عدم نگهداری برنج وارداتی در گمرک


عدم مدیریت گمرک زاهدان با وجود هشدارهای جدی و قبلی نسبت به شرایط جوی و ستاد بحران، منجر به از بین رفتن سرمایه ده‌ها میلیاردی تجار این بخش شد.

عدم نگهداری برنج وارداتی در گمرک

گزارش کردن زمان خبریاز جمله خبرهای مهم در حوزه کشاورزی در هفته جاری، برنج وارداتی بود که در گمرک زاهدان بارید و انتظار خرید هفت میلیون تن گندم از کشاورزان را داشت.

سالار ساکت، یکی از اعضای نهاد نظارتی انجمن واردکنندگان برنج ایران، درباره واردات برنج رها شده در زیر باران در گمرک زاهدان گفت: متاسفانه این قضیه صحت دارد و بارها معدوم می شود.

وی اذعان داشت: عدم مدیریت در گمرک زاهدان علیرغم هشدارهای جدی و قبلی ستاد بحران هوا و بحران، منجر به از بین رفتن سرمایه ده ها میلیاردی کسبه این بخش شد.

الساکت تصریح کرد: این همه هزینه انبارداری را از تجار دریافت می کنند و چنین خدماتی را به آنها ارائه می دهند و نکته جالب اینجاست که شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه چون این برنج در محدوده گمرک نگهداری می شود، امکان استفاده از بیمه گمرکی وجود ندارد. ، کاری که ما انجام می دهیم. امید درست نیست.

وی با انتقاد شدید از اقدامات مسئولین ذیربط افزود: در شرایط بحران غذایی در دنیا، تجار با سختی زیاد کالا وارد می کنند و برخی به راحتی و بی احتیاطی خراب می شوند.

این فعال صنفی درباره حجم این محموله ها گفت: در حال حاضر به دلیل وضعیت نامناسب منطقه نمی توان حجم محموله های آسیب دیده را برآورد کرد، باید بارش باران متوقف شود تا بتوانیم آن را محاسبه کنیم.

وی درباره اینکه این محموله ها اخیرا وارد شده یا مربوط به گذشته بوده است، تصریح کرد: نمی توان تخمین زد، برخی از تجار محموله هایی دارند که دو ماه پیش رسیده و برخی نیز محموله جدیدی در مراحل ترخیص دارند، بنابراین مدت زمان آن را به طور قطع می توان تعیین کرد. زمان واریز برای من امکان پذیر نیست و نمی توانم نظر قطعی بدهم.

ساکت ادامه داد: متأسفانه تشریفات گمرکی در زاهدان بسیار کند است و باعث شد که محموله برای مدت طولانی در این گمرک بماند.

خرید بیش از ۵.۸ میلیون تن گندم از کشاورزان

بر همین اساس حجت الاسلام والمسلمین احمد آزادی خواه سخنگوی سازمان زراعت با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۵.۸ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده ایم، افزود: نزدیک به ۴۷ هزار میلیارد تومان از گندم کاران پرداخت شده است. و حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون دولت به دلیل اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، به کشاورزان گندم ۳ سال گذشته پرداخت کرده است، گفت: می خواهم مطالبات گندمکاران باید در کمتر از یک ماه به طور کامل تسویه شود.

نماینده مردم ملایر در شورای اسلامی با تایید اینکه در حوزه گندم خرید بیشتری خواهیم داشت و انتظار داشتیم تضمین خرید گندم در سال جاری به ۷ میلیون تن برسد، خاطرنشان کرد: گندم کاران کشور واقعا تمام تلاش خود را در این زمینه انجام داده اند. سال و به همین دلیل قدردان کشاورزان کشور هستیم.

منبع: مهر