شفاف سازی در خصوص آمار فروش اوراق – تگارت نیوز


به گزارش «تیجار نیوز»، در روزهای گذشته ناهماهنگی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در ارائه آمار بار دیگر فعالان اقتصادی را سردرگم کرده است. آمار بانک مرکزی از فروش اوراق قرضه در مرحله هجدهم حدود نیمی از آمارهای وزارت اقتصاد اعلام شد که مشخص نیست کدام یک از این آمارها به واقعیت نزدیکتر است.

وزارت امور اقتصاد و دارایی در این خصوص تصریح کرد: اطلاعات فروش ۵۵ هزار میلیارد ریالی اوراق وثیقه دولت به فعالان بازار سرمایه در ۹ شهریورماه در گزارش بانک مرکزی لحاظ نشده است. در هجدهمین مرحله از انتشار اوراق قرضه اسلامی.

به گزارش شبکه خبری اقتصاد و دارایی ایران (شدا)، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطلبی در مورخه ۴/۷/۱۳۰۱ مبنی بر ایجاد شبهات در خصوص آمارهای مختلف ارائه شده. از سوی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و از مرحله هجدهم عرضه اوراق اسلامی، خزانه داری اعلام کرد که این تفاوت به دلیل فاصله یک روزه در ارائه آمار است.

بر این اساس، بانک مرکزی در گزارش ۸ شهریور خود اعلام کرد که در هجدهمین مرحله از انتشار اوراق اسلامی برگزار شده در این تاریخ، پنج هزار و ۳۰ میلیارد تومان اوراق به فروش رسیده است و وزارت اقتصاد. در اطلاعیه خود تعداد فروش اوراق را ۱۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و دلیل این تفاوت را نیز فروش ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی اوراق در ۳۰ شهریور اعلام کرد.

و گزارش بانک مرکزی قبل از فروش این میزان اوراق در حالی بود که دولت در روز چهارشنبه ۹ شهریورماه ۵۵ هزار میلیارد ریال به موسسات فعال در بازار سرمایه در قالب فروش اوراق تضمین شده غیر مشمول بانک مرکزی پیشنهاد داد. گزارش.
بر اساس این گزارش، پایگاه خبری تجارت در گزارشی با عنوان «اختلاف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد» نسبت به این تفاوت آماری تردیدهایی را مطرح کرد.