فاجعه ای به نام فارغ التحصیلان بیکار!


به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه نخستین پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز که امروز برگزار شد. . وی با حضور وزیر جهاد کشاورزی از افتتاح فعالیت پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی ابراز خرسندی کرد و افزود: حدود ۴۵ شرکت دانش بنیان در این پارک مستقر شده است. و از جمله فعالیت های خوب عبارتند از: در دست اجرا که می تواند به افزایش بهره وری در حوزه کشاورزی کمک کند.

وی با اشاره به تعاملات مثبت وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی، گفت: جهاد کشاورزی اولین وزارتخانه ای بود که آیین نامه فرهنگ سال جاری را تصویب کرد و از جمله مصوبات آن، ایجاد پردیس دانشگاهی فناوری و فناوری بود. کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی در دستور کار قرار گرفت. بر اساس تفاهم نامه وزارت علوم و سازمان جهاد کشاورزی باید ۱۰ دهکده فناور در ۱۰ استانداری ایجاد شود که تاکنون دو دهکده آن اجرایی شده است و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت عظیم بهره مند شویم. در زمینه کشاورزی.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی می توانند راهگشای ورود فارغ التحصیلان به بازار کار باشند، گفت: با ورود فارغ التحصیلان به بازار کار مشکل داریم. ما در حال حاضر ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار بیکار تحصیل کرده داریم که از این تعداد حدود ۱ میلیون و ۳۹۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاه هستند و این یک فاجعه است، یعنی ما نتوانسته ایم ۴۴ درصد از کل بیکاران تحصیل کرده را که فارغ التحصیل دانشگاهی هستند وارد بازار کار کنیم.

وی افزود: برای حل این مشکل وزارت علوم طرحی را به عنوان معاون فنی راه اندازی کرد و پیشنهاد دادیم دانشجویان ضمن تحصیل و دریافت حقوق وارد شرکت های دانش و صنعتی شوند. پس انداز نیروی کار

خیرالدین گفت: برای این طرح که با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجراست حدود ۱۳ میلیارد تومان صرفه جویی شده و این مبلغ به پارک های علم و فناوری اختصاص یافته است. در این طرح یک میلیون دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ۳ میلیون تومان دریافت می کنند که پس از گذشت ۲۰ روز از اجرای این طرح، ۲۰ هزار دانشجو و ۲ هزار شرکت فناور و دانش بنیان اعلام آمادگی کردند.

وی با اشاره به پتانسیل بالای بخش کشاورزی افزود: حقوق دانشجویان از طریق ۶۳ صندوق پژوهش و فناوری در سراسر کشور پرداخت می شود. صندوق تحقیقات و فناوری جهاد کشاورزی نیز با حمایت وزیر جهاد کشاورزی می تواند در این زمینه اقدام کند تا دانشجویان رشته کشاورزی نیز با فرصت های شغلی در این بخش آشنا شوند.

معاون وزیر علوم از اجرای طرح ارتقای کارآفرینی خبر داد و گفت: این طرح با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در مرحله اول با حضور ۳۰ ​​هزار دانشجوی دختر و پسر هر یک از دانشجویان آغاز می شود. به چه کسانی داده می شود.میلیون تومان برای کار» برای مشارکت ایجاد شد.

وی در ادامه یادآور شد: استفاده از توانمندی های مبتنی بر دانش و فناوری چاره ای نیست. این یک ضرورت است و می تواند باعث افزایش تولید، کیفیت محصول و کاهش قیمت شود. بخش تولید محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره مردم ادامه دارد و همه باید با هم برای افزایش تولیدات کشاورزی تلاش کنیم.

خیرالدین گفت: «در حال حاضر بخش کشاورزی ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را پوشش می دهد. در حالی که سهم دانش دانش بنیان در کشاورزی ۴ درصد و در صنعت ۱ درصد است، بسیار عقب هستیم و باید برای جبران این عقب ماندگی کار بسیار جدی انجام شود. در این راستا وزارت علوم از مساعدت در صدور مجوزها دریغ نخواهد کرد.

وی استفاده از پتانسیل عظیم بخش خصوصی در حوزه کشاورزی را ضروری دانست و افزود: در آمریکا نمونه ای از مزارع کوچک تولید محصولات ارگانیک وجود دارد که می توان آن را در کشورهای مشابه بومی سازی کرد و از آنها استفاده کرد. کشورهای دیگر.”

پایان نامه / ج
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید