غول نفتی الجزایر اسپانیا را تهدید به مجازات کرد


رسانه های الجزایری گزارش دادند که پس از تعلیق قرارداد دوستی الجزایر و اسپانیا، همکاری غول نفتی الجزایری سوناتراخ با شریک اسپانیایی خود متزلزل شد.

و وب سایت lagerieaujourdhui به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که طرف اسپانیایی به جای تسهیل رویه های سوناتراک، سیاست فرار به جلو را از طریق امتناع مکرر خود از تطبیق قیمت گاز ارائه شده از سوی الجزایر به اسپانیا با قیمت بنزین در حالی که قرارداد منعقد کرده است، در پیش گرفته است. بین Sonatrach منعقد شد. اسپانیایی ها بر نیاز به این هماهنگی قیمت تاکید می کنند.

به نوشته این سایت، این موضع اسپانیایی که کارشناسان آن را غیرمسئولانه توصیف می کنند، حساسیت و خشم طرف الجزایری را برانگیخت که اکنون در آستانه ارسال پیامی در قالب هشدار به اسپانیایی هاست.

منابع الجزایری معتقدند که شریک اسپانیایی باید در اسرع وقت به الزامات قراردادی سوناتراک پایبند باشد، در غیر این صورت طرف الجزایری آخرین گزینه را انتخاب خواهد کرد که ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

این موضوع از سوی طرف های اطراف شرکت الجزایری تأیید شد، به ویژه اینکه برخی از شرکت های چند ملیتی که خط لوله گاز الجزایر را اداره می کنند، اصل افزایش قیمت ها را پذیرفتند که منجر به مجازات دولت سانچز به دلیل لجاجت و لجاجت در پرداخت این افزایش قیمت شد.

بعید است ناظران به این نتیجه برسند که با توجه به شرایط متشنج بین الجزایر و مادرید و عدم پاسخ سریع طرف اسپانیایی، سوناتراخ مجبور خواهد شد تصمیمات اجتناب ناپذیری علیه شریک تاریخی اسپانیایی خود اتخاذ کند.

چهارشنبه گذشته، ریاست جمهوری الجزایر از تعلیق قرارداد همکاری ۲۰ ساله با اسپانیا خبر داد. الجزایر این تصمیم را در واکنش به حمایت اسپانیا از موضع مغرب زمین در صحرای غربی اتخاذ کرد.

خوزه مانوئل آلپاریس، وزیر امور خارجه اسپانیا نیز گفت که دولت اسپانیا پاسخی آرام، سازنده اما قاطع به الجزایر خواهد داد.

ترزا ریبرا، وزیر انرژی اسپانیا نیز مدعی شد که شرکت دولتی سوناتراخ به قراردادهای تامین گاز طبیعی اسپانیا احترام می گذارد.

الجزایر در حال حاضر دومین تامین کننده گاز طبیعی اسپانیا پس از ایالات متحده است.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا پس از به رسمیت شناختن طرح خودمختاری مراکش برای منطقه مورد مناقشه صحرای غربی، به شدت مورد انتقاد دولت الجزایر قرار گرفت و سفیر خود در مادرید را فراخواند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید