عراقی ها با 5 میلیون دلار پاداش رئیس امور مالی داعش را بر عهده می گیرند


نخست وزیر عراق روز دوشنبه گفت که نیروهای عراقی یکی از اعضای ارشد داعش را که مدیریت پول این گروه تروریستی را به عهده داشت ، دستگیر کردند.

مصطفی الکاظمی در توییتر گفت که سامی جاسم الجابوری در یک “عملیات پیچیده خارجی” یقه گرفته بود. اگرچه الکاظمی مکان دقیق جبوری را اعلام نکرد ، اما یک منبع نظامی عراقی به خبرگزاری فرانسه گفت که وی در ترکیه دستگیر شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا دولت ترکیه از عملیات عراق مطلع بوده یا در آن دست داشته است.

به گزارش رویترز ، سرهنگ جوئل هارپر ، سخنگوی ائتلاف بین المللی برای شکست داعش ، از اظهارنظر در مورد این عملیات خودداری کرد ، اما از “شرکای شجاع عراقی ما به دلیل هدایت و حمل ضربات ویرانگر به لاشه های گروه تروریستی” قدردانی کرد.

رئیس امور مالی داعش در عملیات خارج از کشور دستگیر شد.
© ZUMA Press Wire Service / ZUMA Press Wire Service

دولت آمریکا در ازای اطلاعاتی که منجر به دستگیری الجابوری شود ، حداکثر 5 میلیون دلار پیشنهاد کرده است. برنامه پاداش دادگستری وزارت امور خارجه او را در وب سایت خود به عنوان “رهبر ارشد” داعش ، “عضو موروثی” القاعده قبلی خود در عراق و “م managingثر در مدیریت مالی عملیاتهای تروریستی داعش” توصیف کرد.

پس از اشغال مناطق وسیع سوریه و عراق توسط داعش در سال 2014 ، وزارت خارجه می گوید الجابوری به عنوان “وزیر دارایی خود” عمل می کرد – فروش نفت ، گاز ، مواد معدنی و عتیقه جات را در بازار سیاه هدایت می کرد. در سپتامبر 2015 ، او به عنوان یک تروریست جهانی مشخص شد که توسط وزارت خزانه داری تعیین شده است.

همچنین تصور می شود که الجابوری نزدیک ابوبکر البغدادی سرکرده داعش بود که در سال 2019 هنگامی که نیروهای آمریکایی به مخفیگاه وی در شمال غرب سوریه حمله کردند ، خود را منفجر کرد. به گزارش رویترز ، الجابوری تنها دومین سرکرده داعش است که زنده گرفته شده است و این گنجینه بالقوه گنجینه ای از اطلاعات در مورد توانایی ها و بلندپروازی های این گروه در ایالت پس از بغداد است.

حسن حسن ، سردبیر مجله نیو لاینز و کارشناس داعش می گوید: “او در عملیات روزانه داعش در سوریه و عراق نقش دارد ، بنابراین از لحاظ استراتژیک و تاکتیکی ، این یک ضربه مهم برای عراقی ها است.” رویترز

مقامات نظامی غربی تخمین می زنند که داعش حداقل 10 هزار جنگجوی دیگر در عراق و سوریه دارد که بیشتر آنها در مناطق دور افتاده هستند. در حالی که دولت عراق در دسامبر 2017 پیروزی خود را بر داعش اعلام کرد ، این گروه به حملات خود به تاسیسات پلیس و نظامی ادامه داد و در سال گذشته ده ها نفر را کشت.

سامی جاسم محمد الجابوری ، ناظر پرونده مالی داعش ، توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شد
سامی جاسم محمد الجابوری ، ناظر کلی پرونده های مالی داعش ، توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شد.
نیروهای امنیتی عراق HANDOUT / EPA-EFE / Shutterstock

با موضوعات ارسال

دیدگاهتان را بنویسید