فعالیت سامانه موسمی در ۱۰ استان ادامه دارد


رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی از ادامه فعالیت سامانه موسمی امروز در ۱۰ استانداری خبر داد.

فعالیت سامانه موسمی در 10 استان ادامه دارد

گزارش کردن زمان خبریاز هفته گذشته کشور با پدیده جدیدی به نام موسمی مواجه شد که به گفته کارشناسان عامل اصلی وقوع سیل در بسیاری از کشورها از جمله ایران شده است.

بادهای موسمی تغییر فصلی در جهت بادهای غالب در یک منطقه است که می تواند منجر به یک فصل مرطوب یا خشک برای مناطق استوایی شود و بیشتر با بادهایی از اقیانوس هند رخ می دهد. بادهای موسمی همیشه از مناطق سردسیر به مناطق گرم می وزند و بادهای موسمی تابستان و زمستان آب و هوای بیشتر هند و کشورهای جنوب شرقی آسیا را تعیین می کنند.

باران های موسمی تابستان با باران های شدید همراه است که معمولاً بین آوریل و سپتامبر هر سال رخ می دهد. چنین باران های موسمی همه ساله از اواسط اردیبهشت تا مرداد در سواحل جنوب شرقی کشورمان یعنی منطقه بلوچستان قابل مشاهده است.

در پایان زمستان هوای گرم از اقیانوس هند به این کشورها می‌وزد و آب و هوای مرطوب و سیل‌خیز را در این مناطق ایجاد می‌کند. هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی به موسمی تابستانی وابسته هستند. به عنوان مثال، کشت آنها به بارندگی سالانه بستگی دارد. اکثر این کشورها سیستم های آبیاری گسترده ندارند و از آب های زیرزمینی بسیار کمی استفاده می کنند.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی کشور، امسال پدیده موسمی نسبت به سال های گذشته با شدت بیشتری رخ داد تا جایی که تعجب بسیاری از کارشناسان و مسئولان این حوزه را برانگیخت.

تغییرات اقلیمی که چندین سال کشورهای مختلف به ویژه ایران در آن مشارکت داشتند، در برخی فصول به ویژه در تابستان بارندگی های متناوب و شدیدی را به همراه داشت که به ویژه در مناطق خشک و کوهستانی خسارات زیادی را به همراه دارد. بودن است

فعالیت باران های موسمی در این استان ها ادامه دارد

صادق ضیاء رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران کشور در خصوص وضعیت جوی کشور گفت: امروز (۱۹ مردادماه) با ادامه فعال بودن سامانه موسمی در برخی مناطق فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان و … نیمه جنوبی در سیستان، بلوچستان، خوزستان، شهر محال، بختیاری، کهجیلویه و بویراحمد، غرب یزد، غرب و جنوب اصفهان بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و مناطق مستعد گرد و خاک پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: امروز در برخی مناطق اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق و رگبار و رگبار و رگبار و رگبار موقتی شدید خواهد بود. وزش باد و احتمال خیزش گرد و خاک در برخی مناطق استان های واقع در دامنه های جنوبی برای البرس وجود دارد.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران کشور افزود: سه شنبه (۲۰ مرداد) خطرات جوی در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان، شهر محال و بختیاری، کوجیلویه و بویار احمد، شمال و شرق خوزستان، غرب و جنوب فارس، و ارتفاعات هرمزگان. ارتفاعات اردبیل، دومان و البرز مرکزی و از چهارشنبه (۲۱ مرداد) تا جمعه (۲۴ مرداد) در ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات هرمزگان بارش پراکنده باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در سایر مناطق کشور پیش بینی می شود. هوا نسبتاً پایدار خواهد بود.

وی افزود: طی پنج روز آینده وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شرق کشور به ویژه منطقه زابل ادامه خواهد داشت.

به گفته ضیان، شرق دریای سلطان نشین عمان از امروز تا جمعه مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی درباره وضعیت جوی تهران در دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۰ مرداد) صاف تا نیمه ابری و گاهی طوفانی و با حداقل دمای هوا پیش بینی می شود. کمتر از و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و ۳۶ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه (۱۲ مرداد) هوا نیمه ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای هوا ۳۷ درجه سانتیگراد خواهد بود.

ضیاء در پایان خاطرنشان کرد: امروز و فردا (۱۰ و ۲۱ مرداد) اهواز با ۴۵ و ۴۷ درجه سانتیگراد گرمترین و زنجان با ۱۶ درجه سانتیگراد سردترین هستند.