا کنیم.

زمانی که محصولی در یک کشور تولید و به کشوری دیگر وارد می شود، محصول وارد می شود و کالای وارداتی را کالای وارداتی می نامند. واردات اغلب زمانی اتفاق می افتد که تولید محصول در داخل کشور امکان پذیر یا مقرون به صرفه نباشد و واردات برای اقتصاد بازار مفید باشد.

از جمله عوامل موثر بر واردات در یک کشور، آب و هوا و شرایط آب و هوایی کشور است. به عنوان مثال کشوری که از معادن بهره ای نبرده است باید نیاز سالیانه خود به مواد معدنی را از طریق واردات تامین کند. آب و هوای یک کشور سردسیر نیز امکان کشت محصولات در آن کشور را کاهش می دهد و عامل موثری برای واردات محصولات کشاورزی از کشورهای گرمسیری می شود.

هیبت الله اصولی نایب رئیس کمیته کلان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با پل بازار اظهار داشت: تراز تجاری کشور در پنج ماهه نخست امسال مثبت بوده و فاصله بسیار کمی بین واردات و صادرات وجود دارد. به کشور، اما قاچاق کالا به کشور نیز وجود دارد و وجود دارد و علیرغم حجم کم، زیاد است.

عمده واردات ایران از کدام کشورهاست؟

ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز بازار خود را از بسیاری از کشورها وارد می کند. شاید واردات کالا از چین به ایران بیشترین سهم واردات را در بازار ایران داشته باشد.

یکی از بحث برانگیزترین واردات ایران، واردات از افغانستان است که در سال های اخیر افزایش یافته است.

واردات از دبی، هند، ترکیه و روسیه همواره در طرح واردکنندگان ایرانی بوده و هر ساله بخشی از نیاز بازارهای ایران توسط محصولات این کشورها تامین می شود.

قاچاق کالا به داخل کشور از مرزها و بنادر

متاسفانه موضوع قاچاق کالا و ارز آثار مخرب جدی بر اقتصاد کشورها می گذارد و باعث گسترش فقر و بیکاری، سست شدن پایه های اقتصادی و ناامنی در عرصه اقتصاد جامعه می شود که بر اساس آمارهای موجود و اطلاع رسانی تا حدی است که آمار قاچاق سازمان یافته کالا در کشور افزایش یافته و رشد شاخص فقر در جامعه به همان نسبت رو به افزایش است و از این حیث عوارض جدی و پیامدهای ناگواری برای جامعه اقتصادی کشور به همراه دارد. کشور.

آثار قاچاق که عموماً عبارتند از: عدم پرداخت عوارض و مالیات دولتی، اخلال در تعاملات رقابتی در بازار، سودآوری بالا و فساد مالی و اخلاقی، اخلال در تولید کشور، رشوه و فساد در سیستم اداری و … عدم وجود یک دولت سالم مدیریت امور مخاطرات اقتصادی و اجتماعی رقابت سالم تجاری و تأثیر منفی بر اجرای سیاست‌های تجاری و اقتصادی و مشکلات فرهنگی و بهداشتی نشان می‌دهد که برای دستیابی به سیاست جنایی مطلوب در مبارزه با قاچاق، نگاهی همه‌جانبه و شناسایی علل و عواملی که باعث قاچاق کالا می شود و بررسی دقیق در غیر این صورت اگر به درستی شناسایی، ارزیابی و تحلیل شوند و سیاست های قانونی بر این اساس اعمال نشود، احتمالاً موفقیتی در تقابل حاصل نخواهد شد. مبارزه با عوامل قاچاق حتی با صرف هزینه های هنگفت.

نایب رئیس کمیته کلان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در کنار آمار رسمی واردات و صادرات، قاچاق کالا نیز وجود دارد، گفت:

آمار دقیقی از حجم واردات به کشور نداریم

وی تاکید کرد: کاهش قاچاق کالا به کشور کار ساده ای نیست. ورود کالای قاچاق به ضرر تولید داخلی است و نمی توان آمار دقیقی از واردات قاچاق به کشور داد.

وی افزود: بر اساس گزارش ها ارزش صادرات گمرکی در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲۰.۹ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۱.۳ درصدی را تایید می کند و ارزش واردات گمرک در این مرحله نیز بوده است. معادل ۲۱.۷ میلیارد دلار که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۹.۶ درصد افزایش را نشان می دهد.

اصولی با تاکید بر اینکه تراز در آمار واردات به کشور به ممانعت از ورود کالاهای لوکس و غیر ضروری به کشور اشاره دارد، تاکید کرد: این ارقام به معنای کنترل واردات و برنامه ریزی برای صادرات است. این تراز تجاری مثبت در اتاق بازرگانی نیز مطرح شد و نقطه مثبتی در تجارت و مبادلات خارجی کشور محسوب می شود.

اصولی گفت: کشور در تحریم و در شرایط محدود منابع ارزی قرار دارد، اگر بتوان تولید داخلی را رونق داد و زمینه رشد آن را فراهم کرد، برای بسیاری از تولیدات کشور در بخش های مختلف اقتصادی کشور مثبت خواهد بود. . کشور.

اصولی با اشاره به چالش ها و مشکلات پیش روی صادرات و واردات کشور گفت: تولیدکنندگان در بسیاری از بخش های تولیدی از جمله تجهیزات پزشکی برای واردات قطعات یدکی با مشکل مواجه هستند و روند درخواست ۸ تا ۱۰ ماه به طول می انجامد و برخی از درخواست ها نیز به کشور بازگشت. اداره کل تجهیزات

مشکلات در تجارت در مبادلات ارزی

نایب رئیس کمیته کلان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در حوزه صادرات، بازگشت ارز از مبادلات تجاری با مشکلاتی همراه است. بخشی از ارز مورد نیاز واردات از ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان تامین می شود.

وی درباره راه های استفاده از ارز صادراتی افزود: ارز صادراتی از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت مربوط به صادرات جزئی است، ارز حاصل از صادرات می تواند برای واردات کالا و مواد اولیه استفاده شود و قسمت دیگر مربوط به صادرات است. ارز صادراتی مربوط به شرکت های دیگری است که می توان با آنها صرافی استفاده کرد، اما موضوع این است که فقط برخی از تعرفه ها شامل این ارز می شود و بسیاری از تجهیزات یا مواد اولیه را نمی توان با ارز صادراتی صادرکنندگان وارد کرد.